Reklama
Reklama

Rośliny w łazience? Te kwiaty sprawdzą się tam najlepiej

Rośliny ozdabiają większość pomieszczeń w naszych domach. Nowym trendem staje się także umieszczanie ich w łazience. Jednak zanim przeniesiemy tam nasze kwiatki, musimy wiedzieć, że nie wszystkie okazy przetrwają panujące tam warunki, czyli wilgoć, ciepło i niedobór światła. Podpowiadamy, jak uprawiać rośliny w łazience i jakie gatunki odnajdą się tam najlepiej.

Rośliny mogą być świetną ozdobą naszej łazienki i sprawić, że stanie się ona bardziej stylowa i przytulna. Jednak równocześnie nie możemy zapominać o tym, że nie wszystkie okazy będą się tam dobrze czuły. Warto więc dowiedzieć się, jakie warunki musimy spełnić, decydując się na roślinność w łazience i jakie gatunki wybrać.

O czym pamiętać, wybierając kwiaty do łazienki?

Chcąc, by naszą łazienkę zdobiły rośliny doniczkowe, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które ułatwią nam ich uprawę w tych nietypowych warunkach.

Przede wszystkim musimy wybrać odpowiedni gatunek kwiatów, który przetrwa w łazience. Muszą być to okazy, wytrzymałe i lubiące dużą wilgotność powietrza, a także ciepło. Podstawowe informacje dotyczące wymagań co do uprawy roślin, zazwyczaj możemy znaleźć na doniczce, nalepce lub folii, w którą owinięta jest roślina.

Co więcej, musimy wybrać naszym roślinom miejsce, w którym nie będą narażone na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi środkami chemicznymi używanymi w łazience. Nie stawiajmy ich również na parapecie, ponieważ nie wszystkie rośliny lubią silne nasłonecznienie i mogłyby ulec poparzeniom. Najlepiej będzie umieścić je na blatach, szafkach czy półkach łazienkowych.

Zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie. Często w łazience nie mamy okien, szczególnie w blokach. Wobec tego, chcąc zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, powinniśmy zainstalować odpowiednie oświetlenie, imitujące światło słoneczne. Możemy wyposażyć się w specjalne lampy do uprawy roślinności lub po prostu w klasyczne oświetlenie LED i każde z nich ustawić około 50 cm nad rośliną.

Czytaj również: Ich oryginalne liście będą ozdobą każdego salonu. Które są najpiękniejsze?

Jakie rośliny będą najlepsze do łazienki?

Do wyboru mamy wiele okazów, które odnajdą się w warunkach, jakie panują w łazience. Jednak warto wybrać takie rośliny, które nie tylko będą się tam świetnie rozwijały, ale i będą ciekawą ozdobą pomieszczenia. Oto polecane gatunki do łazienki:

  • Lepismium Bolivianum - czyli urokliwy epifityczny gatunek kaktusa o długich pędach. Roślina naturalnie rośnie na drzewach i pobiera wilgoć z powietrza, więc idealnie sprawdzi się w łazience. Co więcej, jest to okaz bardzo łatwy w uprawie, dlatego nada się również dla początkujących miłośników roślin.
  • Starzec Rowleya - to także roślina czerpiąca wilgoć z powietrza, która świetnie odnajdzie się w łazienkowych warunkach. Musimy jednak pamiętać, aby zimą zapewnić jej chłodniejsze otoczenie, w granicach 13-16 stopni Celsjusza, więc najlepiej na ten okres roku wynosić kwiat do innego pomieszczenia.
  • Hoya Wayetii - gatunek rośliny, który doskonale odnajdzie się w łazienkach, w których brakuje okna, ponieważ jest to okaz niewymagający dużej ilości światła do rozwoju. Warto również wspomnieć, że jest to kwiat przyzwyczajony w naturze do trudnych warunków, więc nie wymaga w mieszkaniu nadmiernej pielęgnacji i troski.
  • Ctenanthe setosa - to fascynująca roślina, która sama rusza swoimi listkami. Nada się znakomicie do łazienki, ponieważ uwielbia wilgoć. Dodatkowo kwiat ten nie wymaga dużej ilości światła do rozwoju, więc będzie nam zdrowo rósł nawet w ciemnej i małej łazience.
  • Philodendron scandens -  to równie intersujący okaz, który daje nam efekt wodospadu. Jest rośliną, którą śmiało można umieścić w łazience, ponieważ ma małe wymagania, jest łatwa w uprawie i lubi temperaturę w zakresie 20-25 stopni, a także wilgoć.

Zobacz też:

Ma pyszne owoce podobne do borówki, a jest dużo łatwiejsza w uprawie

Nie wyrzucaj. Zblenduj i podlewaj róże i pomidory, a szybko ci podziękują

Posadź tę roślinę zamiast hortensji. Lwia paszcza w ogrodzie wzbudzi zazdrość sąsiadów

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe