Reklama
Reklama

Najlepsza odżywka do storczyków. Większość ludzi ją wylewa

Dbając o nasze rośliny, często stosujemy różne domowe sposoby, które mają wspomóc ich rozwój i pobudzić je do kwitnięcia. Często używamy również zamienników tradycyjnych nawozów, używając do tego różnych produktów z naszego domu. Jednak mało kto wie, że możemy także zastąpić je…wodą z akwarium! Sprawdź, dlaczego warto podlewać nią storczyki oraz inne rośliny.

Wodę z akwarium można użyć jako delikatny nawóz do roślin doniczkowych, ogrodowych i warzywnych. Sprawia to, że warto stosować ją zamiennie z tradycyjnym nawozem. Podpowiadamy, dlaczego woda z akwarium korzystnie oddziałuje na rośliny, w tym także i na storczyki.

Dlaczego woda z akwarium jest tak cenna dla roślin?

Zużyta woda z akwarium jest niezwykle wartościowa dla naszych roślin, dlatego warto jej nie wylewać do zlewu, a zamiast tego użyć do pielęgnacji kwiatów. Związane jest to, z tym że taka woda zawiera dużo składników odżywczych, powstających na skutek obecności w niej organizmów, które pozostawiają po sobie odpady organiczne.

Wśród cennych składników, które posiada woda z akwarium, a które mogą być pożyteczne dla roślin doniczkowych i ogrodowych, są:

  • Fosforany, które powstają jako skutek rozkładu szczątków organicznych i odchodów ryb.
  • Pierwiastki, w tym węgiel, magnez, fosfor, żelazo, chlor, mangan, siarka, azot, potas, wapń, cynk i bor.
  • Azotany, powstające z rozkładu tlenku azotu w wyniku działania bakterii.

Warto także dodać, że woda z akwarium ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Jednak, aby mieć co do tego pewność, warto zawsze zmierzyć pH, zanim zastosujemy wodę do podlewania naszych roślin.

Jakie rośliny można odżywiać wodą z akwarium?

Wodę z akwarium możemy zastosować w zasadzie do roślin ogrodowych, w tym także warzyw oraz do kwiatów domowych. W szczególności lubiana jest ona przez rośliny kwitnące.

Natomiast muł z akwarium możemy wykorzystać do doniczki z papirusem. Zaleca się także, aby wodę z akwarium stosować jako podmiankę dla tradycyjnego nawozu, jeśli dysponujemy dużym akwarium. Związane jest to, z tym że im większą ma ono powierzchnię, tym więcej wartościowych składników może zaoferować naszym roślinom. 

Czytaj również: Dzięki temu przedłużysz świeżość ciętych chryzantem. Postoją nawet 3 tygodnie

Woda z akwarium a storczyki. Czy to dobre połączenie?

Wiele osób poleca również stosowanie odstanej wody z akwarium do storczyków. Ma to pomóc okazom, które są w gorszej kondycji lub chorują, a ich pędy opadają, zanim zdążą się rozwinąć.

Użycie wody z akwarium ma sprawić, że storczyki w pełni rozkwitną, a po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia stosowania jej, roślina będzie zdecydowanie mocniejsza, a korzenie zaczną zdrowo przyrastać. Warto więc regularnie podlewać nasze kwiaty tego typu wodą, która znacznie poprawi ich stan.

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | kwiaty | pielęgnacja roślin