Chcesz, żeby monstera wspinała się po słupku? Podpora nie wystarczy, musisz pamiętać również o tym
Monstera w naturze wspina się już od wczesnej młodości po okolicznych drzewach i skałach. W warunkach domowych musimy jednak sami zapewnić jej podporę i wykonać kilka czynności, które sprawią, że roślina nauczy się pięcia w górę. Podpowiadamy, jak to zrobić i jaki słupek najlepiej wybrać.
W warunkach domowych monstera ma tendencje do przyrastania wszerz. Jeżeli chcemy, by nasza roślina miała pionowy pokrój, musimy skłonić ją do wspinania się po podporze, dzięki czemu stworzy ona zieloną kolumnę. Wystarczy, że wykonamy kilka prostych kroków.
Chcąc, by nasza monstera rosła w pionie, musimy zapewnić jej podporę. Nie bez znaczenia jest to, jaki słupek wybierzemy, ponieważ nie wszystkie będą się dobrze sprawdzały.
Do wyboru mamy kilka rodzajów, jednak najlepiej zdecydować się na paliki, które pokryte są włóknem kokosowym lub mchem. Wynika to między innymi z tego, że porowata struktura słupka ułatwia korzeniom powietrznym chwycenie się palika oraz utrzymanie się na nim.
Co więcej, możemy regularnie zwilżać nasz słupek, dzięki czemu włókna, które zatrzymują wilgoć, będą ją przekazywały także korzeniom powietrznym, co wpłynie pozytywnie na rozwój naszej monstery. Dodatkowo paliki z włókna kokosowego lub mchu są bardzo solidne i nie odkształcają się, dzięki czemu bez problemu utrzymają nawet ciężką roślinę w pionie.
Oczywiście nie oznacza to, że inne podpory całkowicie się nie sprawdzają. Poza organicznymi palikami możemy użyć tyczek bambusowych lub metalowej kraty, na której nasza monstera także bez problemu się utrzyma.
Czytaj również: Wystarczy jeden ząbek, by rozmnożyć storczyka. Zaskoczy cię ilość kwiatów
Nie zapominajmy również o tym, aby odpowiednio umieścić naszą podporę w doniczce, dzięki czemu zapobiegniemy uszkodzeniu rośliny.
Wobec tego najlepiej słupek zamontować podczas przesadzania monstery. W przeciwnym razie wciskanie palika do doniczki, w której roślina już egzystuje, może prowadzić do zniszczenia jej korzeni. Samo umieszczenie słupka nie jest skomplikowane, wystarczy wykonać kilka prostych kroków:
- Przygotowujemy nową doniczkę dla monstery. Ma być ona głębsza oraz stabilniejsza od poprzedniej.
- Na dnie nowej doniczki układamy warstwę ziemi i wkładamy roślinę do pojemnika.
- Wypełniamy ziemią przestrzeń pomiędzy ściankami doniczki a bryłą korzeniową, pozostawiając nieco miejsca na słupek. Chcąc sobie ułatwić wyznaczenie przestrzeni dla palika, możemy tymczasowo włożyć w to miejsce np. małą butelkę po napoju.
- Słupek wkładamy do doniczki, ustawiamy w pionie i obsypujemy ziemią. Na koniec dobrze ugniatamy glebę, aby palik stał stabilnie.
Podporę zapewniamy monsterze zazwyczaj wtedy, gdy roślina jest już dorosła. Jednak w naturze monstera chwyta się najbliższego drzewa czy skały już we wczesnej młodości. Oznacza to więc, że rosnąc u nas w domu, monstera nie ma takiej umiejętności i nie zrobi tego automatycznie, ponieważ nie jest tego nauczona.
Na szczęście możemy przyspieszyć i kontrolować cały proces nauki. Wystarczy, że sznureczkami lub drutem ogrodniczym przymocujemy najcięższe pędy monstery do palika. Tak samo robimy z korzeniami powietrznymi, aby mogły się szybciej zakotwiczyć. W ich przypadku możemy po prostu owinąć je wokół podpory.
Również wszystkie długie łodygi rosnące poziomo powinniśmy od razu przymocować do palika, co sprawi, że zapobiegniemy dalszemu rozrastaniu się monstery na boki.
Dodatkowo zadbajmy o to, aby nad monsterą znalazło się źródło światła, dzięki czemu roślina będzie w naturalny sposób kierowała się w tę stronę. Oczywiście nie zapominajmy również o regularnym doglądaniu monstery i poprawianiu lub modyfikowaniu mocowań.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz