Reklama
Reklama

Podlewaj palmę w ten sposób, a wypuści nowe, piękne liście

Palmy cieszą się dużą popularnością ze względu na ich egzotyczny wygląd, okazałe liście, a także dużą dostępność różnych gatunków w sklepach. Jednak chcąc, aby nasza roślina wypuszczała nowe, zdrowe i piękne liście, musimy odpowiednio zadbać o jej pielęgnację. Jedną z najważniejszych kwestii jest właściwe podlewanie rośliny. Podpowiadamy, jak to robić, aby cieszyć się zdrową i okazałą palmą.

Podlewanie palmy może być czasem problematyczne i niewłaściwie przeprowadzane prowadzi do utraty liści przez roślinę. Jednak wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby palma zachwycała swoim wyglądem. Sprawdź, o czym warto pamiętać podczas jej uprawy.

Jak dużo wody potrzebuje palma?

Pielęgnacja palmy nie jest skomplikowana, jeśli znamy podstawowe zasady jej uprawy. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na właściwe podlewanie rośliny, które zapewni jej rozwój oraz sprawi, że wypuści ona nowe, okazałe liście.

Ilość wody potrzebnej palmie do wzrostu zależna jest między innymi od wielkości naszej rośliny. Oczywiście podążając za tą zasadą, większa palma będzie potrzebowała więcej wody. Drugą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest wielkość doniczki. Jeżeli jest ona mała, to palmę także powinniśmy podlewać częściej.

Oprócz tego nawadnianie należy uzależnić od rodzaju podłoża, w jakim rośnie nasza roślina. W przypadku luźnego, przepuszczalnego podłoża wilgoć gorzej utrzymuje się w ziemi, niż w momencie, gdy doniczka wypełniona jest podłożem torfowym.

Dodatkowo musimy po prostu obserwować naszą roślinę i sprawdzać, co jaki czas czy ziemia w doniczce przesycha. Najłatwiejszym sposobem na to, jest włożenie po prostu palca do podłoża i jeśli jest ono suche, to stanowi to jasny sygnał dla nas, że roślina jest gotowa na kolejne podlewanie.

Czytaj również: Najlepsza odżywka do storczyków. Większość ludzi ją wylewa

Jakich zasad przestrzegać podczas nawadniania palmy?

Z racji tego, że podlewanie jest dla palmy jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, warto znać kilka zasad, które ułatwią nam ten proces i uświadomią, czego nasza roślina potrzebuje. Oto najważniejsze z nich:

  • Rośliny te dobrze czują się w ziemi wilgotnej, ale nie mokrej. Wobec tego powinny być podlewane w momencie, gdy górna warstwa ziemi nieco przeschnie.
  • Palmy muszą być podlewane rzadziej, ale za każdym razem obficie. Warto więc umieścić je w doniczce z otworem drenażowym, dzięki czemu nadmiar wody będzie miał miejsce na ujście.
  • Nawadniając roślinę z nawozem, najpierw powinno się podlewać palmę samą wodą, a dopiero potem wlać wodę z odżywką. Odwrotna kolejność lub brak wcześniejszego nawodnienia może sprawić, że poparzymy korzenie rośliny. Co więcej, palma zasilona wodą lepiej będzie chłonęła składniki odżywcze z nawozu.  

Co ze zraszaniem? Czy służy ono palmie?

Pamiętajmy o tym, że ze względu na naturalne warunki, w jakich rośnie palma, preferuje ona wilgotne powietrze. Dla roślin tropikalnych wilgotność powinna wynosić od 55 do 65 procent. Wobec tego, szczególnie teraz, podczas sezonu grzewczego, kiedy powietrze w naszym domu jest suche, liście rośliny mogą brązowieć i opadać.

Warto więc zraszać palmę odstaną wodą w temperaturze pokojowej, ponieważ roślina bardzo to lubi i przysłuży się to do jej rozwoju. Możemy robić to nawet 3 razy w tygodniu. Kolejnym sposobem na podwyższenie wilgotności jest postawienie miseczki z wodą i keramzytem w pobliżu palmy.

Zobacz też:

Drzewka w ogrodzie nie chcą rosnąć? Zastosuj metodę ogrodnika, nim zmarnieją

Chcesz uprawiać warzywa bez chwastów? Ta metoda jest idealna dla ciebie

Chcesz już wynieść pelargonie na balkon? Sprawdź, co sądzi o tym kwiaciarka

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | podlewanie