Reklama
Reklama

Zrób to, a grudnik pięknie zakwitnie na święta. Sekret pielęgnacji szlumbergery

Grudnik to roślina, która zakwita na przełomie listopada i grudnia, kiedy to obsypuje się kolorowymi, przyciągającymi wzrok kwiatami. Jednak jeżeli chcemy, aby efekt ten zachował się jak najdłużej, a kwiatów było naprawdę wiele, to musimy zastosować dwie sprawdzone metody, które pozwolą nam osiągnąć ten cel. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Grudnik, zwany również szlumbergerą, to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i wyróżniają ją piękne, dekoracyjne kwiaty, pojawiające się w okresie jesienno-zimowym. Często jednak nie możemy cieszyć się nimi zbyt długo, ponieważ szybko opadają lub w ogóle nie pojawiają się na naszej roślinie. Na szczęście wiemy, jak temu zaradzić.

Te dwie sztuczki sprawią, że grudnik obsypie się kwiatami

Chcąc, by nasz grudnik obficie kwitł każdego roku, powinniśmy zastosować dwie sprawdzone i proste sztuczki, dzięki którym roślina stanie się prawdziwą ozdobą podczas świątecznego okresu.

Pierwszą sprawdzoną metodą jest przycinanie młodych liści grudnika. Powinniśmy usuwać je z górnej części rośliny, dzięki czemu pobudzimy ją do rozwoju kwiatów. Natomiast drugim sposobem jest stosowanie nawozu, który będzie miał wysoką zawartość fosforu, stymulującego kwitnienie.

Wystarczy, że wymieszamy nawóz z wodą i będziemy podlewać tą mieszanką roślinę. Dzięki temu grudnik otrzymywać będzie ciągłe źródło fosforu i w rezultacie zacznie obficie kwitnąć. Bardzo ważne jest w tym przypadku regularne dostarczanie składników pokarmowych roślinie, ponieważ dzięki temu będzie ona piękną dekoracją nie tylko w okresie bożonarodzeniowym, ale także przez cały rok.

Czytaj również: Jak przezimować lawendę w doniczce? Zrób to, a bez problemu przetrwa do wiosny

Zadbaj o to, a szlumbergera odwdzięczy ci się bujnym kwitnieniem

Możemy podjąć jeszcze kilka innych działań, dzięki którym nasz grudnik pięknie zakwitnie. W tym przypadku kluczowe jest naśladowanie naturalnych warunków świetlnych rośliny pochodzących z jej rodzimego środowiska, jakim są tropikalne lasy Brazylii.

Musimy wprowadzić okres spoczynku dla rośliny poprzez ograniczenie podlewania i zapewnienie grudnikowi dłuższej nocy, czyli około 14 godzin bez światła. Dodatkowo musimy zadbać o to, by utrzymywać ciągle właściwą temperaturę w zakresie od 15 do 21 stopni Celsjusza. Dzięki temu przyczynimy się do szybszego, ale i zdrowszego rozwoju rośliny.  


Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin