Kiedy bielić drzewka owocowe? Większość osób robi to za późno
Bieleniem drzewek owocowych powinieneś zająć się jeszcze w tym roku, aby w ten sposób zabezpieczyć swoje rośliny. Nie zapomnij zrobić tego. zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem pięknych jabłoni, brzoskwiń, czereśni albo grusz. I lepiej się pospiesz, bo najlepszy możliwy czas na przeprowadzenie tego zabiegu zbliża się wielkimi krokami.
Bielenie drzewek owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów, które musisz wykonać w swoim ogrodzie pod koniec roku po to, aby w kolejnym sezonie również móc cieszyć się widokiem pięknych i zdrowych zdrowych roślin.
Pamiętaj jednak, aby zająć się tym w konkretnym terminie, bo w przeciwnym razie twoja praca może pójść na marne. Wielu początkujących ogrodników popełnia poważny błąd. Spóźniają się z bieleniem swoich drzewek, a później żałują.
Bielenie drzewek owocowych pozwala ochronić je przede wszystkim przed negatywnym wpływem mrozów, z którymi mamy do czynienia zimą. Minimalizuje ryzyko pękania kory i wystąpienia innych trwałych uszkodzeń, do których może dochodzić na powierzchni twoich roślin w wyniku znacznej różnicy temperatur w dzień i w nocy.
Jeżeli drzewka nie są pobielone, ich kora może nagrzewać się za dnia pod wpływem słońca i wtedy rośnie ryzyko, że nocny mróz doprowadzi do poważnych pęknięć. Dlatego, aby jabłoń lub grusza nie zmarniała zimą, powinieneś bielić swoje drzewko regularnie.
Może cię zainteresować: Jesienna pielęgnacja tui. Nie zapomnij o tym, a będzie bujnie rosła
Wielu początkujących ogrodników popełnia poważny błąd, bieląc drzewka owocowe w złym terminie. Zabierają się za to wiosną, chociaż wykonanie tego zabiegu może przynieść znacznie więcej korzyści, jeżeli zostanie on wykonany jeszcze późną jesienią. Pamiętaj, że im wcześniej zajmiesz się bieleniem swoich jabłonek, grusz czy śliwek, tym dłużej będzie aktywna ich "bariera ochronna".
Najlepiej zajmij się tym więc jeszcze w listopadzie albo na początku grudnia. Zabieg bielenia drzewek owocowych możesz przeprowadzić gotowym preparatem ze sklepu ogrodniczego albo przygotować własny, rozpuszczając w wodzie wapno palone w proporcjach 1 kg wapna na 5 litrów wody.
Zobacz też:
Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę
Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę
Fikus beniamina gubi liście? Nie czekaj, działaj w ten sposób