Reklama
Reklama

Dzięki temu przedłużysz świeżość ciętych chryzantem. Postoją nawet 3 tygodnie

Chryzantemy to kwiaty bardzo często kupowane na cmentarz. Jednak w postaci ciętej mają one mniejsze szanse na przetrwanie trudnych warunków atmosferycznych, dlatego powinniśmy o nie dodatkowo zadbać. Istnieją proste sposoby, które sprawią, że nasze kwiaty będą świeże nawet przez 3 tygodnie. Sprawdź, jak to zrobić.

Chryzantemy są kwiatami, którymi najczęściej zdobimy groby naszych bliskich na Wszystkich Świętych.W sklepach mamy do wyboru wiele odmian chryzantem, nie tylko doniczkowych, ale także tych ciętych. Podpowiadamy, o co trzeba zadbać, aby cięte chryzantemy dekorowały groby przez prawie miesiąc.

Tego nie rób z ciętymi chryzantemami. Sprawdź, gdzie je umieścić

Na Wszystkich Świętych wiele osób decyduje się na udekorowanie nagrobków bliskich kwiatami. Jednym z najczęstszych wyborów są chryzantemy cięte. Zazwyczaj są to okazy wielokwiatowe o złocisto-brązowym kolorze.

Nierzadko jednak można zauważyć, że chryzantemy cięte są po prostu położone bezpośrednio na płycie nagrobka. Jest to błąd, jeśli zależy nam, żeby nasze kwiaty przeżyły więcej niż kilka godzin. Wobec tego warto wcześniej przygotować sobie wazony. Najrozsądniejszym wyborem będą w tym przypadku czarne, plastikowe wazony, które kosztują niewiele, więc gdy zostaną skradzione lub zniszczone, nie poniesiemy wielkich strat. Dodatkowo możemy zabezpieczyć nasze wazony, pisząc na nich niezmywalnym flamastrem inicjały, co sprawi, że będą już mniej łakomym kąskiem dla złodziei.

Czytaj równieżWe Wszystkich Świętych weź spaghetti na cmentarz. Później sobie za to podziękujesz

Chcesz, by chryzantemy świetnie się prezentowały nawet przez 3 tygodnie? Zadbaj o te aspekty

Chryzantemy w wazonie mają szansę naprawdę długo utrzymać się w dobrej kondycji. Jednak, aby tak się stało, powinniśmy zatroszczyć się o kilka kwestii, dzięki którym te kwiatki będą zdobiły nagrobek prawie przez miesiąc. Przede wszystkim musimy dokonać dobrego wyboru podczas zakupu kwiatów. Powinno się kupować jedynie świeże rośliny, pamiętając, że zwiędnięte płatki i listki to jasny znak, aby kupić chryzantemy w innym sklepie, ponieważ nie odżyją one w wodzie.

Po zakupie kwiatów, zanim włożymy nasze chryzantemy do wazonu, to powinniśmy porządnie umyć oraz napełnić świeżą wodą naczynie. Dodatkowo usuńmy wszystkie dolne listki kwiatów, aby w wodzie zanurzona była tylko i wyłącznie łodyga, którą skracamy o kilka centymetrów. Należy ciąć ją ostrym narzędziem pod skosem, robiąc tona  chwilę przed umieszczeniem jej w wazonie. Te dwie czynności są kluczowe, ponieważ usunięcie listków spowolni procesy gnilne w wodzie, a przycięcie łodygi pomoże lepiej nawodnić nasze kwiaty.

Oprócz tego warto wsypać do wazonu odżywkę do kwiatów ciętych lub rozpuścić w nim aspirynę. Zaleca się także, aby na dnie wazonu umieścić ciężki kamień, który zapobiegnie przewróceniu się wazonu, gdy będzie mocniej wiało.  

Zobacz też:

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

Żółknące liście ogórków to poważny problem. Sprawdź, jak mu zaradzić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty