Reklama
Reklama

Domowy nawóz, który uratuje każdą roślinę? Wystarczy jeden produkt z twojej lodówki

Domowe nawozy to świetny sposób, aby nie tylko zaoszczędzić i zadbać o ekologię, ale przede wszystkim, by pobudzić rośliny do wzrostu i zadbać o ich kondycję. Przygotowanie niektórych odżywek nie wymaga od nas wielu składników, a jedną z nich zrobimy z zaledwie jednego produktu spożywczego, który większość z nas ma w swojej kuchni. Podpowiadamy, jak tanio i szybko zadbać o nasze rośliny.

Samodzielnie przygotowywane nawozy można stosować do większości roślin. Dzięki temu łatwo i oszczędnie odżywimy nasze kwiaty doniczkowe i sprawimy, że będą wyglądały lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Przedstawiamy skuteczny i prosty przepis na domowy nawóz do roślin, do którego potrzebować będziemy tylko jednego składnika z naszej lodówki.

Kiedy należy nawozić rośliny? O tym należy pamiętać

Nawożenie jest najlepszą metodą na utrzymanie roślin w zdrowiu. Jednak, aby zasilanie wpływało korzystnie na nasze okazy, musimy je zastosować w odpowiednim czasie. Przede wszystkim nawozów możemy używać dopiero wtedy, gdy nasza roślina jest już dobrze rozwinięta.

Zazwyczaj zaleca się, aby nawozić kwiaty wiosną i latem, a ograniczać nawożenie jesienią i zimą. Wpływ na to mają polskie warunki klimatyczne, które sprawiają, że to właśnie w trakcie wiosny i lata rośliny wchodzą w etap aktywnego wzrostu, a ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze znacznie się zwiększa.

Jednak jest to tylko ogólna reguła i nie odnosi się ona do wszystkich kwiatów. Tak naprawdę wszystko zależy od gatunku rośliny i tego, jakie warunki panują w naszych mieszkaniach. Często bowiem np. okazy tropikalne wypuszczają pędy przez cały rok, więc mogą być one zasilane w zasadzie cały czas.

Czytaj również: Zamiast wylewać wodę po gotowaniu, wlej ją do zamiokulkasa. Wypuści wiele nowych liści

Jak przygotować niezawodny domowy nawóz? Niezbędny produkt masz w swojej kuchni

Do nawożenia możemy oczywiście użyć sklepowych produktów. Jednak znacznie taniej będzie zastosować własny domowy nawóz, do którego wystarczy nam zaledwie jeden produkt z naszej lodówki. Mowa tu o musztardzie francuskiej. Świetnie nadaje się ona do odżywiania roślin, ponieważ zawiera między innymi żelazo, mangan, cynk, wapń oraz fosfor. Są to niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju każdej rośliny.

Co więcej, przygotowanie takiego nawozu jest bardzo proste. Wystarczy, że małe opakowanie musztardy przełożymy do niewielkiej miski. Zalewamy ją wodą i odkładamy na 10 dni w chłodne i ciemne miejsce. Po tym czasie odcedzamy roztwór przez gazę tak, by nie było nasion gorczycy.

Nawóz ten możemy stosować nie częściej niż raz w miesiącu. Nie tylko przyspieszy on rozwój naszych roślin, ale i odżywi je od środka. Dzięki temu już po kilku tygodniach widoczne będą pierwsze efekty.

Czym jeszcze można zasilać rośliny? Ten składnik kupisz za mniej niż 5 złotych

W przypadku roślin doniczkowych, które mają wysokie zapotrzebowanie na azot, musimy zastosować inny nawóz. Reguła ta dotyczy między innymi monstery, draceny czy skrzydłokwiatu.

Taką odżywkę również możemy przygotować samodzielnie w domu i sporo na niej zaoszczędzić. Wystarczy, że łyżkę żelatyny rozpuścimy w szklance wrzącej wody. Następnie, gdy nasz roztwór ostygnie, mieszamy go z trzema szklankami wody i podlewamy nim naszą roślinę. Zabieg ten należy wykonywać raz w miesiącu.

Zobacz też:

Ta roślina sprawdzi się lepiej niż wrzosy. Długo kwitnie i przyciąga motyle

Liście borówki amerykańskiej robią się czerwone? Musisz szybko działać

Wyhodujesz poziomki na balkonie. Trzymaj się tych zasad, a będą słodkie i smaczne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | nawożenie