Reklama
Reklama

Każda babcia ma ją na parapecie. To roślina o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych

Rośliny pełnią w naszych domach głównie funkcję ozdobną. Jednak niektóre z nich są prawdziwym skarbem dla naszego zdrowia i od setek lat stosowane są do leczenia różnych schorzeń. Podobnie jest z geranium, które nie bez powodu nasze babcie trzymały zawsze na parapetach. Sprawdź, dlaczego warto mieć tę roślinę w swoim mieszkaniu.

Geranium to roślina, która dawniej gościła w niemal każdym domu ze względu na swój niebanalny wygląd. Jednak nie możemy zapominać również, że ten piękny kwiat od wielu lat znajduje swoje zastosowanie w medycynie. Wyjaśniajmy, jakie działania wykazuje geranium.

Geranium - niezwykła roślina o wielu właściwościach

Geranium znane jest przede wszystkim jako popularna roślina ozdobna. Występuje ono w kilku odmianach, a także pod różnymi nazwami. Jedną z nich jest anginka, czyli określenie, które roślina zawdzięcza swoim niezwykłym właściwościom.

Jest to kwiat należący do rodziny bodziszkowatych. To roślina wieloletnia i długowieczna, która posiada zielone, szerokie i owłosione liście, wydzielające przyjemny zapach. Co więcej, geranium posiada wiele właściwości leczniczych. W przeszłości roślina ta bardzo często była wykorzystywana do leczenia różnego rodzaju schorzeń.

Czytaj również: Te rośliny doniczkowe mogą wywoływać alergię. Lepiej nie trzymaj ich w domu

Geranium to niezawodny lek na wiele dolegliwości

Geranium znane jest ze swoich właściwości, które pomagają w przypadku wielu różnych chorób. Roślina ta wykazuje między innymi działanie, które:

  • W naturalny sposób udrażnia drogi oddechowe - inhalacje z tej rośliny pomagają podczas grypy, kaszlu i przeziębienia, ponieważ zawierają geraniol.
  • Przynosi ulgę przy bólu ucha - liść geranium zwinięty w rulonik i umieszczony w uchu redukuje ból uszu.
  • Redukuje zmarszczki i blizny - stosowanie tej rośliny wspomaga regenerację komórek skóry, dzięki zawartości tanin przyspieszających gojenie. Dzięki temu, systematyczne używanie geranium może przyczynić się do redukcji blizn i zmarszczek, w tym także rozstępów. Wystarczy jedynie rozdrobnić liść w palcach i wmasować wyciśnięty sok w bliznę.
  • Wzmacnia odporność - geranium zawiera naturalne antyoksydanty i pomaga w udrożnieniu górnych dróg oddechowych. Warto połączyć tę roślinę z innymi składnikami, przygotowując herbatę z imbirem, miodem oraz geranium.


Nie tylko zdrowie. Dzięki geranium twoje włosy będą lśniące i gładkie

Jeżeli szukamy naturalnego sposobu na piękny wygląd włosów, powinniśmy sięgnąć po geranium. Jest to świetne rozwiązanie, ponieważ roślina zawiera własne olejki eteryczne, które wpływają na odżywienie włosów od korzeni aż po ich końce. Sprawia to, że są one zdrowsze oraz bardziej lśniące.

Co więcej, geranium ma antybakteryjne i antyseptyczne działanie. Powoduje to, że stosowanie go pomaga utrzymać zdrowy skalp. Dodatkowo umożliwia redukcję łupieżu oraz innych problemów skórnych.

Chcąc odżywić swoje włosy za pomocą geranium, wystarczy skorzystać z prostego przepisu. Do wody dodajemy kilka kropel olejku z geranium i stosujemy mieszankę w formie płukanki po umyciu włosów.

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe