Reklama
Reklama

Ich oryginalne liście będą ozdobą każdego salonu. Które są najpiękniejsze?

Szczególną popularnością cieszą się ostatnio rośliny doniczkowe, które wyróżniają się oryginalnym wybarwieniem czy kształtem liści. Do wyboru mamy wiele odmian i różnych okazów, które będą stanowiły nietypową dekorację naszego domu. Sprawdź, jakie rośliny wybrać.

Rośliny doniczkowe niezmienne od kilku sezonów są pożądaną dekoracją wnętrz. Ostatnio modne stały się także te okazy, które cechują efektowne i nietypowe liście. Przedstawiamy gatunki, obok których nie da się przejść obojętnie i które warto mieć w swoim domu.

Oryginalne liście są obecnie trendem

W social mediach można zaobserwować, że coraz większą popularność zyskują rośliny doniczkowe o oryginalnych i wyróżniających się swoim kształtem czy kolorem liściach. Często są to nietypowe odmiany, które rzadko widujemy w zwykłych sklepach ogrodniczych.

Hitem Instagrama jest Variegated Monstera, czyli monstera o częściowo białych liściach, które są wynikiem ubytku chlorofilu. Jest ona niezwykle rzadkim okazem, dlatego nazywana jest rośliną kolekcjonerską.

W Stanach Zjednoczonych za sadzonkę tej rośliny zapłacimy ponad tysiąc dolarów. W Polsce ceny także są wysokie, a za sam pojedynczy liść, służący do ukorzeniania, zapłacimy około stu złotych. Jednak na szczęście są również inne, nietypowe i efektowne rośliny, które kupimy znacznie taniej.

Zroślicha i jej nakrapiane liście

Pierwszą oryginalną rośliną jest zroślicha stopowcowa (Syngonium podophyllum), którą charakteryzują piękne, klapowane liście. Przyjmują one barwy zieleni i bieli.

W przypadku tej rośliny zdarzają się także liście pstrokato nakrapiane białymi plamkami, pojawiającymi się na tle fragmentów ciemnej zieleni, które dodatkowo są ozdobione marmurkowymi wzorami. Czasem możemy zaobserwować także liście w połowie białe i zielone.

Dla zroślichy powinniśmy wybierać stanowiska jasne, jednak niewyeksponowane bezpośrednio na słońce. Natomiast podlewanie rośliny powinno być tak wyznaczone, aby przesychała ona przed kolejnym zasilaniem wodą.

Czytaj również: Te rośliny przynoszą szczęście i pieniądze. Masz je w domu?

Nietypowy skrzydłokwiat także podbija portale społecznościowe

Kolejną odmianą rośliny, która ma przyciągające wzrok liście, jest skrzydłokwiat Diamond Variegata (Spathiphyllum). To odmiana o barwnych liściach, które są długie i wąskie.

Co ciekawe zmieniają one kolor na ciemnozielony oraz biały. Dodatkowym plusem tej rośliny jest fakt, że jest ona niezwykle łatwa w utrzymaniu i bardzo trwała. Jedyne, o co musimy zadbać, to o regularne podlewanie i o to, by skrzydłokwiat nie był umieszczony w ciemnym miejscu. Wobec tego jest to świetny wybór dla tych, którzy nie mają jeszcze zbyt dużego doświadczenia w uprawie roślin doniczkowych. 

Monstera - ulubienica Instagrama

Monstera to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Pochodzi z Ameryki Południowej i występuje w ponad 35 odmianach. U nas najczęściej spotykana jest monstera dziurawa, o charakterystycznych dużych liściach w kształcie serca, które usiane są dziurami. Jest to okazała roślina, która może dorastać do 2 m. wysokości, nadaje się więc do dużych pomieszczeń. Zobacz też:

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

Tych resztek z obiadu nie wyrzucaj. Dzięki nim porzeczka będzie mieć mnóstwo owoców

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe