Reklama
Reklama

Ta roślina kwitnie w ogrodzie nawet zimą. Jak uprawiać Różę Bożego Narodzenia?

Jeśli chcesz, aby twój ogród był przepełniony dużymi, pięknymi kwiatami nawet w okresie jesienno-zimowym, koniecznie zdecyduj się na uprawę tych roślin. Róże Bożego Narodzenia zachwycają urodą i charakteryzują się wysoką opornością na niskie temperatury. Kwitną długo i wspaniale prezentują się przyprószone grudniowym śniegiem, a szkodliwe owady i dzikie zwierzęta wolą trzymać się od nich z daleka!

Ciemierniki (z łac. Helleborus) to wieloletni gatunek z rodziny jaskrowatych, która będzie zdobić twój ogród wtedy, gdy pozostałe rośliny zapadną już w zimowy sen. A ponieważ jest odporny na jego piękne przewieszające się kwiaty utrzymują się przez długi czas. Pięknie prezentują się zwłaszcza, gdy są lekko przyprószone śniegiem. 

W zależności od odmiany, ciemierniki mogą występować w różnych kolorach - jaśniejszych i ciemniejszych, a klasyczna biała wersja ciemierników nazywana jest żartobliwie różą Bożego Narodzenia z uwagi na nietypowy przedświąteczny termin, w którym bardzo często zakwita. To jedne z najbardziej urodziwych kwiatów, które wkrótce będą cieszyć twoje oczy, dlatego warto dowiedzieć się jak najwięcej na temat ich uprawy i pielęgnacji.

 

Najważniejsze zasady uprawy ciemiernika. W takich warunkach rośnie najlepiej

Zanim zdecydujesz się posadzić ciemierniki, najpierw powinieneś poznać najważniejsze zasady ich uprawy tak, by móc zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Dzięki temu przez długi czas będą stanowić piękną ozdobę ogrodu. 

  • Podłoże dla ciemiernika

Ziemia dla ciemiernika powinna być przepuszczalna, najlepiej w typie wapiennym. Ważne jest to, by podłoże było żyzne i umiarkowanie wilgotne. Możesz je sadzić właściwie przez cały rok, o ile gleba nie jest akurat zamarznięta. Pamiętaj jednak, że ten gatunek nie przepada za częstym przesadzaniem, więc rozsądnie wybierz dla niego miejsce w swoim ogrodzie.

  • Stanowisko dla ciemiernika

Ciemierniki najlepiej czują się wtedy, gdy są posadzone na stanowiskach półcienistych, a nawet całkowicie zacienionych. Nie służą im za to miejsca zbyt nasłonecznione. Najmisterniejsze jest to, by ciemierniki rosły na obszarze osłoniętym od wiatru. Pozostałe aspekty są już jedynie dodatkiem.

 

  • Podlewanie i nawożenie ciemiernika

Podlewanie ciemiernika trzeba zajmować się regularnie zwłaszcza na glebach suchych i w okresie letnich upałów. Natomiast wczesną wiosną lub jesienią można zasilić roślinę nawozem wieloskładnikowym, aby poprawić jej kondycję.

Może cię zainteresować: Ten krzew jest idealny na żywopłot i zdobi ogród przez okrągły rok

Ciemiernik to roślina piękna, ale... trująca

Jeśli zastanawiasz się, czy ciemiernik jest trujący, to odpowiedź brzmi tak. Spożycie jakiejkolwiek części tej rośliny może doprowadzić do silnego zatrucia z uwagi na obecność glikozydu, heleboryny w jej w soku. Z tego powodu zabiegi pielęgnacyjne również najlepiej zawsze wykonuj w rękawiczkach. W przeciwnym razie po kontakcie z ciemiernikiem, na twojej skórze mogą pojawić się zaczerwienienia lub pęcherze. 

Czytaj również: Kiedy bielić drzewka owocowe? Większość osób robi to za późno

Zobacz też:

Ulewa lub grad zniszczyły pomidory? Nie martw się, możesz je uratować

Zamiast wyrzucać, podlej petunie. Balkon obsypie się kwiatami

Twój trawnik wygląda marnie? W ten sposób możesz go zagęścić

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | pielęgnacja roślin | kwiaty