Reklama
Reklama

To prawdziwa królowa wśród roślin doniczkowych. Jak pielęgnować alokazję?

Alokazja to tropikalna roślina, której piękne, zielone liście zyskują coraz więcej zwolenników. Można ją zauważyć nie tylko w mieszkaniach, ale również w przestrzeni biurowej czy miejscach publicznych. Czy alokazja jest trudna w uprawie i jak o nią dbać, by pięknie się prezentowała?

Alokazja  to królowa oryginalnych liści

Alokazja i jej odmiany zdecydowanie zasługują na wyróżnienie, jeśli chodzi o rośliny z nietypowymi liśćmi, ponieważ wiele z nich zachwyca i przyciąga wzrok. Szukając oryginalnego okazu do domu, warto rozważyć zakup takich okazów jak:

  • Alokazja brancifolia - to roślina, która posiada duże, rozcapierzone zielone liście. Ozdobą są także jej łodygi, które mają dekoracyjny, cętkowany wzór w barwie zielonej i różowej. W przypadku tej odmiany musimy wziąć pod uwagę fakt, że wraz z upływem czasu, liście rośliny mogą utracić oryginalne wgłębienia. Jeżeli chodzi o pielęgnację rośliny, to musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że kwiat zimą potrzebuje bardzo małej ilości wody, a przez cały rok powinien on przesychać pomiędzy podlewaniami.  
  • Alokazja Red Secret - to wyjątkowa odmiana o pięknych metalicznie błyszczących liściach, które mają barwę soczystej ciemnej czerwieni i brązu. Na liściach wyraźnie widoczne są żyłki, które przybierają kolor prawie czarny. Jest to roślina, która ma wielu wielbicieli, ponieważ jej liście są grube i błyszczące, co sprawia, że wyglądają wręcz nienaturalne. Ta alokazja najlepiej będzie rozwijała się na jasnym stanowisku, ale nie bezpośrednio na słońcu. Musimy także pamiętać o tym, że potrzebuje ona dużo wilgoci.
  • Alokazja Frydek - to roślina, której liście kształtem przypominają zarys graficznego serca. W dodatku są one niezwykle aksamitne w dotyku i duże. Liście wyrastają ze smukłych, delikatnych łodyg o jasnozielonej barwie. Chcąc zadbać odpowiednio o tę roślinę, najlepiej będzie postawić ją na oknie wychodzącym na północ lub wschód tak, by otrzymywała ona wystarczającą ilość światła, nie narażając się równocześnie na poparzenia słoneczne

Jak pielęgnować alokazję?

Alokazja jest piękną, lecz dość wymagającą rośliną. Przede wszystkim wymaga odpowiedniego nasłonecznienia. Należy jej zapewnić jasne stanowisko, które jednocześnie nie narazi jej na bezpośrenie działanie ostrych promieni słonecznych - idelana będzie wschodnia ekspozycja. 

Lubi wysokie temperatury (źle znosi chłód i przeciągi) oraz wysoką wilgoność. Uprawiając alokazję warto więc zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Alokazaja wymaga regularnego podlewania umiarkowaną ilością wody. Nie lubi ani przesuszenia, ani zbyt dużej ilości wody. Roślina raczej nie wymaga nawożenia.

Przesadzanie alokazji - tylko w rękawiczkach

Wraz ze wzrostem rośliny konieczne jest przesadzanie jej do większej doniczki. Zazwyczaj czynność tę wystraczy przeprwadzać 1-3 razy do roku. Należy jednak pamietać, że sok alokazji jest toksyczny, dlatego przesadzanie jej powinno się odbywać w rękawiczkach. Roślinę należy również trzymać z dala od dzieci i zwierząt. 

Zobacz też:

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

Pokrój na kawałki, zalej wodą i podlej. Pelargonie wystrzelą nowymi kwiatami

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin