Reklama
Reklama

Są symbolem wiosny, ale wymagają zaangażowania również jesienią. Kiedy sadzić konwalie?

Konwalie kojarzą się nam przede wszystkim z wiosenną porą. Jednak mają one również wiele wspólnego z jesienią, ponieważ jest to czas, w którym w szczególności powinniśmy zadbać o te rośliny. Sprawdź, co trzeba zrobić w najbliższym terminie, aby cieszyć się pięknym ogrodem, wypełnionym konwaliami.

Konwalie cieszą się dużą popularnością, nie tylko ze względu na ich walory dekoracyjne, ale także ze względu na to, że są to rośliny, który są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i dobrze znoszą suszę. Jednak, aby móc nasycić się ich urokiem wiosną, musimy pamiętać o konwaliach także jesienią.

Konwalia - co warto wiedzieć o tej roślinie?

Konwalia zakwitając daje jasny sygnał, że wiosna już w pełni, a lato zbliża się wielkimi krokami. Przez ogrodników rośliny te zwane są samogonkami, ponieważ są one niezwykle ekspansywne i równocześnie nie mają zbyt dużych wymagań. Sprawia to, że w przeciągu kilku lat są w stanie stworzyć w naszym ogrodzie prawdziwą łąkę.

Konwalie są niewielkimi roślinami, które dorastają maksymalnie do 20 cm. Mają one wzniesiony pokrój i długie, lancetowate i szerokie liście. Cechą charakterystyczną dla tego gatunku są drobne, dzwonkowate i najczęściej białe kwiaty, które umieszczone są po jednej stronie łodyżki. Jeżeli chodzi o owoc konwalii, to pojawia się on, gdy roślina przekwitnie i opadną płatki kwiatów. Na początku jest zielony, a następnie czerwienieje. Ma on także walory dekoracyjne.

Rośliny te występują w kilku odmianach, a najpopularniejsza z nich jest konwalia majowa. Na rynku jednak dostępne są także odmienne jej warianty, który wyróżnia inny kolor kwiatów. Warto także wiedzieć, że konwalia spożyta bezpośrednio po zerwaniu jest trująca.

Jednak jeżeli roślina zostanie właściwie spreparowana, to zyskuje właściwości lecznicze. Konwalia może wtedy przynieść ulgę w przypadku bólów reumatycznych, a także poprawić pracę układu krążenia i wzmocnić serce. Należy jednak zachować w tym ostrożność i nie przygotowywać samodzielnie żadnych leczniczych specyfików i wybierać jedynie gotowe, kupne produkty.

Jaką glebę lubią konwalie?

Konwalie najlepiej rozwijać się będą na glebach wilgotnych i lekko kwaśnych. W dodatku rośliny te lubią stanowiska zacienione. Jeżeli chcemy, aby nasze konwalie bujnie rosły i pięknie kwitły, to ziemię pod nie musimy zmieszać z kompostem, torfem lub obornikiem.

Oczywiście na słabszych, bardziej suchych podłożach lub w miejscach słonecznych, roślina również sobie poradzi ze względu na to, że ma bardzo małe wymagania. Jednak nie pozostanie to bez wpływu na nią, ponieważ konwalia w takim przypadku będzie słabiej i krócej kwitła, a także rozwinie mniejsze i gorzej wybarwione liście.

Czytaj również: Zasadzona w październiku, obsypie się kwiatami na wiosnę. Zakochasz się w jej słodkim zapachu

Kiedy sadzić konwalie?

Jeżeli decydujemy się na konwalie z sadzonek, to możemy umieszczać je w gruncie przez cały rok, poza oczywiście mroźną zimą.

Natomiast kłącza konwalii wysadza się na początku października. Przy sprzyjającej pogodzie można robić to nawet na początku listopada. Wysadzanie kłączy jest często wybieraną metodą, ze względu na to, że jest to tańszy sposób, gdyż jesienią kłącza konwalii są dostępne w sklepach ogrodniczych w hurtowych ilościach.

Jak sadzić konwalie?

Przed posadzeniem konwalii musimy przede wszystkim starannie oczyścić rabatę z chwastów. Oprócz tego warto przekopać teren i go wyrównać.

Następne kroki są zależne od tego, na którą metodę sadzenia konwalii się zdecydujemy. Rośliny te można sadzić na dwa sposoby:

  • Sadzenie konwalii z kłączy - kłącza rośliny najpierw namaczamy. Następnie umieszczamy je w ziemi dość płytko, na głębokość do 5 cm, tak aby wierzchołek lekko wystawał nad powierzchnię gruntu. Odległości, w których zaleca się sadzić konwalie to 15-20 cm. Ostatnim krokiem jest podlanie rośliny po jej posadzeniu.
  • Sadzonki rośliny - umieszczamy je w glebie tak, aby zielona część sadzonek była ponad podłożem. Odległości, w których powinniśmy je wsadzać, muszą wynosić około 20 cm. Dzięki temu stworzymy zielony kobierzec, ponieważ konwalie silnie się rozrastają.


Rozsadzanie konwalii przez podział kłącza - jak je przeprowadzić?

Konwalie możemy pozostawić w jednym miejscu przez wiele lat. Wykopujemy i rozmnażamy je przez podział dopiero wtedy, gdy są już zbyt mocno zagęszczone, co wpływa na ich słabsze kwitnienie.

W momencie, gdy tak się dzieje, musimy kłącza podzielić na odcinki o długości około 5 cm. Równocześnie powinniśmy zrobić to tak, aby każdy z nich, miał jak największą liczbę paków kwiatowych, a mniejszą ilość pąków liści. Odróżnić można je po tym, że pąki kwiatowe są grube i zaokrąglone, a pąki liści mają ostro zakończone końce. Zwróćmy uwagę również na to, aby kłącze miało korzenie, co sprawi, że się ono lepiej przyjmie.

Z racji tego, że tak jak wspominaliśmy, wszystkie części konwalii są silnie trujące, to powinniśmy przy tego typu pracach zachować ostrożność i pracować w rękawicach ochronnych. Dodatkowo nie możemy dopuścić do kontaktu konwalii ze śluzówkami w jamie ustnej lub w rejonie oczu.

Zobacz też:

Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd

Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | sadzenie