Reklama
Reklama

Chcesz, żeby skrzydłokwiat i paprotka dobrze rosły? Koniecznie włóż to do każdej doniczki

Wiele z naszych roślin doniczkowych do prawidłowego rozwoju potrzebuje stale wilgotnej ziemi. Jednak trudno samodzielnie utrzymać przez cały czas takie warunki, dlatego warto wesprzeć się jednym produktem, dzięki któremu nasze kwiaty odżyją i będą miały zapewnioną ciągłą wilgotność. Sprawdź, co warto włożyć do doniczki, aby cieszyć się zdrowymi i bujnymi roślinami.

Rośliny lubiące stale wilgotną glebę potrzebują naszej uwagi. Szczególnie problematyczne jest to latem lub w momencie, gdy nie ma nas przez kilka dni w domu. W takim przypadku niezwykle pomocny okaże się produkt, który spulchnia glebę i zatrzymuje wodę.

Jak zadbać o rośliny w domu? Wystarczy jeden produkt

Wszystkie nasze rośliny doniczkowe możemy podzielić według jednej kategorii, czyli na te, które uwielbiają zraszanie i częste podlewanie oraz na te, którym nadmiar wody zaszkodzi. Do tej drugiej grupy zaliczamy między innymi tak popularne kwiaty, jak: zamiokulkas, sansewierię czy monsterę.

Natomiast w przypadku innych roślin, które lubią stale wilgotne podłoże, warto zastosować jeden produkt, który poprawi kondycję naszych kwiatów doniczkowych. Jest to hydrożel, który zatrzymuje wodę, dodatkowo spulchnia i napowietrza glebę.

Dzięki temu, że produkt ten zatrzymuje wodę i składniki odżywcze, to bezpośrednio przyczynia się on stymulacji wzrostu roślin, a także wpływa na ich prawidłowy rozwój.

Czytaj również: Zrób to gdy storczyk przekwitnie, a znów obsypie się kwiatami

Do jakich kwiatów może być stosowany hydrożel?

Hydrożel możemy stosować oczywiście jedynie do roślin, którym służy stale wilgotne podłoże. Kwiaty, które zaliczamy do tej grupy i które najczęściej mamy w domach, to:

  • pieniążek,
  • skrzydłokwiat,
  • paprotka,
  • kroton,
  • palma koralowa,
  • fitonia,
  • niedośpian,
  • zielistka.

W celu zastosowania hydrożelu musimy do naszych doniczek włożyć jedną garść produktu i wymieszać ją z ziemią. Warto również używać tego produktu w trakcie przygotowywania rozsady oraz podczas ukorzeniania pojedynczych łodyg. Dzięki hydrożelowi sadzonki będą miały ciągły dostęp do wody.

Co istotne, hydrożel może być stosowany tylko do ziemi lekkiej i przepuszczalnej. W przypadku ciężkiej i błotnistej gleby, jego obecność mogłaby przyczynić się do gnicia roślin.

Jak wykorzystać hydrożel w ogrodzie?

Warto także wiedzieć, że hydrożel znajduje swoje zastosowanie w ogrodzie. Potrzebny jest szczególnie latem, gdy kwiaty, które mamy w ogrodzie i w doniczkach na balkonie i tarasie potrzebują codziennego podlewania.

Chcąc zaoszczędzić nieco czasu i zadbać o ich stałą wilgotnością, powinniśmy wymieszać garść hydrożelu z ziemią, dzięki czemu nie będziemy musieli podlewać naszych roślin codziennie. Produkt ten sprawdzi się także podczas uprawy doniczkowej owoców i warzyw.

Zobacz też:

Skosiłeś trawę w ogrodzie? Nie wyrzucaj jej, jeszcze ci się przyda

Twoje rośliny przetrwają nadchodzącą falę upałów. Wystarczy, że zadbasz o to

Jeszcze zdążysz wysiać koperek. Posiej go obok tych warzyw

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin