Reklama
Reklama

Monstera zmarniała w czasie urlopu? Ta darmowa odżywka szybko ją wzmocni

Monsterę w swoim domu ma co drugi Polak. To widowiskowe pnącze dodaje egzotycznego klimatu każdemu wnętrzu, jednak tylko wtedy, gdy jest zdrowe i zadbane. Zdarza się, że po wakacjach pędy i liście monstery marnieją. Nie oznacza to jednak, że musimy podawać jej drogie preparaty ze sklepów ogrodniczych. Aby uratować kwiat doniczkowy, wystarczy zrobić domowy nawóz do monstery z popularnego owocu.

Monstera dziurawa (z łac. Monstera deliciosa) jest pnączem z rodziny obrazkowatych, które naturalnie porasta tereny lasów tropikalnych Ameryki Północnej i Środkowej. W warunkach naturalnych natkniemy się na nią podczas spacerów w Meksyku, Kostaryce, Gwatemali czy Panamie. W Europie monstera uprawiana jest jako roślina doniczkowa, która ekspresowo wprowadza egzotyczny klimat do każdego wnętrza. 

Monstera nie jest wymagająca pod względem pielęgnacji, jednak nasz dwutygodniowy urlop może jej zaszkodzić. Możliwe, że nawet gdy w doniczce zamontujemy specjalny system nawadniający, po powrocie do domu zobaczymy marniejącą i pożółkłą monsterę. Na szczęście istnieje prosty sposób, jak uratować monsterę prostą domową odżywką z popularnego owocu. 

Monstera dziurawa - uprawa. Takie podłoże i stanowisko musimy jej zapewnić

Uprawa monstery nie wymaga posiadania specjalnej wiedzy ogrodniczej. Poradzimy sobie z nią, nawet jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Wystarczy, że będziemy stosować się do zaleceń odnośnie stanowiska i podłoża tak, by zapewnić pnączu optymalne warunki do rozwoju.

  • Stanowisko dla monstery 

Stanowisko dla monstery powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Idealny będzie wschodni parapet, gdy na roślinę będzie padać rozproszone światło. Półcień również powinien się sprawdzić, ale wtedy musimy się liczyć z mniejszą ilością dekoracyjnych dziur w liściach naszej monstery. 

  • Podłoże dla monstery

Ogrodnicy zalecają, by podłoże dla monstery było przepuszczalne. Najlepiej sprawdzi się torf, ale przy odpowiednim nawożeniu roślinie wystarczy ziemia do kwiatów doniczkowych. 

Monstera dziurawa - pielęgnacja. Po tych zabiegach zawsze będzie zdrowa

Jak dbać o monsterę tak, by zawsze była zdrowa i zachwycała podziurawionymi liśćmi w soczysto-zielonym kolorze? Kluczowa jest wilgotność powietrza i odpowiednie podlewanie monstery - regularne, ale umiarkowane. Latem roślinę zaleca się nawadniać 1-2 razy w tygodniu. Zimą nieco rzadziej tak, by nie doprowadzić do zalania korzeni.

Roślinie nie sprzyja położenie w pobliżu kaloryfera. Aby zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza, zaleca się zraszać ją około 2-3 razy w tygodniu, a gdy szykujemy się do wakacji, powinniśmy przy monsterze podstawki z keramzytem i parującą wodą.

Nie powinniśmy również zapominać o częstym nawożeniu monstery. Latem roślina potrzebuje większej dawki składników odżywczych, dlatego trzeba odżywiać ją co około 2 tygodnie. Możemy stosować nawozy płynne do roślin zielonych albo samodzielnie przygotować domowe nawozy do monstery. 

Jak zrobić domowy nawóz do monstery? Ten popularny owoc szybko ją wzmocni

Jednym z darmowych preparatów, którymi możemy zasilić zmarniałą roślinę po wakacjach, jest domowy nawóz do monstery ze skórek banana. Możemy wykorzystać je tuż po poszatkowaniu, umieszczając w ziemi pod rośliną. Dzięki temu składniki odżywcze będą stopniowo uwalniać się do podłoża. 

Jeżeli jednak wolimy podlewać monsterę płynną odżywką, najpierw powinniśmy zalać skórki banana ciepłą, przegotowaną wodą. Następnie musimy zostawić je pod przykryciem na około 2 tygodnie. Tak przygotowany domowy nawóz do monstery ze skórek banana przed wlaniem do doniczki rozcieńczamy z wodą w proporcjach 1:1. 

Zobacz też:

Jesienią potraktuj jeżynę w ten sposób. Za rok oblepi się całą masą owoców

Znudziły ci się hortensje? Zasadź ten krzew o wyjątkowych kwiatach

Planujesz przesadzanie roślin? Kwiaciarka tłumaczy, czy to dobry moment

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin