Zrób to gdy storczyk przekwitnie, a znów obsypie się kwiatami
Storczyki to kwiaty często wybierane do naszych wnętrz, ponieważ nadają one elegancji i klasy naszym pomieszczeniom. Jednak, aby stanowiły one dekorację domu, muszą regularnie zakwitać. W tym może pomóc odpowiednia pielęgnacja i jeden z zabiegów, który należy wykonać zaraz po przekwitnięciu orchidei. Sprawdź, jak zadbać o swoją roślinę, aby cieszyła oczy bujnymi kwiatami.
Storczyki od lat cieszą się ciągłą popularnością i pojawiają się w wielu domach. Jednak jeżeli chcemy, aby zdobiły dom i bujnie kwitły, to musimy o nie odpowiednio zadbać, szczególnie po ich przekwitnięciu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas uprawy orchidei.
Odpowiednia pielęgnacja storczyków to klucz do tego, aby roślina zdrowo się rozwijała i regularnie zakwitała. Czasem wystarczy jeden błąd podczas uprawy, a nasze storczyki przestaną kwitnąć. Wobec tego pamiętajmy o ostrożnym i zrównoważonym podlewaniu tych roślin, a także o umieszczaniu ich w miejscach, w których mają wystarczającą ilość światła.
Jednak dla kwitnięcia kluczowym zabiegiem jest przycinanie rośliny. Powinno być ono regularne, ponieważ dzięki tej czynności orchidea może wypuszczać nowe liście oraz wytwarzać kolorowe kwiatostany. Przycinanie najlepiej wykonać po przekwitnięciu storczyków, kiedy to kwiat zakończy okres wegetacji.
Czytaj również: Liście monstery nie mają dziurek? Koniecznie przestaw ją w inne miejsce
Przede wszystkim, zanim weźmiemy się za przycinanie naszych storczyków, musimy uzbroić się w odpowiedni sprzęt. Najlepiej będzie przygotować ostre nożyczki lub sekator. Bardzo istotne jest, aby ostrza były całkowicie czyste, dzięki czemu zapobiegniemy potencjalnym chorobom rośliny.
Cięcie powinniśmy wykonywać na wysokości trzeciego oczka na pędzie, licząc od dołu. Najlepiej, jeśli uda nam się usunąć końcówkę na wysokości około 1 cm nad zgrubieniem. Sprawi to, że w przyszłym sezonie pojawi się nowy kwiatostan.
Można również spotkać się z opinią, że z zabiegiem cięcia powinno się poczekać, aż pędy zdrewnieją. Dzięki temu wiadomo od razu, gdzie można ciąć, ponieważ należy pozbyć się tylko tego, co ma kolor brązowy. Ten sposób jest polecany amatorom, ponieważ ułatwi im wyznaczenie miejsc do cięć.
Oprócz przycinania storczyka powinniśmy także zadbać o jego nawożenie, dzięki czemu będzie on bujnie zakwitał. Jednak pamiętajmy, aby nie wykonywać tego po przycięciu, gdyż jest to okres przeznaczony na regenerację rośliny.
Wobec tego odżywki najlepiej będzie stosować w okresie wegetacyjnym, dzięki czemu dodatkowo wspomożemy storczyki. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się samodzielnie przygotowana woda ryżowa lub nawóz ze skórki bananowej. W tym przypadku wystarczy, że wysuszymy skórkę, pokroimy ją i włożymy do gleby, a nasza roślina będzie odżywiona i efektowna.
Zobacz też:
Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach
Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to
Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz