Reklama
Reklama

Wyrażają szacunek, rozpacz i tęsknotę. Czy znasz symbolikę kwiatów na Wszystkich Świętych?

Już 1 listopada udamy się na cmentarze, aby uczcić pamięć naszych bliskich. Oprócz zniczy wiele osób stawia na grobach również kwiaty. Jednak nie każdy ma świadomość, że dany gatunek niesie za sobą ściśle powiązaną z symbolikę. Podpowiadamy, co wyrażają konkretne kwiaty i które z nich wybrać na Wszystkich Świętych.

Święto Zmarłych coraz bliżej i wkrótce pójdziemy na cmentarz, aby wspominać bliskie nam osoby. Często przynosimy tam ze sobą kwiaty, którymi przystrajamy groby. Najczęściej wybieramy chryzantemy, jednak nie są to jedyne rośliny, symbolizujące tęsknotę i pamięć o zmarłych. Warto wiedzieć, jakie gatunki kwiatów wybrać, aby były zgodne z przesłaniem, które chcemy przekazać.

Jakie kwiaty wybrać na Wszystkich Świętych?

Na Wszystkich Świętych oprócz zniczy kupujemy także kwiaty na groby swoich bliskich. Wybór jest naprawdę ogromny i możemy decydować pomiędzy wieńcami, wiązankami, kwiatami sztucznymi, żywymi, ciętymi oraz doniczkowymi. Każda z tych opcji ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Jednak według wielu osób, najlepszym wyborem będą kwiaty żywe, które są eleganckie, a dodatkowo symbolizują przemijanie, a także ulotność życia. Natomiast kwiaty sztuczne są rozsądną decyzją w momencie, gdy prognozowane są silne przymrozki lub długotrwała niska temperatura. Wtedy to żywe kwiaty nie mają szansy przetrwać dłużej niż 2-3 dni.

Mądrą decyzją jest także umieszczenie na grobach wytrzymałych roślin doniczkowych. Ostatnio dużą popularnością cieszy się także kapusta ozdobna. Niektórzy ozdabiają groby bliskich również krzewami takimi jak np. bukszpan, który rozwijając się i zmieniając, mogą symbolizować miarę czasu bez ukochanej osoby.

Czytaj również: Są symbolem wiosny, ale wymagają zaangażowania również jesienią. Kiedy sadzić konwalie?

Co symbolizują konkretne kwiaty?

Wybierając kwiaty na cmentarz, warto również znać ich symbolikę. Jest ona głęboko zakorzeniona w wielu kulturach i niektóre okazy pomogą nam wyrazić więcej niż słowa po utracie bliskiej osoby. Oto jakie przesłanie niosą za sobą najczęściej wybierane kwiaty na Wszystkich Świętych:

  • Chryzantemy - to rośliny o szerokiej symbolice, kojarzące się głównie właśnie z kwiatami cmentarnymi. Wyrażają ona smutek i żałobę. Decydując się na ten okaz, mamy do wyboru całą gamę kolorów dostępnych na rynku.
  • Lilie - są uważane za jedne z najszlachetniejszych kwiatów. Symbolizują one czystość i niewinność, dlatego bardzo często wybierane są na pożegnanie i groby młodych osób. Niejednokrotnie w kulturze motyw lilii przeplatał się również ze śmiercią i miłością. Usłyszeć można także opinie, że białe lilie symbolizują przebaczenie i pojednanie, a żółte przyjaźń.
  • Eustomy - to niepozorne, ale wymowne kwiaty. Mają one wiele znaczeń, a jedno z nich to symbol trwałej i nierozerwalnej więzi między dwoma osobami. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na niebieskie eustomy, to będą one wyrażały również rozpacz.
  • Róże - to kwiaty, które od zawsze wyrażały silne uczucia. Wobec tego często wybierane są dla najbliższych nam osób, które mocno kochaliśmy. Jednak ważny jest tu także kolor, ponieważ np. białe róże są oznaką niewinności, młodości i szacunku i zazwyczaj kupowane są właśnie dla tych, którzy odeszli w młodym wieku.
  • Kalie - to śnieżnobiałe kwiaty od lat powiązane silnie z tematyką żałobną, które często pojawiały się przy okazji pogrzebów. Symbolizują one smutek po odejściu zmarłego, a także czystość. Dawniej określane były także jako kwiat śmierci, z racji tego, że kwitły one tylko w nocy, a według wierzeń, to właśnie noc jest uważana za mistyczną i tajemniczą porę.

Zobacz też:

Na Dzień Matki kup mamie te kwiaty. Długo postoją w wazonie

Podlewaj tym budleję Dawida. Efekt zachwyci nie tylko motyle 

Mówią, że to najwytrzymalsze kwiaty. Dobrze znoszą nawet upał i suszę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty