Reklama
Reklama

Końcówki liści roślin doniczkowych usychają? Wystarczy jeden ruch, by temu zaradzić

Zima to trudny okres dla naszych roślin doniczkowych, ponieważ podczas sezonu grzewczego wilgotność w pomieszczeniach znacznie spada i wpływa bezpośrednio na kondycję kwiatów. Jednym z częstych objawów o tej porze roku jest zasychanie końcówek oraz brzegów liści. Na szczęście istnieje wiele sposobów, które pomogą nam pozbyć się tego problemu. Sprawdź, jak to zrobić.

Domowe rośliny doniczkowe, pomimo odpowiedniej pielęgnacji mogą zimą sprawiać nam więcej problemów. Jednym z częstych objawów, pojawiających się podczas tej pory roku, jest usychanie końcówek liści. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić za pomocą sprawdzonych metod.

Dlaczego końcówki liści usychają?

Zimą bardzo często zdarza się, że brzegi liści roślin doniczkowych zasychają, co oczywiście związane jest bezpośrednio z sezonem grzewczym. Centralne ogrzewanie w mieszkaniu sprawia, że powietrze w naszych pomieszczeniach jest zbyt suche dla kwiatów. Na skutek tego zasychać mogą same końcówki liści lub brzegi całych blaszek liściowych.

Wynika to z tego, że optymalna wilgotność powietrza dla większości roślin uprawianych w domu to 50-70 proc. Natomiast zimą w ogrzewanych wnętrzach spada ona poniżej 50 proc. Skutki tego pojawiają się bardzo szybko i to widoczne są nawet na gatunkach, które mają niskie wymagania co do uprawy tak, jak np. zielistka czy dracena.

Czytaj również: Ten krzew zdobi ogród przez cały rok. Jego czerwone pędy szczególnie ładnie wyglądają zimą

Co robić, gdy liście roślin doniczkowych brązowieją i zasychają?

Wobec tego, chcąc zapobiec brązowieniu i usychaniu liści roślin doniczkowych, powinniśmy zadbać o zwiększenie wilgotności w pobliżu naszych kwiatów. W tym celu możemy zastosować kilka skutecznych metod, dzięki którym zadbamy o dobrą kondycję roślin i zapobiegniemy zniszczeniom widocznym na liściach. Oto kilka przykładów działań, które możemy podjąć:

  • Montaż ceramicznych pojemników - na naszych kaloryferach możemy umieścić pojemniki, które wypełnione będą wodą. Kosztują one od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, a potrafią zwiększyć wilgotność w pobliżu nawet o kilka procent. Alternatywą dla tego rozwiązania, wymagającą nieco więcej pracy i prezentującą się mniej estetycznie, jest regularne wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.
  • Zraszanie roślin - dodatkowo warto regularnie zraszać rośliny doniczkowe, a nawet można robić nawet codziennie. Oczywiście nie wpłynie to na poziom wilgotności powietrza w całym pomieszczeniu, ale wystarczy, by nawilżyć najbliższe otoczenie rośliny.
  • Napełnienie podstawek doniczek wodą - kolejnym dobrym sposobem na uniknięcie suchych brzegów liści jest wlanie wody do szerokich podstawek pod donicami. Jednak, aby zapobiec gniciu korzeni, powinniśmy pomiędzy donicą a podstawką ułożyć płaskie kamienie.
  • Zakupienie nawilżacza powietrza - możemy w naszym pomieszczeniu umieścić nawilżacz powietrza. Jest to oczywiście znacznie droższe rozwiązanie, ponieważ urządzenia tego typu kosztują nawet kilkaset złotych, ale pozwalają nam one ustawić konkretny poziom współczynnika wilgotności.
  • Regularne wietrzenie pomieszczenia - jest to tradycyjny i sprawdzony sposób na pozbycie się efektu suchego powietrza w mieszkaniu. Co więcej, dzięki temu obniżymy temperaturę w pomieszczeniach, co wpłynie korzystnie na rośliny. Pamiętajmy jednak, aby równocześnie nie narażać naszych okazów na przeciągi, ponieważ dla wielu z nich mogą być one bardzo niebezpieczne.

Co zrobić z suchymi końcówkami liści?

Zaschnięte końcówki roślin nie wyglądają estetycznie i sprawiają, że kwiat przestaje pełnić swoją funkcję dekoracyjną, dlatego warto wiedzieć, co zrobić z tym problemem.

W przypadku, gdy suche plamy zajmują dużą powierzchnię, to musimy usunąć całego liścia. Najlepiej zrobić to za pomocą czystego oraz ostrego noża. Cięcie powinno być wykonane bardzo blisko podłoża lub łodygi rośliny.  

Natomiast, gdy mamy do czynienia tylko z drobnymi przesuszeniami, to nie powinniśmy ich obcinać, ponieważ może to prowadzić do dalszego usychania liści oraz osłabienia całej rośliny.

Zobacz też:

Grudnik utonie w kwiatach. Musisz jednak zrobić to do połowy grudnia 

Kupiłeś gwiazdę betlejemską? Zrób to, a postoi nawet 2 razy dłużej

W grudniu nie zapomnij okryć tym berberysów. Przetrwają zimę bez szwanku

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin