Reklama
Reklama

Ten krzew zdobi ogród przez cały rok. Jego czerwone pędy szczególnie ładnie wyglądają zimą

Dereń biały to krzew, który warto mieć w swoim ogrodzie, ponieważ zachwyca on wyglądem przez cały rok. Ma ozdobne liście oraz piękne kwiaty, a w porze jesienno-zimowej odsłania swoje pędy, które wyróżniają się intensywnie czerwoną barwą. Podpowiadamy, kiedy sadzić tę roślinę i jak o nią dbać, by zdobiła nasz ogród przez wszystkie pory roku.

Dereń biały to niezwykle wytrzymała roślina, która poradzi sobie w każdych warunkach, a jej uprawa nie jest skomplikowana. Naturalnie krzew ten występuje w Azji oraz wschodniej Europie. Od lat jednak chętnie uprawiany jest także w innych regionach, jako roślina ozdobna do ogrodu, ze względu na jej walory estetyczne. Sprawdź, dlaczego warto posadzić dereń biały na swojej działce i jak o niego dbać.

Dereń biały - co to za roślina?

Dereń biały to roślina, którą wyróżniają ozdobne, czerwone pędy. Odsłaniają się one, gdy roślin zrzuci już białe lub żółte kwiatostany oraz swoje liście o jajowatym kształcie. Warto dodać, że jesienią liście derenia zmieniają odcień z zielonego na karminowy.

Pędy rośliny to nie jej jedyna ozdoba, ponieważ jego kwiaty są niezwykle drobne i pojawiają się na przełomie maja oraz czerwca. Co ciekawe dereń powtarza swój okres kwitnienia kilka razy. Natomiast w sierpniu kwiaty zmieniają się w małe owoce o niebieskiej lub białej barwie.

To, co jest jedną z głównych zalet tego krzewu, to także fakt, że świetnie znosi on zmieniające się warunki atmosferyczne. Jest to roślina, której niestraszny mróz, susza, wiatr i zanieczyszczone powietrze. Uprawa tej rośliny uda się zarówno w miejscach zacienionych, jak i słonecznych. Przy czym warto pamiętać, że umieszczenie derenia na dobrze oświetlonym stanowisku sprawi, że roślina bujnie się rozrośnie i może dorosnąć nawet do 2 metrów wysokości.

Czytaj również: Przechowuj tak begonie w zimie, a w przyszłym roku bujnie zakwitną

Jakie odmiany derenia białego warto zasadzić w ogrodzie?

Jednak zanim zdecydujemy się na uprawę tego krzewu, powinniśmy przemyśleć, jaką funkcję ma on pełnić w ogrodzie. Dereń ma wiele zastosowań i może np. sprawdzić się jako żywopłot lub jako krzew ozdobny, towarzyszący drzewom iglastym.

Do wyboru mamy m.in. następujące odmiany:

  • Sibirica - to odmiana, która ma intensywnie czerwoną barwę pędów i świetnie sprawdzi się na jasnym tle.
  • Elegantissima - to roślina o charakterystycznych pstrych liściach, mających nieregularną białą barwę. Z tego powodu warto umieszczać ją obok jednolitych roślin.
  • Miracle - jest to odmiana, którą wyróżniają wielobarwne liście. Co więcej, w zależności od pory roku przybierają one różne barwy.

Kiedy sadzić i przycinać derenia białego?

Uprawa derenia białego nie jest skomplikowana ze względu na jego małe wymagania. Krzew nadaje się do sadzenia przez cały sezon i możemy zarówno tworzyć pierwsze rozsady w pojemnikach, jak i siać go bezpośrednio do gruntu. Co więcej, dereń jest mrozoodporny, więc szybko się ukorzeni i nie przemarznie.

Podstawową kwestią, o którą musimy zadbać podczas uprawy tej rośliny, jest odpowiednie oraz regularne przycinanie, które bezpośrednio przyczynia się do prawidłowego krzewienia derenia. Zabieg ten powinniśmy wykonywać w marcu i rozpocząć tę czynność od usunięcia starych oraz suchych pędów.

Derenie należy ciąć do wysokości maksymalnie 20 centymetrów nad ziemią. Po prawidłowo wykonanym zabiegu powinna pozostać tylko 1/3 pędów. Będą one stanowiły w nowym sezonie świetną bazę do kolejnych przyrostów. Oprócz tego raz na kilka lat powinniśmy wykonać cięcie odmładzające krzew. Podczas niego ścinamy wszystkie pędy na wysokość 15 cm.

Tym, co ułatwia nam uprawę tej rośliny, jest także fakt, że nie musimy jej zasilać. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy dereń rośnie na całkowicie jałowym gruncie. W takim przypadku warto podsypać go wiosną nawozem do krzewów lub obornikiem granulowanym. Opcjonalnie możemy go także podlać biohumusem.  

Zobacz też:

Zrób to z kwiatami doniczkowymi w czasie upałów. Wzmocnisz je i nie zwiędną

Wystarczą 2 składniki z kuchennej szafki, by wzmocnić maliny. Krzaczki będą pełne owoców

Nie przegap terminu zbioru fasolki szparagowej. Plony będą duże i jędrne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka