Reklama
Reklama

Nazywają go "językiem teściowej". To idealna roślina dla leniwych i zapominalskich

Krasnokwiat białokwiatowy to efektowna roślina doniczkowa, która niestety jest dość zapomnianym kwiatem. Warto jednak mieć ją w swoim domu, szczególnie jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin lub po prostu często o nich zapominamy, ponieważ krasnokwiat jest bardzo prosty w uprawie. Sprawdź, jak o niego zadbać.

Krasnokwiat białokwiatowy pochodzi z Afryki Południowej. Określany jest w niektórych regionach jako "ucho słońca" lub "język teściowej". Jest to roślina polecana dla amatorów uprawy kwiatów lub  dla osób, którym brakuje czasu, ponieważ pielęgnacja krasnoskwiatu jest niezwykle prosta.

Krasnokwiat białokwiatowy - co to za roślina?

Krasnokwiat białokwiatowy dorasta do 30 cm wysokości, a jego pokrój jest delikatnie wzniesiony. Liście rośliny rozkładają się na boki i są grube, mięsiste oraz długie o szarozielonym kolorze. Ich zakończenia są okrągłe.

Jeśli chodzi o część podziemną rośliny, to stanowi ją cebula, której połowa wystaje ponad powierzchnię ziemi. Krasnokwiat zakwita od lipca do września i pojawiają się na nim białe kwiaty zebrane w baldachowaty kwiatostan, który osadzony jest na grubej łodydze.

Kwiaty wyróżniają także pręciki wyrastające ponad nie, a pylniki są duże i przyjmują pomarańczową lub żółtą barwę. W warunkach domowych roślina zakwita po około 3-4 latach od posadzenia. Owocem krasnokwiatu białokwiatowego jest jagoda. Ma ona kolor pomarańczowy lub czerwony, co zależne jest od stanu jej dojrzałości.

Czytaj również: Hortensje będą bujnie kwitły przez całe lato. Wystarczy, że zrobisz to jesienią

Jak uprawiać krasnokwiat białokwiatowy?

Krasnokwiat białokwiatowy to roślina o małych wymaganiach uprawowych, jednak warto znać kilka zasad, aby roślina kwitła i prawidłowo się rozwijała.

Przede wszystkim kwiat powinien być ustawiony w naszym domu w miejscu słonecznym, ale równocześnie na stanowisku, gdzie światło jest rozproszone, ponieważ bezpośrednie promienie słoneczne mogłyby doprowadzić do uszkodzenia liści.

Temperatura, w której przebywać będzie roślina, powinna być umiarkowana, ale dobrym pomysłem w okresie zimowego spoczynku będzie obniżenie jej do 13-15 stopni Celsjusza lub po prostu przeniesienie kwiatu do chłodniejszego pomieszczenia. Natomiast podłoże dla krasnokwiatu musi być żyzne, przewiewne i posiadać drenaż.

Warto także zadbać o to, aby ziemia, w której rozwija się nasza roślina, była stale wilgotna. Wobec tego nie możemy zapominać o regularnym podlewaniu krasnokwiatu przez cały okres wegetacji. Dodatkowo powinniśmy się także zatroszczyć o nawożenie mineralne rośliny.

Krasnokwiat należy przesadzać tylko w sytuacji, gdy jest to konieczne, co zdarza się zazwyczaj co 2-4 lata. Proces ten przeprowadzamy na wiosnę.


Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zamiokulkas marnieje w oczach? Zimą karm go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin