Reklama
Reklama

Pod żadnym pozorem nie stawiaj tam gwiazdy betlejemskiej. Zmarnieje jeszcze przed grudniem

Powoli zbliża się czas, w którym poinsecja będzie elementem obowiązkowym w polskich domach. Jeśli ty również nie wyobrażasz sobie bez niej Bożego Narodzenia i chcesz długo cieszyć się widokiem tej pięknej rośliny, musisz zapewnić jej odpowiednie warunki. W przeciwnym razie szybko zmarnieje. W tym miejscu pod żadnym pozorem nie stawiaj gwiazdy betlejemskiej, bo wtedy nie zdąży nawet doczekać do świąt.

Pochodząca z Meksyku poinsecja w Polsce bardziej znana jest pod nazwą gwiazda betlejemska. To jedna z najpiękniejszych roślin, które kwitną zimą, ale jeżeli jesteś jej fanem, na pewno dobrze to wiesz i liczysz na to, że będzie zdobić twój dom w święta Bożego Narodzenia. Pamiętaj jednak, że jako egzotyczny gatunek, kwiat ten nie jest najłatwiejszy w uprawie. 

Aby na święta zachwycał swą urodą, musisz zapewnić mu optymalne warunki, na czele z odpowiednim stanowiskiem dla poinsecji. Jeżeli nie zapoznasz się z podstawowymi zasadami jej uprawy i zdecydujesz się postawić gwiazdę betlejemską w tym miejscu, to nie zdziw się, jeśli do świąt piękna roślina zmarnieje. 

Nigdy nie stawiaj w tym miejscu gwiazdy betlejemskiej, bo zmarnieje jeszcze przed świętami

Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które stawiają poinsecję w przedpokoju, powinieneś szybko zmienić swoje nawyki. W przeciwnym razie możesz tak bardzo zaszkodzić swojej pięknej roślinie, że rozkwitnie ona na święta. Wystrzegaj się stawiania w tym pokoju gwiazdy betlejemskiej zwłaszcza jeśli znajdują się tam drzwi wejściowe wychodzące na podwórko. Pamiętaj, że narażanie egzotycznych roślin doniczkowych na częste przeciągi i zmiany temperatur to prosta droga do ich całkowitego zrujnowania. 

Dobrym stanowiskiem dla poinsecji na pewno nie jest również łazienka, w której nie ma okna i... kuchnia. Szczególnie jeśli dużo i często gotujesz w tym pomieszczeniu, co z reguły ma miejsce zwłaszcza przed świętami Bożego Narodzenia. Na pewno nie warto również stawiać jej na parapecie, jeśli jest on usytuowany bezpośrednio pod gorącym kaloryferem.  

To najlepsze stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej. Postaw ją tam, a będzie długo zdobić dom

Dla rośliny tropikalnej, którą niewątpliwie jest pochodząca z Meksyku poinsecja, najlepszym stanowiskiem w domu będzie miejsce jasne i ciepłe np. w salonie lub jadalni. Gwiazda betlejemska najlepiej będzie czuła się wtedy, gdy postawisz ją na stole, szafce lub komodzie z dala od przeciągów,, rozgrzanego kaloryfera i często otwieranych okien.

Może cię zainteresować: Nie wyrzucaj fusów z herbaty. Wrzuć je do doniczki, a monstera wystrzeli liśćmi

O tym również musisz pamiętać, uprawiając gwiazdę betlejemską

Odpowiednie stanowisko dla gwiazdy betlejemskiej jest kluczowe, jeżeli zależy ci na tym, aby pięknie kwitła na święta. Nie jest to jednak jedyna rzecz, o której musisz pamiętać podczas uprawy tej rośliny. 

  • Oświetlenie

Gwiazda betlejemska nie będzie pięknie kwitła, jeśli postawisz ją w pomieszczeniu, które nie jest dobrze oświetlone. Poinsecja lubi rozproszone światło, więc staraj się ustawiać ją tak, by była blisko okna. 

  • Temperatura

Poinsecja to roślina egzotyczna, która preferuje stawiać temperatury w zakresie od 15 do 22 stopni Celsjusza. Z tego powodu nie należy stawiać ją pod otwartym oknem ani zbyt blisko rozgrzanych kaloryferów czy kominków w domu.

  • Podlewanie

Częstotliwość podlewania gwiazdy betlejemskiej zależna jest od tego, jaka temperatura panuje w danym pomieszczeniu. Jeśli nie żałujesz pieniędzy na ogrzewanie, rób to częściej. Wilgotność ziemi w doniczce możesz sprawdzić, wkładając do niej palec lub specjalny miernik. Gdy zauważysz, że roślina ma zbyt suchą glebę, po prostu ją podlej, ale nie przesadzaj. Nawadniaj gwiazdę betlejemską umiarkowanie.

Czytaj również: Ta roślina kwitnie w ogrodzie nawet zimą. Jak uprawiać Różę Bożego Narodzenia?

Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin