Zamiokulkas nie chce rosnąć? Dzięki tej domowej odżywce wypuści nowe pędy
Uprawa zamiokulkasa i utrzymanie go w dobrej kondycji jest bardzo proste. Mimo małych wymagań wzrost rośliny może w pewnym momencie zahamować. Jeśli chcesz, żeby zamiokulkas nadal rósł, to wypróbuj te domowe nawozy. Dodatkowo może wypuścić nowe pędy.
Zamiokulkas to roślina niezwykle popularna, dlatego bardzo często można ją zobaczyć w domach Polaków. Sprzyja temu nie tylko wyjątkowy wygląd tej rośliny doniczkowej, ale zarazem małe wymagania dotyczące warunków czy pielęgnacji.
Paradoksalnie więc bardzo łatwo jest zaniedbać zamiokulkasa. W efekcie można się spodziewać zahamowania wzrostu oraz braku nowych pędów. Jak na nowo zachęcić go do rozrostu? Wykorzystaj te domowe odżywki, a rezultat będzie zaskakujący.
Sól Epsom nazywana jest inaczej solą emską, gorzką lub angielską. Produkt bogaty jest w magnez, który dla roślin pełni rolę stymulatora wzrostu. W dodatku pozytywnie wpływa na wchłanianie pozostałych dostarczanych składników odżywczych. Z tego powodu środek sprawdzi się jako nawóz dla zamiokulkasa.
Odżywkę do zamiokulkasa z soli Epsom wykonamy, łącząc ze sobą jedną łyżeczkę soli emskiej z dwoma litrami wody. Zachowanie tych proporcji jest niesamowicie istotne. Większe stężenie soli Epsom może przynieść odwrotny skutek i zaszkodzi roślinie. Mieszanką podlewamy zamiokulkasa raz w miesiącu.
Czytaj także: Domowa odżywka do zamiokulkasa. Wypuści nowe, bujne liście
Wodorosty morskie dostarczają wielu mikro i makroskładników, które poprawią wzrost zamiokulkasa. Odznaczają się one wysoką zawartością składników takich jak: cynk, jod, wapń, magnez, żelazo oraz miedź. Z witamin posiadają za to dużo witaminy C, D, E, witamin z grupy B (B1, B2, B5, B6, B12) i prowitaminy A. Na wzrost i rozwój nowych pędów zamiokulkasa znacząco wpłyną też związki organiczne zawarte w wodorostach, takie jak poliaminy, fitoaleksyny, mannitol.
Napar z wodorostów można wykonać w domowych warunkach. Wystarczy zakupić suszone algi, które zalejemy gorącą wodą. Gdy z herbatki zacznie się wydzielać charakterystyczny zapach morza, oznacza to, że nawóz jest gotowy. Pozostawiamy go do przestudzenia, a następnie podlewamy nim zamiokulkasa.
Kompost jest znanym i chętnie wykorzystanym nawozem. Może więc sprawdzić się zarazem jako odżywka wspierająca wzrost zamiokulkasa. Aby zasilić nim roślinę, można go wymieszać razem z ziemią, znajdującą się w doniczce. Dobrym sposobem jest również rozsypanie nawozu po powierzchni gleby. Kompost można zastąpić biohumusem.
Kompost lub biohumus domowej roboty stosujemy na zamiokulkasie co najmniej raz w miesiącu. Już taka dawka pozwoli roślinie na poprawienie wzrostu i wypuszczenie młodych pędów.
Zobacz też:
Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu
Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony
Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz