Reklama
Reklama

O tym musisz pamiętać jesienią w ogrodzie. W ten sposób przygotujesz go do zimy

Koniec lata wcale nie oznacza końca prac w ogrodzie. Wręcz przeciwnie, ponieważ ilość obowiązków, które na nas czekają, nie jest wcale mała i są to zajęcia dość angażujące. Jednak warto przeprowadzić te czynności, aby ogród wiosną odwdzięczył nam się świetną kondycją. Sprawdź, co trzeba zrobić jesienią.

Nadchodząca jesień to czas wzmożonych prac ogrodowych. Jest to przede wszystkim najlepszy moment na porządki, ale i na uprawę niektórych roślin, a nawet i sadzenie kwiatów. Podpowiadamy, jak zadbać o ogród po lecie.  

Jesienne prace ogrodowe - zacznij od porządków

Każdy doświadczony ogrodnik wie, że jeżeli chcemy mieć piękny ogród wiosną, to musimy włożyć w niego wiele pracy jesienią.  Wobec tego trwający wrzesień powinien być intensywnym czasem na naszej działce.

Przede wszystkim musimy zadbać o jesienną pielęgnację oraz porządki. Nasze prace zacznijmy od oczyszczenia trawnika oraz grządek. Następnie usuńmy wszystkie suche gałązki, liście oraz zwiędnięte rośliny.

Później zabierzmy się za koszenie trawnika. Dodatkowo warto przeprowadzić zabieg aeracji, dzięki któremu rozluźnimy oraz dotlenimy glebę. Sprawi to, że trawnik odwdzięczy nam się na wiosnę, swoją świetną kondycją.

Jak przygotować rośliny na zimę?

Kolejnym ważnym, jesiennym obowiązkiem jest zabezpieczenie naszych roślin przed nadchodzącymi wiatrami oraz mrozami.

Możemy to zrobić na kilka prostych sposobów. Na przykład wystarczy, że usypiemy wokół roślin kopczyki z ziemi lub rozsypiemy na podłożu warstwę ściółki. Oprócz tego możemy wykorzystać agrowłókninę i okryć nią nasze okazy. Niektórzy decydują się na przykrycie roślin za pomocą gałązek drzew iglastych.

Natomiast wszelkiego rodzaju ciepłolubne rośliny, w tym na przykład fuksje czy pelargonie, koniecznie musimy przed zimą przenieść do domu lub do innego ciepłego pomieszczenia.

Co jeszcze zrobić w ogrodzie jesienią?

Wrzesień i październik to także świetny moment na odświeżenie i uprzątnięcie rabat kwiatowych. Zacznijmy od pozbycia się chwastów. Usuńmy również resztki roślin, szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z aksamitkami, słonecznikami, czy astrami chińskimi. Natomiast okazy wieloletnie, na przykład astry czy goździki, musimy przyciąć oraz usunąć z nich uschnięte lub uszkodzone części rośliny.

Nie zapominajmy również, że jesień to nadal okres, gdy możemy uprawiać różnego rodzaju warzywa, które będziemy mogli zebrać jeszcze w tym sezonie. Do takich roślin, należą między innymi:

  • pietruszka korzeniowa,
  • sałata masłowa,
  • roszponka warzywna,
  • szpinak.

Jesienne sadzenie roślin. O czym musisz pamiętać?

Jesienią w ogrodzie możemy nie tylko przeprowadzać prace porządkowe czy sadzić wyżej wymienione warzywa. To także dobry czas na sadzenie roślin cebulowych. Są to między innymi  hiacynty, tulipany, narcyzy i krokusy. Jednak nie odwlekajmy tej czynności zbyt długo, aby rośliny zostały umieszczone w ziemi na tyle wcześnie, by przed nadejściem mrozów zdążyły jeszcze wypuścić korzenie.

Zanim jednak przystąpimy do sadzenia roślin cebulowych, upewnijmy się, czy wszystkie cebulki są zdrowe i nie posiadają żadnych uszkodzeń. Następnie wyselekcjonowane sztuki, sadzimy na głębokości trzy razy większej od ich wysokości. Cebulki najlepiej umieszczać w miejscu nasłonecznionym oraz umiarkowanie wilgotnym.

Jesienne zbieranie plonów - jak dobrze je przechowywać?

Jesień to także czas na zbieranie i magazynowanie plonów. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie uzyskanych warzyw, aby mogły one cieszyć nas swoim smakiem przez długi czas.

W kwestii składowania warzyw kluczowym aspektem jest dobór odpowiedniej temperatury przechowywania oraz zadbanie o wilgotność powietrza, co wpływa znacząco na trwałość plonów. Zazwyczaj warzywa umieszcza się w piwnicy lub spiżarni albo w innym najchłodniejszym pomieszczeniu domu.

Niektórzy decydują się również na umieszczenie warzyw w specjalnie przygotowanych w ogrodzie rowach, gdzie wkładają warzywa na głębokość około pięćdziesięciu centymetrów i przysypują warstwą piasku.


Zobacz też:

Zamiokulkas marnieje w oczach? Jesienią i zimą podlewaj go tym, a szybko wróci do formy

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | działka