Reklama
Reklama

Kiedy i jak ciąć lawendę? Zrobisz to źle, a zwiędnie

Ze względu na kojący zapach, piękne kwiaty i schludny pokrój, lawenda jest jedną z najbardziej cenionych roślin w przydomowych ogrodach. Atutem rośliny jest również wytrzymałość i łatwość w utrzymaniu. Jeden z najważniejszych elementów uprawy lawendy stanowi przycinanie. Jak i kiedy to robić?

To, jak przycinać lawendę i kiedy najlepiej to zrobić,  zależy od jej odmiany. Jest więcej niż jeden typ rośliny. Dlatego nasze porady będą dotyczyć tych najpopularniejszych. Mowa tutaj o rodzajach takich jak Hidcote i Munstead. Można je też stosować w przypadku lawendy francuskiej i hiszpańskiej.

Trzymając się kilku zasad, można uniknąć błędów, które nieraz doprowadzają do utrudnienia lub całkowitego zastopowania rozwoju rośliny. Co ciekawe, większość z nich wynika z nadmiernej ostrożności. Ogrodnicy nieraz skracają łodygi za wysoko w obawie przed naruszeniem rośliny. Wiedza z zakresu poprawnego przycinania lawendy pomoże uniknąć takich pomyłek.

Kiedy ciąć lawendę? Jaka pora jest najlepsza?

Najlepszymi porami na przycinanie lawendy są: jesień – niedługo po kwitnieniu, a także wiosna. Pożytecznym dla rośliny rozwiązaniem będzie przycięcie jej dwa razy. Najpierw jesienią, a potem wiosną.

Należy uważać, aby po skończeniu sezonu letniego, nie skracać lawendy za bardzo. Wtedy prawdopodobieństwo nieprzeżycia przez lawendę chłodnej zimy znacznie wzrośnie. Warto też zwracać uwagę na pilnowanie tego terminu. 

Jeśli ogrodnik przegapi moment kwitnięcia lawendy i zabierze się za przycinanie wczesną zimą, również zaszkodzi roślinie. Dotyczy to szczególnie odmiany lawendy francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Natomiast przycinanie wiosną należy wykonać dopiero wtedy, gdy pojawią się nowe przyrosty.

Jak przycinać lawendę? Zrób to krok po kroku

Przy przycinaniu lawendy warto trzymać się harmonogramu. Ze względu na to, że roślina szybko się zakorzenia, trzeba go pilnować od drugiego roku po jej wyrośnięciu. Żeby zachować atrakcyjny wygląd i bujność, lawendę należy przycinać o około jedną trzecią długości w trakcie kwitnienia.

Do przycinania lawendy wystarczy użyć sekatora. Wziąć go do ręki, drugą chwycić garść łodyg, a następnie je usunąć. Na tym poziomie łodygi będą mieć grubość słomki do picia. Świetnie się też regenerują, potwierdzeniem będzie duża ilość niedużych guzków i pędów poniżej miejsca cięcia.

Jak przycinać lawendę wiosną? Intensywniejsze skracanie łodyg

Na wiosnę należy się nastawić na intensywniejsze przycinanie łodyg. Dzięki temu ogrodnik nie dopuści do tego, że staną się zdrewniałe. Trzeba to zrobić na początku sezonu. Sprawi to, że lawenda będzie miała wystarczająco dużo czasu, aby odrosnąć. 

Żeby nie uciąć łodyg za nisko, należy sprawdzić, w którym miejscu kończy się elastyczna część, a gdzie zaczyna twarda. Cięcie trzeba wykonać około 2-3 cale powyżej tego poziomu. Przycinając łodygi lawendy nieco krócej, bliżej zewnętrznej części, hodowca nada roślinie ładny, zaokrąglony kształt. Martwe, chore lub uszkodzone gałązki trzeba całkowicie usunąć.

Jak przycinać lawendę po pierwszym roku wzrostu?

Na tak wczesnym etapie rozwoju lawenda potrzebuje tylko lekkiego przycięcia po pierwszym roku. Należy to zrobić po zakwitnięciu rośliny – latem. Wiosną nie jest to potrzebne. Wtedy roślina zostanie pobudzona do wzrostu i stanie się krzaczasta. Jednocześnie ogrodnik zadba o nadanie jej ładnego kształtu.

Do przycinania trzeba przygotować sekator. Narzędziem można ukrócić każdą łodygę lawendy o ⅓, usuwając kwiaty i część zielonych odrostów. Należy uważać, aby nie przyciąć rośliny zbyt nisko, w okolicach zdrewniałej łodygi. Ma na niej też pozostać wystarczająco dużo części zielonych.

Przycinając młodą lawendę, ogrodnik powinien postarać się o uzyskanie równomiernego kształtu kopuły. Żeby to osiągnąć, trzeba pozostawić łodygi dłuższe na środku i stopniowo skracać je w miarę zbliżania się do zewnętrznej strony rośliny. Jeśli po przycięciu pojawi się drugi kwiatostan, to należy go przycinać w ten sam sposób, ale przed nadejściem jesieni i niskich temperatur.

Jak przycinać lawendę na zimę?

W przydomowym ogrodzie mogą zimować lawendy typu wąskolistnego, a także pośredniego – w tym przypadku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie. Z kolei odmiana lawendy hiszpańskiej i francuskiej musi być schowana na zimę do jasnego i chłodnego pomieszczenia lub zostać potraktowana jako roślina uprawiana tylko przez jeden rok.

Przycinanie lawendy przed zimą trzeba przeprowadzić pod koniec lata, do połowy września – to ostatni moment. Wtedy młode pędy w pełni się rozwiną i zdrewnieją. Nie można wykonywać przycinania w październiku i listopadzie. W innym przypadku lawenda umrze. 

Zobacz też:

Te warzywa wysiej jeszcze w lipcu. Szybko doczekasz się plonów

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kwiaty | pielęgnacja roślin | przycinanie roślin