Reklama
Reklama

Stosujesz nawóz z fusów kawy do kwiatów? Te rośliny go nienawidzą

Nawożenie roślin doniczkowych fusami z kawy stało się ostatnio popularne w polskich domach. To świetny sposób, aby wzmocnić osłabione kwiaty, ale powinieneś zdawać obie sprawę z tego, że ta naturalna odżywka wcale nie służy każdej roślinie doniczkowej. Niektórym gatunkom fusy z kawy mogą bardzo zaszkodzić, dlatego przypominamy, kiedy lepiej nie wsypywać ich do doniczki.

Fusy z kawy zyskały w ostatnich latach ogromną popularność jako nawóz do roślin doniczkowych. I nie ma się czemu dziwić, bo ekspresowo może on poprawić one jakość gleby i dostarczyć kwiatom mikroelementów, niezbędnych do zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia. 

Zanim jednak wsypiesz je do doniczki, upewnij się, czy aby na pewno, dany gatunek dobrze zniesie taką odżywkę. Niektóre rośliny nie przepadają bowiem za fusami z kawy z uwagi na lekko kwaśny odczyn pH. 

Fusy z kawy to świetny domowy nawóz do wielu kwiatów. Co zawiera?

Fusy z kawy mogą pozytywnie wpłynąć na kondycję roślin doniczkowych, ponieważ wzbogacają glebę i w ekspresowym tempie poprawiają jej kwasowość. Zawierają całą gamę wartościowych mikroelementów, które są niezbędne do utrzymania kwiatów, takich jak: hortensje, skrzydłokwiaty czy wrzosy w dobrej kondycji. 

W fusach z kawy znajdziesz m.in. takie pierwiastki jak:

  • azot, 
  • fosfor, 
  • potas,
  • magnez, 
  • miedź

Tych roślin nigdy nie wzmacniaj nawozem z fusów kawy

Pamiętaj jednak, że wsypywanie fusów z kawy do doniczki nie zawsze jest dobrym pomysłem. Są sytuacje, w których takie zachowanie może bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc twojej roślinie. Dotyczy to gatunków tych roślin, które nie tolerują gleby kwaśnej i zamiast tego wolą być uprawiane w ziemi o odczynie zasadowym.

Fusami z kawy nigdy nie powinieneś wzmacniać trzykrotki. Nie dosypuj ich również do gleby, w której rośnie winorośl, lawenda, oleander czy bugenwilla. Na tym jednak nie koniec, bo tego typu odżywek nie powinieneś stosować również do poprawiania kondycji sadzonek i rozsad. Wtedy bowiem możesz całkowicie zahamować ich wzrost i kiełkowanie nasion i osiągniesz efekt przeciwny do zamierzonego. 

Może cię zainteresować: Najlepsza zimowa odżywka do roślin doniczkowych. Jedyny potrzebny składnik masz w kuchni

Wlej do doniczki trzykrotki zamiast fusów z kawy, a nie pożałujesz

Jeżeli chcesz wzmocnić trzykrotkę, nie wsypuj do jej doniczki fusów z kawy. Znacznie lepszy efekt przyniesie ci zasilanie rośliny wodą mineralną raz na 2-3 tygodnie. W jej składzie znajdują się liczne minerały, a odczyn jest neutralny. Tak wzmocniona roślina na pewno będzie więc rosła zdrowo, wypuści bujne liście i pąki kwiatów. 

Czytaj również: Kwiaciarka radzi, co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie traciła liści

Zobacz też:

Już teraz możesz sadzić kwiaty na balkonie. Te odmiany nie boją się chłodów

Chcesz, by forsycja obsypała się złotymi kwiatami? Pamiętaj o tych trzech rzeczach

Skrzydłokwiat podwoi swoje rozmiary. Wystarczy pamiętać o tej czynności i wcale nie chodzi o nawożenie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie