Ta roślina kwitnie w ogrodzie nawet zimą. Jak uprawiać Różę Bożego Narodzenia?
Jeśli chcesz, aby twój ogród był przepełniony dużymi, pięknymi kwiatami nawet w okresie jesienno-zimowym, koniecznie zdecyduj się na uprawę tych roślin. Róże Bożego Narodzenia zachwycają urodą i charakteryzują się wysoką opornością na niskie temperatury. Kwitną długo i wspaniale prezentują się przyprószone grudniowym śniegiem, a szkodliwe owady i dzikie zwierzęta wolą trzymać się od nich z daleka!
Ciemierniki (z łac. Helleborus) to wieloletni gatunek z rodziny jaskrowatych, która będzie zdobić twój ogród wtedy, gdy pozostałe rośliny zapadną już w zimowy sen. A ponieważ jest odporny na jego piękne przewieszające się kwiaty utrzymują się przez długi czas. Pięknie prezentują się zwłaszcza, gdy są lekko przyprószone śniegiem.
W zależności od odmiany, ciemierniki mogą występować w różnych kolorach - jaśniejszych i ciemniejszych, a klasyczna biała wersja ciemierników nazywana jest żartobliwie różą Bożego Narodzenia z uwagi na nietypowy przedświąteczny termin, w którym bardzo często zakwita. To jedne z najbardziej urodziwych kwiatów, które wkrótce będą cieszyć twoje oczy, dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat ich uprawy i pielęgnacji.
Zanim zdecydujesz się posadzić ciemierniki, najpierw powinieneś poznać najważniejsze zasady ich uprawy tak, by móc zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Dzięki temu przez długi czas będą stanowić piękną ozdobę ogrodu.
- Podłoże dla ciemiernika
Ziemia dla ciemiernika powinna być przepuszczalna, najlepiej w typie wapiennym. Ważne jest to, by podłoże było żyzne i umiarkowanie wilgotne. Możesz je sadzić właściwie przez cały rok, o ile gleba nie jest akurat zamarznięta. Pamiętaj jednak, że ten gatunek nie przepada za częstym przesadzaniem, więc rozsądnie wybierz dla niego miejsce w swoim ogrodzie.
- Stanowisko dla ciemiernika
Ciemierniki najlepiej czują się wtedy, gdy są posadzone na stanowiskach półcienistych, a nawet całkowicie zacienionych. Nie służą im za to miejsca zbyt nasłonecznione. Najmisterniejsze jest to, by ciemierniki rosły na obszarze osłoniętym od wiatru. Pozostałe aspekty są już jedynie dodatkiem.
- Podlewanie i nawożenie ciemiernika
Podlewanie ciemiernika trzeba zajmować się regularnie zwłaszcza na glebach suchych i w okresie letnich upałów. Natomiast wczesną wiosną lub jesienią można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym, aby poprawić jej kondycję.
Może cię zainteresować: Ten krzew jest idealny na żywopłot i zdobi ogród przez okrągły rok
Jeśli zastanawiasz się, czy ciemiernik jest trujący, to odpowiedź brzmi tak. Spożycie jakiejkolwiek części tej rośliny może doprowadzić do silnego zatrucia z uwagi na obecność glikozydu, heleboryny w jej w soku. Z tego powodu zabiegi pielęgnacyjne również najlepiej zawsze wykonuj w rękawiczkach. W przeciwnym razie po kontakcie z ciemiernikiem, na twojej skórze mogą pojawić się zaczerwienienia lub pęcherze.
Czytaj również: Kiedy bielić drzewka owocowe? Większość osób robi to za późno
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz