Reklama
Reklama

Jak przezimować lawendę w doniczce? Zrób to, a bez problemu przetrwa do wiosny

Lawenda to nie tylko bardzo popularna roślina ogrodowa, ale także kwiat, który coraz częściej sadzony jest na balkonach i tarasach. Musimy jednak pamiętać, że uprawa w donicy różni się od tej w ogrodzie. To samo dotyczy zimowania roślin. Sprawdź, jak przechowywać lawendę w doniczce, aby dotrwała do wiosny.

Lawenda w doniczce może zimować na balkonie, jeśli odpowiednio ją zabezpieczymy. Jednak nie dotyczy to wszystkich gatunków rośliny, ponieważ niektóre z nich są mniej odporne na mróz. Podpowiadamy, co zrobić, aby lawenda przetrwała zimę i za rok znów cieszyła nas pięknymi kwiatami.  

Jak przezimować lawendę w doniczce?

Uprawa lawendy w doniczce wiąże się z tym, że ma ona wyższe wymagania cieplne od tej samej rośliny, ale uprawianej w gruncie. Sprawia to, że potrzebuje ona zabezpieczenia na zimę, także w cieplejszych regionach Polski.

Wobec tego jesienią powinniśmy donice z lawendą przenieść do jasnego oraz chłodnego pomieszczenia, w którym roślina przezimuje. Musimy kwiatom zapewnić stale umiarkowaną wilgotność podłoża, a także temperaturę, która będzie mieściła się w zakresie od 5 do 10 stopni Celsjusza.

W przypadku, gdy chcemy pozostawić lawendę na okres zimowy na balkonie, to powinniśmy ją odpowiednio zabezpieczyć. Zanim jednak okryjemy donice, musimy podlać roślinę po raz ostatni. Następnie doniczki ustawiamy w miejscu osłoniętym od wiatru, kładąc je na warstwie izolacyjnej, którą możemy stworzyć z grubego kartonu lub styropianu. Kolejnym krokiem jest szczelne owinięcie ścianek donicy oraz rośliny, słomianą matą, grubą agrowłókniną albo innym materiałem, który będzie izolował lawendę od mrozu i wiatru.

Pamiętajmy jednak, że w ten sposób zimować może jedynie lawenda wąskolistna, ponieważ mniej mrozoodporne odmiany, takie jak lawenda francuska czy szerokolistna, powinny być przeniesione do pomieszczenia.

Czytaj również: Nadchodzą przymrozki. To ostatni moment na ten zabieg. Pelargonie ci podziękują

Hartowanie lawendy - jak je przeprowadzić?

Po okresie zimowania lawendy w chłodnym pomieszczeniu możemy przystąpić do hartowania rośliny. Najlepiej ten proces zacząć na przełomie kwietnia i maja.

Hartowanie polega na przyzwyczajaniu lawendy do zmiany otoczenia, aby mogła przywyknąć do innej temperatury, a także do przeciągów. Cały proces hartowania powinien trwać 10-14 dni. Przez pierwsze kilka dni donice wystawiamy na zewnątrz na 3-4 godziny, a potem stopniowo ten czas wydłużamy. 

Lawendę na stałe możemy wystawić na balkon dopiero po 15 maja, ponieważ wtedy zniknie ryzyko wystąpienia przymrozków. Natomiast rośliny, które pozostały na zewnątrz, powinny obudzić się na początku wiosny. Jeżeli odpowiednio je zabezpieczyliśmy bez problemu przetrwały zimę i szybko pobudzą się do wzrostu.


Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe