Reklama
Reklama

Najlepsza zimowa odżywka do roślin doniczkowych. Jedyny potrzebny składnik masz w kuchni

Rośliny doniczkowe, które kwitną późną jesienią i zimą, potrzebują nawożenia także i w tym okresie. Odpowiednia ilość składników pokarmowych jest niezbędna, by miały energię do wytwarzania efektownych kwiatów. Na szczęście nie trzeba sięgać po specjalistyczne nawozy, ponieważ wartościową, zimową odżywkę do roślin doniczkowych możemy przygotować samodzielnie. Jak to zrobić i czego użyć? Wyjaśniamy.

Zima jest bardzo trudnym okresem dla większości roślin — nie tylko tych, które zimują na zewnątrz, ale również tych, które uprawiamy w doniczkach i trzymamy w domu. O tej porze roku część z nich kwitnie, przez co potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki właściwie dobranej odżywce takie rośliny jak grudnik, kamelia, kalanchoe czy cyklamen będą zjawiskowo i obficie kwitnąć — zyskają bowiem wszystkie potrzebne składniki pokarmowe. Które kwiaty doniczkowe powinno się nawozić zimą, a które tego nie lubią? Jak wykonać zimową odżywkę do roślin doniczkowych? Podpowiadamy.

Rośliny doniczkowe — które z nich potrzebują w zimie nawożenia?

Niektóre rośliny doniczkowe kwitną późną jesienią i zimą, będąc piękną ozdobą domu czy mieszkania w tym zwykle ponurym okresie. Kwiaty doniczkowe, które wówczas prezentują się najlepiej to między innymi cyklamen, grudnik, poinsecja, kalanchoe, kamelia, azalia doniczkowa czy begonia zimowa. Wśród widowiskowych roślin, które kwitną późną jesienią i zimą, warto wymienić także amarylis i większość odmian storczyków.

Rośliny kwitnące jesienią i zimą mają jednak specyficzne wymagania. Każda z nich ma własne preferencje dotyczące stanowiska, nawożenia czy podlewania. Jeśli zatem chcemy, by bujnie kwitły i zostały z nami na dłużej, powinniśmy się z tymi wymaganiami zapoznać i odpowiednio zadbać o nasze rośliny. Część roślin doniczkowych zimą wchodzi w okres spoczynku — ich metabolizm spowalnia, przez co zmniejsza się też zapotrzebowanie na wodę i nawóz. Kaktusy, cytrusy czy maranty należą do roślin, których nie powinno się raczej nawozić zimą.

Odżywiać powinniśmy za to rośliny, które nie przechodzą w stan spoczynku, takie jak:

  • monstery,
  • fikusy,
  • juki,
  • skrzydłokwiaty,
  • paprocie,
  • draceny.

Nawożenia także w tych chłodnym okresie roku potrzebują również rośliny doniczkowe, które kwitną zimą, a więc na przykład wspomniane wcześniej storczyki, grudniki czy kamelie.

Czytaj również: Zrób to, a grudnik pięknie zakwitnie na święta. Sekret pielęgnacji szlumbergery

Najlepsza odżywka do roślin kwitnących zimą — jak ją przygotować?

Zimą rośliny doniczkowe najlepiej nawozić biohummusem lub nawozami mineralnymi dedykowanymi odpowiednim gatunkom, lecz z przeznaczeniem na okres zimowy. Odżywki, których używamy w tym terminie, powinny być bogate w fosfor i potas i zawierać niewiele azotu. Azot wspiera bowiem bujny rozrost części zielonych roślin, ale nie jest to wskazane zimą - zwłaszcza gdy rośliny te kwitną.

Do nawożenia roślin w tym okresie sprawdzi się też domowa odżywka do roślin kwitnących zimą. W dodatku bardzo łatwą ją przygotować - najważniejszym jej składnikiem jest herbata z hibiskusa. Oto kolejne kroki:

  • Dwie łyżeczki suszu z hibiskusa zalewamy wrzącą wodą.
  • Czekamy godzinę, by susz oddał do wody składniki odżywcze i by napar zdążył ostygnąć.
  • Po upływie godziny susz przecedzamy przez sitko.

Pozostały napar z hibiskusa może posłużyć do podlania roślin. Pobudzi je do kwitnienia i doskonale odżywi. To rewelacyjny sposób na poprawę wyglądu roślin kwitnących późną jesienią i zimą.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin