Reklama
Reklama

Storczyki marnieją? Winne mogą być wełnowce. Pozbędziesz się ich w ten sposób

Storczyki to efektowne rośliny, które potrafią kwitnąć całymi miesiącami, ciesząc nasze oczy i podnosząc estetykę domu. Ich stan może się jednak pogorszyć, jeśli nie będziemy odpowiednio o nie dbać lub zostaną zaatakowane przez szkodniki. Przyczyną ich osłabienia mogą być niewielkie wełnowce. Czym są i jak się ich pozbyć? Przedstawiamy najlepsze sposoby na wełnowce na storczykach.

Storczyki to byliny z rodziny storczykowatych, które chętnie uprawiamy w domach jako rośliny ozdobne. Wyróżniają się efektownymi kwiatami i dzielą się na liczne gatunki, przy czym dla większości z nich naturalnym środowiskiem jest dżungla — stąd mają specyficzne wymagania uprawowe. Przyczyną złej kondycji naszego storczyka może być nieodpowiednia pielęgnacja, ale też atak wełnowców. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy.

Czym są wełnowce i skąd się biorą na roślinach?

Wełnowce to owady należące do grupy czerwców. Żywią się sokiem roślinnym i mogą dość szybko zniszczyć rośliny domowe. Powodują bowiem ich osłabienie, a w skrajnych wypadach obumieranie. Łatwo je rozpoznać z uwagi na charakterystyczny wygląd. Samice i larwy są pokryte woskowatą wydzieliną, przynoszącą na myśl puszystą wełnę. Wydzielina ta — zasychając — przybiera nawet postać białych, wełnianych strzępek.

Wełnowce osiągają do kilku mm i mogą dostać się do pomieszczeń przez okna czy sieć wentylacyjną. Możemy je też przynieść do domu razem z nowymi roślinami. Przed zakupem należy więc dokładnie obejrzeć każdą roślinę, poszukując śladów ich żerowania.

Wełnowce na storczykach najczęściej dostrzeżemy na zewnętrznej stronie kwiatów, na pędach w miejscu, w którym odpadły pąki kwiatowe, a także na liściach. Dla bezpieczeństwa najlepiej jest zakupioną roślinę poddać kwarantannie i pozostawić w folii na jakiś czas, obserwując czy nie ma na niej śladów wełnowców lub innych szkodników. Wełnowce na storczykach zwykle pojawiają się zimą, w okresie grzewczym. Mogą bowiem pozostać uśpione do czasu, gdy wilgotność powietrza spadnie, a temperatura w pomieszczeniu wzrośnie.

Czytaj też: Najlepsza zimowa odżywka do roślin doniczkowych. Jedyny potrzebny składnik masz w kuchni 

Wełnowce na storczykach — jak się ich pozbyć?

Wełnowce wysysają sok z nadziemnych części roślin, osłabiając je i powodując zamieranie. Gdy zaobserwujemy na storczykach pojedyncze osobniki, powinniśmy użyć wacika nasączonego roztworem wodnym, przygotowanym z szarego mydła, denaturatu lub 40% alkoholu z wodą (proporcja 1:10) i wzmocnionego płynem do mycia naczyń (wystarczy kilka kropel). Przy pomocy tak przygotowanego wacika delikatnie usuwamy wełnowce.

Możemy też nasączyć wacik octem, jednak wówczas musimy przemyć wszystkie nadziemne części rośliny, wykonując na każdym elemencie tylko jedno pociągnięcie wacikiem, by uniknąć ewentualnego przeniesienia wełnowców dalej. Jeśli szkodniki dostrzeżemy na kwiatach storczyków, będziemy je niestety musieli w całości usunąć.

Pojedynczych owadów możemy się pozbyć przy pomocy wspomnianych metod. Jeśli jednak szkodników jest dużo, konieczne będzie wykonanie oprysków. Możemy w tym celu użyć profesjonalnych środków chemicznych, a martwe wełnowce spłukać przy pomocy prysznica. Warto też wypróbować domową metodę, spryskując rośliny mieszaniną wody z płynem do mycia naczyń i alkoholem (do jednej szklanki wody dodajemy po łyżce płynu i alkoholu). 

By zapobiec ich ponownemu pojawieniu się na roślinie (mają bowiem tendencję do wracania), warto zadbać o utrzymanie w domu podwyższonej wilgotności powietrza. Niesprzyjające warunki ograniczą rozwój wełnowców na storczykach. 

Zobacz też:

Robię tani, domowy nawóz do fikusa. Roślina rośnie w oczach

Twoje storczyki mogą kwitnąć przez lata. Wystarczy, że zadbasz o to

Tym nigdy nie okrywaj roślin na zimę. Bardziej im szkodzisz, niż pomagasz

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | choroby roślin