Reklama
Reklama

Wlej tę herbatę do doniczki, a zmarniała monstera obsypie się liśćmi

Monstera to teraz prawdziwy hit wśród kwiatów doniczkowych. W swoim mieszkaniu ma ją co drugi Polak, jednak pnącze nie zawsze prezentuje się tak dobrze, jak można by było oczekiwać. Gdy montera nie zachwyca bujnymi dziurawymi liśćmi, najprawdopodobniej nie dbasz o nią w odpowiedni sposób. Na szczęście zmarniałą roślinę możesz bardzo łatwo odratować, stosując domowy nawóz na bazie popularnej herbaty.

Monstery z roku na rok cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Te widowiskowe pnącza z obszarów Ameryki Północnej i Środkowej ekspresowo wprowadzają do mieszkania egzotyczny klimat. Gdy są odpowiednio pielęgnowane, stanowią ozdobę każdego wnętrza. Niestety nawet najdrobniejszy błąd w pielęgnacji monstery, może doprowadzić piękną roślinę do ruiny. 

Sprawdź, jak dbać o monsterę tak, by zawsze prezentowała się idealnie. A jeśli twoje pnącze przestało wypuszczać bujne dziurawe liście, koniecznie wypróbuj ten domowy nawóz do monstery na bazie popularnej herbaty. 

Uprawa i pielęgnacja monstery. Dbaj o nią tak, aby nigdy nie zmarniała

Jeżeli marzysz o tym, by sąsiadki zazdrościły ci pięknej monstery w mieszkaniu, musisz wziąć sobie do serca kilka rad co do uprawy i pielęgnacji tej rośliny. Jak dbać o monsterę tak, by była zdrowa i zachwycała podziurawionymi zielonymi liśćmi

  • Stanowisko monstery 

Stanowisko monstery nie może być bezpośrednio nasłonecznione, ale dobrze, aby było jasne. Musisz o tym pamiętać, bo gdy w pomieszczeniu będzie zbyt ciemno, pnącze nie będzie wypuszczać wielu podziurawionych liści. Donicę ustaw tak, by nie stała bezpośrednio pod kaloryferem.

  • Podłoże monstery

Jeśli chodzi o podłoże monstery, to ogrodnicy zalecają, aby było ono przepuszczalne. Idealnie jeśli możesz zapewnić jej torf, ale przy regularnym podlewaniu i nawożeniu roślinie wystarczyć powinna zwykła ziemia do kwiatów doniczkowych. 

Więcej na ten temat: Twoja monstera "płacze"? To ostatni moment, aby ją uratować

  • Podlewanie monstery

Podlewanie monstery to podstawa jej zdrowego wyglądu. Powinno być ono regularne, ale umiarkowane. W okresie wiosenno-letnio-jesiennym najlepiej dostarczaj roślinie wodę 1-2 razy w ciągu tygodnia tak, by jej nie przelać. Zimą ogranicz się do jednego nawadniania na 6-7 dni. 

  • Nawożenie monstery

Nawożenie monstery może znacznie poprawić jej kondycję. Musisz o nim pamiętać zwłaszcza latem i jesienią, gdy roślina potrzebuje wzmożonej dawki składników odżywczych. Roślinę odżywiaj co 2-3 tygodnie, stosując nawozy płynne do roślin zielonych, albo domowe nawozy do monstery. 

Sprawdź: Monstera zmarniała w ciągu urlopu? Ta domowa odżywka szybko ją wzmocni

Przygotuj domowy nawóz do monstery. Wlej to do doniczki, a obsypie się bujnymi liśćmi

Za odżywki do kwiatów doniczkowych w sklepach ogrodniczych trzeba zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych. Nie musisz jednak wydawać pieniędzy, bo domowy nawóz do monstery przygotujesz w kilka minut w swoim mieszkaniu. Potrzebujesz jedynie ziół lub gotowych saszetek z pokrzywą, które na co dzień wykorzystujesz do zrobienia popularnego naparu.

Aby przygotować odżywkę do monstery, 2 saszetki herbaty pokrzywy zalej gorącą wodą i odstaw na kilka minut tak, by esencja była głęboka. Gdy napój wystygnie, możesz już wlać go do doniczki ze zmarniałą rośliną. Tym prostym domowym nawozem do monstery, podlewaj pnącza raz na 2-3 tygodnie, a na pewno obsypią się bujnymi liśćmi. 

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin