Rośliny doniczkowe dla każdego. Łatwe w uprawie, a efektowne
Kaktusy cieszą się niebywałą wprost popularnością, mimo że mają kolce i potrafią dotkliwie ukłuć. Sekretem ich powodzenia jest jednak ogromna wprost wytrzymałość. Zainteresowani mogą zdecydować się na przeróżne gatunki, z których niektóre są w dodatku naprawdę efektowne. Jak uprawiać kaktusy i dlaczego warto? Jakie znamy kaktusy kwitnące? Oto wszystkie sekrety tych intrygujących roślin.
Kaktusy uchodzą za rośliny łatwe w uprawie, wytrzymałe i mało wymagające. Z tego względu polecane są osobom zapominalskim i zabieganym. Kaktusowate to rodzina sukulentów łodygowych z rzędu goździkowców, które pochodzą z kontynentów amerykańskich i właśnie tam głównie występują. W uprawie można je jednak znaleźć w wielu domach i to w licznych odmianach. Co warto o nich wiedzieć i jak o nie zadbać? Podpowiadamy.
Kaktusy doniczkowe mają zwykle grubą, soczystą łodygę, w której tkankach miękiszowych magazynują wodę. Łodygi pokrywa dodatkowo gruba skórka, która ma zapobiegać jej parowaniu. Nie mają też typowych liści, przez które woda mogłaby odparować — najczęściej wytwarzają bowiem łuski lub kolce. Kaktusy należą do sukulentów łodygowych, przystosowanych do życia w warunkach ograniczonej dostępności wody. Dzięki temu doskonale znoszą nawet długotrwałe susze.
Dostępne są w wielu odmianach, różniących się między sobą wyglądem i kształtem. Mogą rosnąć w oddzielnych doniczkach, ale też w grupie. Warto wiedzieć, że rosną raczej wolno i nie mają dużych wymagań uprawowych, choć oczywiście istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, by zdrowo się rozwijały i ładnie prezentowały.
Czytaj też: Ta roślina powinna się znaleźć w każdej sypialni. Oczyszcza powietrze i wpływa na dobry sen
Kaktusy mają specyficzne wymagania uprawowe, ale wyróżniają się też dużą odpornością. Poradzą sobie nawet w niesprzyjających warunkach, jednak lepiej odpowiednio zadbać o posiadane rośliny, pielęgnując je w sposób, który im odpowiada.
Czego potrzebują kaktusy?
- Potrzebują jasnego, słonecznego stanowiska — zwłaszcza od wiosny do jesieni. Zbyt mała ilość światła mogłaby spowodować między innymi zniekształcenie ich pędów czy cierni. Zimą najlepiej, by przeszły w stan spoczynku.
- Podlewanie kaktusów nie musi być częste, ale powinno być obfite — zwłaszcza wczesną wiosną i na początku lata, gdy pojawiają się nowe pędy. W upalne dni rośliny można też zraszać. Warto pamiętać, że zimą powinny one przejść w stan spoczynku, trafić do chłodniejszego (8-10 stopni Celsjusza) miejsca i być podlewane raz na tydzień, a nawet raz na 10 dni.
- Przesadzanie kaktusów powinno odbywać się w kwietniu lub maju.
- Jeśli chodzi o nawożenie kaktusów, te rośliny, które rosną w próchniczej, obfitującej w składniki pokarmowe ziemi, w zasadzie go nie wymagają. Jeśli rosną w ubogich podłożach, nawozimy je maksymalnie raz w miesiącu rozcieńczonym nawozem mineralnym.
Kaktusy preferują specjalne mieszanki ziemi, dostosowane do ich wymagań. Gotowa ziemia do kaktusów dostępna jest w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych. Warto jednak wiedzieć, że możemy również samodzielnie przygotować dla nich podłoże. Jak to zrobić? Mieszamy ze sobą 3 części ziemi inspektowej, 1 część ziemi darniowej i 1 część piasku.
Istnieje też drugi przepis na ziemię do kaktusów, polecaną zwłaszcza dla opuncji i cereusów. Do jej przygotowania będziemy potrzebować:
- 2-3 części torfu,
- 2 części ziemi gnojowej,
- 1,5 części piasku,
- 1,5 części tłucznia ceglanego,
- 1 część ziemi darniowej.
Mieszankę dla gatunków, które rosną naturalnie w lasach lepiej przygotować z 3 części ziemi liściowej i kompostowej oraz 1 części piasku. Ziemię do kaktusów najlepiej wymieniać co 2-3 lata.
Czytaj również: Ta roślina kwitnie w ogrodzie nawet zimą. Jak uprawiać Różę Bożego Narodzenia?
Do szczególnie efektownych roślin należą kaktusy kwitnące. Prezentują się widowiskowo i będą doskonałą dekoracją wnętrza.
Jakie kaktusy kwitnące cieszą się największą popularnością i są szczególnie urokliwe? To między innymi:
- Cereus - zwłaszcza wężowy, który kwitnie na amarantowo i cereus wspaniały o karminowych kwiatach z niebieskim odcieniem.
- Echinocereus - wytwarza piękne, duże kwiaty i często kwitnie w mieszkaniu.
- Zygokaktus - znany też jako kaktus bożonarodzeniowy czy grudnik. Swoją nazwę zawdzięcza nietypowej, zimowej porze kwitnienia.
By pobudzić kaktusy do kwitnienia, najlepiej przenieść je do chłodniejszego miejsca. Powinno to przynieść spodziewany efekt i pomóc im rozwinąć kwiaty.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz