Reklama
Reklama

Fiołek znowu zakwitnie. Wystarczy, że zadbasz o niego w ten sposób

Zauważyłeś, że fiołek afrykański nie kwitnie pomimo starannej pielęgnacji? Jeżeli twojej rośliny nie zaatakowały uciążliwe szkodniki, a jej liście wydają się zdrowe, najprawdopodobniej popełniłeś jeden z popularnych błędów w jej uprawie. Na szczęście możesz jeszcze doczekać się upragnionych ciemnoniebieskich kwiatów. Wystarczy, że zaczniesz dbać o fiołka afrykańskiego zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Fiołek afrykański (z łac. saintpaulia) to egzotyczna bylina, którą możesz z powodzeniem uprawiać w swoim mieszkaniu w doniczce. Nie jest to roślina szczególnie wymagająca, ale jeżeli nie zapewnisz jej optymalnych warunków, najprawdopodobniej będzie chciała zakwitnąć. 

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego pomimo braku chorób i ataków szkodników, twój fiołek afrykański w tym roku nie obsypał się jeszcze pięknymi ciemnoniebieskimi kwiatami, koniecznie sprawdź, czy zapewniasz mu optymalne warunki. W przypadku tego gatunku często wystarczy zmienić tylko jedną rzecz w sposobie pielęgnacji, aby efekty okazały się piorunujące!

Czy na pewno wiesz, jak uprawiać fiołka afrykańskiego? W takich warunkach będzie dobrze się czuł

Fiołki afrykańskie mogą okazać się niezwykle kapryśne, jeżeli nie zapewnisz im optymalnych warunków do rozwoju. Aby mogły zdrowo kwitnąć, powinieneś uprawiać je w idealnie dopasowanym do tego celu pomieszczeniu, w którym wilgotność utrzymuje się w zakresie od 40 do 60 procent, a temperatura oscyluje w granicach 18-24 stopni Celsjusza. 

  • Podłoże dla fiołka afrykańskiego

Ziemia w doniczce fiołka afrykańskiego powinna być lekka i przepuszczalna.  Aby saintpaulia rosła jak najlepiej, musisz także zapewnić jej dobry drenaż, ponieważ to pozwoli uniknąć ci zastojów wodnych. 

  • Stanowisko dla fiołka afrykańskiego

Bardzo ważny jest również wybór idealnego stanowiska dla fiołka afrykańskiego. Pamiętaj, że w zbyt ciemnym pokoju kwitnienie rośliny może być słabe, albo nie będzie go wcale. Powinien stać on w jasnym, ale rozproszonym świetle, najlepiej na parapecie ze strony wschodniej lub zachodniej. Aby mógł zachować zdrowie, potrzebuje minimum 11-12 godzin światła w ciągu dnia (zimą możesz doświetlać do lampami roślinnymi albo LED-ami.

Może cię zainteresować: Pod żadnym pozorem nie stawiaj tam gwiazdy betlejemskiej. Zmarnieje jeszcze przed grudniem

Podlewaj fiołka afrykańskiego w ten sposób, a obsypie się pięknymi kwiatami

Jeśli fiołek afrykański nie kwitnie pomimo tego, że zapewniasz mu optymalne warunki do rozwoju, być może popełniasz popularny błąd przy jego podlewaniu. Nawadnianie tej rośliny powinno być umiarkowane, ale regularne. Wykonuj ten zabieg tak, by gleba przez cały czas pozostawała lekko wilgotna, ale nie była całkowicie mokra, bo wtedy możesz doprowadzić swój wspaniały kwiat do ruiny.

Zawsze podlewaj fiołka afrykańskiego od dołu tak, aby roślina wchłonęła taką ilość wody, jakiej potrzebuje. Jeśli zrobisz to od góry, możesz przemoczyć liście i pąki, doprowadzając do rozwoju grzybów i pleśni. Ponadto wiosną możesz również nawozić swoje rośliny fosforem tak, by dostarczyć im odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do obfitego kwitnienia. 

Czytaj również: Rośliny doniczkowe dla każdego. Łatwe w uprawie, a efektowne

Zobacz też:

Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie

Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie

Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | podlewanie