Ten krzew jest idealny na żywopłot i zdobi ogród przez okrągły rok
Ognik szkarłatny to urodziwy krzew błyszczących liściach i pomarańczowych owocach, które długo utrzymują się na pędach. Warto posadzić go w swoim ogrodzie, ponieważ ta roślina wspaniale prezentuje się przez okrągły rok. A jeżeli tylko masz ochotę, możesz stworzyć z niej piękny i trwały żywopłot. Wystarczy, że poznasz podstawowe zasady jej uprawy, a ognika szkarłatnego na pewno pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi!
Jeżeli marzysz o trwałym krzewie, który będzie zrobił twój ogród przez okrągły rok, koniecznie zdecyduj się na uprawę ognika szkarłatnego. To nieprzeciętnie piękna roślina z rodziny różowatych, wręcz stworzona do uprawiania przy murach i bramach. Jeśli tylko poznasz kilka podstawowych zasad uprawy, bez problemu stworzysz z niej okazały żywopłot, którego urody nawet zimą pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi.
Ognik szkarłatny (z łac. Pyracantha coccinea) jest piękną rośliną, która naturalnie porasta tereny Azji Mniejszej, Kaukazu i południowo-wschodniej Europy. Jest odporna, dlatego z powodzeniem można uprawiać ją również w naszym klimacie. W polskich ogrodach jej zielone, błyszczące liście mogą co prawda lekko zbrązowieć lub opaść przy intensywnych mrozach, ale zdarza się to rzadko. Poza tym na wiosnę krzew bez problemu powinien wrócić do formy.
Ognik szkarłatny dorasta do 2-3 metrów wysokości i zachwyca swą urodą niezależnie od pory roku. W maju i czerwcu krzew cieszy oczy drobnymi białymi kwiatami, które zebrane w gęste grona, a w sierpniu wydaje na świat żółte, pomarańczowe lub czerwone owoce, które mogą pozostawać na pędach miesiącami. Możesz więc cieszyć się ich widokiem nawet do końca zimy.
Sprawdź:Tak przygotujesz rododendron do zimy. O tych zabiegach musisz pamiętać
Aby ognik szkarłatny rósł dobrze przez lata, musisz zapewnić mu optymalne warunki do rozwoju. W przeciwnym razie nie osiągnie imponujących rozmiarów i szybko zmarnieje podczas przymrozków.
- Stanowisko dla ognika szkarłatnego
Idealne stanowisko dla ognika szkarłatnego to miejsce zaciszne, w pobliżu ścian domu lub przy ogrodzeniu ze strony wschodniej albo zachodniej. Im bardziej słoneczny jest obszar, w którym ma zostać posadzony, tym lepiej. Będzie to miało pozytywny wpływ na jego kwitnienie, a tym samym owocowanie, dzięki czemu krzew przez cały roku będzie prezentował się zjawiskowo.
- Podłoże dla ognika szkarłatnego
Wybór odpowiedniego podłoża dla ognika szkarłatnego również ma znaczenie. Najlepiej będzie on rósł na glebach żyznych, próchniczych i przepuszczalnych, o odczynie obojętnym. Ewentualnie może być on lekko zasadowy, ale nie należy z tym przesadzać.
- Podlewanie ognika szkarłatnego
Podobnie jest z podlewaniem, z którym również nie należy przesadzać, bo krzew lepiej znosi suszę, niż zbyt wilgotną, przemoczoną glebę. Nawadnianie latem jest konieczne w okresach suszy i intensywnych upałów, a jesienią powinno być umiarkowane. W okresie kwitnienia i owocowania ognik szkarłatny wymaga nieco większych ilości wody, niż przez pozostałą część roku. Najważniejsze jest jednak to, by nigdy nie doprowadzić do zalegania wody, bo wtedy korzenie rośliny mogą zacząć gnić.
Czytaj również: Jesienna pielęgnacja tui. Nie zapomnij o tym w listopadzie, a będzie bujnie rosła
- Nawożenie ognika szkarłatnego
Nawożenie ognika szkarłatnego jest zalecane w okresie wzrostu i kwitnienia rośliny. czasie wiosnno-letnim można robić to raz na 5-6 tygodni. Wówczas stosować powinieneś produkty o obniżonej zawartości azotu, które zawierają za to sporo potasu czy fosforu.
- Przycinanie ognika szkarłatnego
Wczesną wiosną, w drugiej połowie marca lub na początku kwietnia koniecznie pozbądź się suchych, starych i uszkodzonych pędów ognika szkarłatnego, przycinając je tuż przy ziemi. Natomiast żywopłoty formowane z ognika szkarłatnego zaleca się ciąć dwa razy w ciągu roku: w czerwcu – po kwitnieniu i pod koniec końcu sierpnia.
Z uwagi na cierniste pędy ognika szkarłatnego, po 3-4 latach może on stworzyć naprawdę mocarny żywopłot. Takie ogrodzenie będzie naprawdę trudne do sforsowania, ale możesz go również posadzić przy ścianach, albo altanach. Sprawdzi się także na rabacie wraz z bylinami, dla których będzie tworzył piękne tło. Pamiętaj jednak, że nie jest to krzew najszybciej rosnący, więc w jego uprawie musisz wykazać się cierpliwością.
Może cię zainteresować: Okryj tym budleję Dawida, a w przyszłym roku wystrzeli pięknymi kwiatami
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz