Reklama
Reklama

Twoja roślina marnieje, a jej liście zaczynają żółknąć? Wbij w ziemię wykałaczkę i pozbądź się problemu

Często nasze rośliny marnieją, mimo że nie popełniliśmy żadnych błędów pielęgnacyjnych. Wtedy to warto przyjrzeć się glebie w naszych doniczkach i dodatkowo o nią zadbać, wkładając w ziemię… wykałaczkę! Ta prosta metoda sprawi, że nasze rośliny szybko odżyją i wypuszczą nowe pędy lub ponownie zakwitną. Sprawdź, jak stosować ten sposób i dlaczego jest on tak skuteczny.

Chcąc uratować nasze rośliny domowe, musimy sięgnąć po wykałaczkę. Dzięki temu sprawdzonemu sposobowi kwiaty zaczną lepiej się rozwijać i będą zdrowsze. Wyjaśniamy, jak to działa i dlaczego warto przyjrzeć się podłożu, w którym rosną nasze rośliny. Dzięki tej wiedzy już żaden kwiat nam nie zmarnieje.

Jak uratować marniejącą roślinę? Włóż wykałaczkę do doniczki

Roślina do prawidłowego rozwoju potrzebuje przede wszystkim przestrzeni w swojej doniczce. Jednym z najczęstszych powodów tego, że kwiat marnieje, jest zbyt ciasne rozmieszczenie gleby w pojemniku.

W rezultacie sprawia to, że woda, składniki odżywcze oraz powietrze nie mogą swobodnie dotrzeć do wszystkich korzeni, a nasz kwiat zaczyna usychać. Na szczęście istnieje prosty trik, dzięki któremu roślina odżyje i znów będzie bujnie rosła.

Okazuje się, że wystarczy sięgnąć po wykałaczkę lub zamiennie po pałeczki do sushi czy łyżkę z drewnianą końcówką. Następnie narzędziem tym rozbijamy nieco ziemię w doniczkach, wkładając je delikatnie w ziemie. Dzięki temu napowietrzymy glebę i przyczynimy się do tego, że woda będzie swobodniej spływała do korzeni tak jak powietrze i składniki odżywcze. Dzięki temu korzenie będą równomiernie się rozwijały, a nasza roślina znów się zazieleni.

Tego typu zabieg najlepiej wykonywać raz w miesiącu. W przypadku roślin wielosezonowych, w których gleba jest już starsza, należy robić to nieco częściej, czyli raz na dwa tygodnie.

Pamiętajmy jednak, aby napowietrzeniu jednej rośliny wymienić wykałaczkę na nową, by nie przenieść ewentualnych chorób lub szkodników do drugiego kwiatka. W przypadku pozostałych narzędzi należy po prostu je dokładnie umyć.

Czytaj również: Twoja roślina marnieje w oczach? Włóż do doniczki szyszkę i rozwiąż problem

Jak jeszcze zadbać o podłoże dla naszych roślin? Dzięki temu będą rosły zdrowo i bujnie

Podłoże jest kluczowe dla rozwoju roślin, dlatego warto dodatkowo o nie zadbać i wzbogacić glebę kilkoma cennymi elementami, które sprawią, że ziemia będzie mniej zbita, a korzenie będą mogły swobodnie się rozrastać.

Wystarczy, że do wiadra z ziemią dosypiemy kilka garści piasku, który przyczyni się do tego, że gleba stanie się lżejsza i bardziej spulchniona. Oprócz tego możemy dodać garść żwiru, aby zadbać o lepszą przepuszczalności ziemi. Natomiast, jeśli zależy nam na tym, by podłoże dobrze trzymało wilgoć, warto dorzucić do ziemi nieco trocin i kory drzew. W tej roli świetnie sprawdzą się również pokruszone szyszki.

Wszystkie wymienione powyżej składniki mieszamy razem i wkładamy do doniczki. Już po krótkim czasie zobaczymy, że nasza roślina będzie znacznie lepiej się rozwijała i zacznie wypuszczać nowe pędy.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | rośliny doniczkowe