Reklama
Reklama

Masz wilgoć w domu? Kup tę roślinę, a problem zniknie raz na zawsze

Wilgoć w domu to spory problem podczas jesienno-zimowego okresu. Ma ona wpływ nie tylko na komfort naszego codziennego funkcjonowania, ale i oddziałuje bezpośrednio na nasze zdrowie. Wobec tego bardzo ważne jest zadbanie o jej odpowiedni poziom w mieszkaniu. Pomóc nam w tym mogą…rośliny. Niektóre z nich potrafią bowiem pochłaniać wilgoć. Sprawdź, jakie gatunki warto wybrać.

Wybierając rośliny do swojego mieszkania, warto wziąć pod uwagę również ich właściwości. Szczególnie istotne jest, to gdy w naszym domu mamy problem z wilgocią i zanieczyszczeniami. Wtedy to powinniśmy przyjrzeć się grupie kwiatów, które mogą być bardzo pomocne w dbaniu o jakość powietrza i które potrafią pochłaniać wilgoć.

Dlaczego dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza w domu jest tak ważne?

W naszym mieszkaniu poziom wilgoci powinien mieścić się w zakresie od 40 do 60%. Wynika to z tego, że dla naszego organizmu zarówno niekorzystne będzie zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze.

Jednak o tej porze roku zazwyczaj mamy do czynienia ze zbyt wysoką wilgocią w pomieszczeniach. Wynika to przede wszystkim z tego, że zdecydowanie rzadziej wietrzymy nasze mieszkanie, a dodatkowo pranie suszymy w pokojach, a nie w ogrodzie czy balkonie. Dodatkowo na wyższy poziom wilgoci wpływa również para wodna tworząca się podczas kąpieli czy gotowania.

Wobec tego właśnie w tym okresie powinniśmy szczególnie zadbać o zredukowanie wilgoci w naszym domu. Jej nadmiar wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie oraz przyczynia się do rozwoju infekcji. Związane jest to, z tym że w niewietrzonym oraz zawilgoconym mieszkaniu szybciej rozwijają się bakterie i wirusy. Dodatkowo może pojawić się pleśń, która także negatywnie oddziałuje na nasze zdrowie.  

Czytaj również: Te rośliny przynoszą szczęście i pieniądze. Masz je w domu?

Które rośliny pochłaniają wilgoć?

Chcąc wyregulować poziom wilgoci w domu, możemy wykorzystać do tego jeden z prostych sposobów, który wymaga od nas jedynie zakupu odpowiednich roślin.

Okazuje się bowiem, że niektóre gatunki mają zdolność pochłaniania wilgoci z powietrza. Dodatkowo większość z nich oczyszcza równocześnie powietrze z toksycznych substancji, tworząc nam o wiele lepsze warunki do funkcjonowania.

Jeżeli chcemy pozbyć się wilgoci z domu, powinniśmy ustawić na parapetach takie okazy roślin jak:

  • skrzydłokwiat,
  • wężownica,
  • bluszcz angielski,
  • zielistka,
  • storczyk,
  • paproć,
  • palma.

Jakie są jeszcze sposoby walki z wilgocią w domu?

Oczywiście ustawienie roślin w domu to nie jedyna metoda walki z wilgocią. Chcąc zapobiegać jej pojawianiu się, powinniśmy przede wszystkim regularnie wietrzyć pomieszczenia. Dla wielu osób wiąże się to z obawą o utratę ciepła, jednak wystarczy, że otworzymy okna zaledwie na chwilę, aby pozbyć się problemu, więc ciepło nie zdąży się tak szybko ulotnić z naszych pomieszczeń.

Co więcej, nie powinniśmy zasłaniać kratek wentylacyjnych, ponieważ to one odpowiedzialne są za odprowadzanie pary wodnej, która powstaje podczas kąpieli i gotowania. Oprócz tego, gdy trafią się suche dni, wystawiajmy nasze pranie na zewnątrz, ponieważ wyschnie ono nawet przy niskiej temperaturze.

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe