Reklama
Reklama

Tego nie wrzucaj do kompostownika. Może zaszkodzić roślinom

Kompostownik to jeden z podstawowych elementów na działce lub w ogrodzie każdego entuzjasty ogrodnictwa. Element ten często przybiera różną formę, jednak jego cel jest niezmienny – przekształcić odpady organiczne w kompost. Wiele osób jednak popełnia błąd i wrzuca do kompostownika rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. O co konkretnie chodzi?

Kompostownik – czyli sposób na darmowy nawóz

Kompostowniki to specjalnie wydzielone miejsca, do których trafiają rozmaite pozostałości roślinne. Rzeczone odpady rozkładają się w nim, czego efektem jest kompost, zwany również nawozem organicznym. Zawiera substancje takie jak azot czy potas, które pozytywnie wpływają na rozwój roślin. Tego typu nawóz spulchnia ziemię i wzbogaca ją w próchnicę. 

Kompostu zazwyczaj używa się w okresie wiosennym i jesiennym. Należy umieścić go w miejscu, gdzie będą grządki i porządnie wymieszać z glebą. W ten sposób posadzone rośliny będą odpowiednio odżywione. Dobrze pamiętać, by odpowiednio różnicować składniki kompostu. Połączenie trawy, kory i resztek roślinnych w tych samych proporcjach z pewnością przyniesie doskonałe rezultaty. 

Czego nie wrzucać do kompostownika?

Ogrodnicy wrzucają do kompostownika bardzo dużo odpadów organicznych. Mowa tu między innymi o pozostałościach po roślinach, resztkach owoców i warzyw, rozdrobnionej korze, a nawet fusach z kawy czy skorupkach z jajek (najlepiej rozdrobnionych). 

Istnieją jednak produkty, których lepiej jest nie wrzucać do kompostownika. Mogą one negatywnie odbić się na procesie powstawania naturalnego nawozu. Co więcej, rozłożenie się pewnych elementów w kompoście, który później zostanie podany roślinom, może zahamować ich rozwój. 

A zatem, czego nie powinno się wrzucać do kompostownika? Chodzi przede wszystkim o odpady mięsne i rybie (mowa tu również o kościach i ościach). Na kompost nie powinno się dawać także przetworzonej żywności, odchodów zwierzęcych, popiołu węglowego oraz resztek roślinnych, które miały kontakt z patogenami. Co więcej, trzeba uważać na liście wrzucane na kompostownik. Na kompost nie nadają się liście orzecha, dębu i olchy. Zawierają one garbniki, które mogą hamować wzrost roślin. 

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka