Reklama
Reklama

Przechowuj tak begonie w zimie, a w przyszłym roku bujnie zakwitną

Begonie to kwiaty często wybierane jako ozdoba balkonu czy tarasu. Uprawiane zazwyczaj są w donicach i cieszą oczy, kwitnąc aż do jesieni. Wiele osób jednak wraz z nadejściem mrozów pozbywa się tych roślin, nie wiedząc, że w łatwy sposób można je przezimować. Sprawdź, jak to zrobić i o co zadbać, aby begonia przetrwała zimowy czas.

Begonie to popularne kwiaty, powstałe w wyniku krzyżówki wielu gatunków pochodzących z Ameryki Południowej. Są one chętnie sadzone w skrzynkach na tarasach i balkonach ze względu na ich dekoracyjny charakter. Zimowanie tych roślin nie jest skomplikowane, a pozwoli nam cieszyć się ich urodą dłużej niż przez rok.

Czy begonie są mrozoodporne?

Begonie to rośliny, które nie są mrozoodporne. Jest to gatunek wieloletni, ale ze względu na swoją niską odporność na mrozy, jest on często wyrzucany po roku. Jednak jest to błąd, ponieważ w łatwy sposób możemy przezimować te rośliny i cieszyć się ich kwitnieniem również za rok.

Równocześnie warto mieć świadomość, że nie wszystkie begonie będziemy mogli przezimować. W przypadku begonii stale kwitnącej jest to po prostu niemożliwe w naszym klimacie. Wobec tego wysiewając begonie stale kwitnące, powinniśmy robić to, umieszczając je najpierw w pojemnikach ustawionych w pomieszczeniu, aby dopiero w połowie maja przepikować je do donic ustawionych na balkonie lub tarasie.

Czytaj również: Jak przezimować lawendę w doniczce? Zrób to, a bez problemu przetrwa do wiosny

Zimowanie begonii - jak je przeprowadzić?

Przede wszystkim do zimowania wybieramy tylko i wyłącznie te rośliny, które są silne i zdrowe. Nie powinno się zimować okazów uszkodzonych, o słabej kondycji, ponieważ mogłyby one nie przetrwać zimy lub wiosną zmarnieć i obumrzeć.

W celu zimowania roślin z ogrodu begonię bulwiastą powinniśmy wyjąć razem z całą bryłą korzeniową z gruntu i pozostawić ją w suchym oraz ciepłym miejscu. Łodygi rośliny należy przyciąć na wysokość około 2 cm. Przy okazji musimy wyciąć wszystkie chore pędy, a kiedy łodygi i korzenie begonii przeschną, powinniśmy je oczyścić.

Bulwy należy zimować w torfie lub w suchym piasku w temperaturze 5-10 stopni Celsjusza. Równocześnie musimy uważać, aby temperatura, w której przechowujemy begonie, nie spadła poniżej 0. Co istotne, bulwy nie potrzebują dostępu do światła, więc spokojnie możemy trzymać je w garażu albo w piwnicy.

Dobrą informacją jest także to, że begonie zwisające również możemy zimować. Wystarczy, że wyjmiemy bulwę z doniczki i odetniemy liście oraz łodygi. Bulwę należy umieścić w drewnianej skrzynce z torfem lub piaskiem. Podczas zimowania begonie nie wymagają dodatkowej pielęgnacji.

Zobacz także: Nadchodzą przymrozki. To ostatni moment na ten zabieg. Pelargonie ci podziękują

Kiedy możemy wystawiać begonie po zimowaniu?

Begonie możemy już w okolicach marca posadzić do skrzynek. Dotyczy to bulw, które przezimowały i przetrwały ten okres w dobrej kondycji.

Skrzynki powinniśmy umieścić w miejscu z dostępem do światła oraz temperaturą około 18 stopni Celsjusza. Dzięki temu begonie zaczną budzić się do życia. Sprawi to, że w połowie maja będziemy mogli wynieść rośliny na zewnątrz.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin