Reklama
Reklama

Kwiaciarka radzi, co zrobić, żeby gwiazda betlejemska nie traciła liści

Gwiazda betlejemska na pewno nie będzie zachwycać urodą w Boże Narodzenie, jeżeli nie zapewnisz jej odpowiednich warunków. Aby zapobiec opadaniu liści poinsecji, musisz także podlewać ją według konkretnych zasad. Nie zapomnij o tym, a na tegoroczne święta gwiazda betlejemska na twoim parapecie będzie kwitła zdrowo i obficie, jak nigdy wcześniej.

Egzotyczna poinsecja, która Polsce lepiej znana jest jako gwiazda betlejemska, może stanowić najpiękniejszą ozdobę twojego domu w święta Bożego Narodzenia. Nie będzie tak jednak, jeżeli nie zapewnisz jej optymalnych warunków, w których będzie mogła zdrowo rosnąć i zapomnisz o jej regularnej pielęgnacji. 

W takiej sytuacji urodziwa roślina doniczkowa prędzej czy później zacznie gubić swoje piękne liście. Jeżeli będziesz o nią nieprawidłowo dbać, może zmarnieć jeszcze przed świętami, a tego przecież byś nie chciał.

W takich warunkach powinieneś trzymać gwiazdę betlejemską, aby nie zmarniała

Podstawą uprawy gwiazdy betlejemskiej w doniczce, jest zapewnienie jej odpowiedniego pomieszczenia w mieszkaniu. Wybierając go, zwróć uwagę na takie kwestie jak:

  • Oświetlenie - Poinsecja najlepiej czuje się w jasnych pokojach, ale nie powinna długo stać w bezpośrednim świetle słonecznym. Jeżeli promienie z zewnątrz padają na nią bezpośrednio, liście gwiazdy betlejemskiej, mogą zacząć wybarwiać się na żółto, a nawet opadać.
  • Powietrze - Roślinie nie służą wahania temperatur, dlatego nie powinna stać pod otwartym oknem, ani w przedpokoju, w którym są przeciągi. Nie stawiaj jej również w kuchni, w której bywa parno, sucho i duszno z uwagi na częste przygotowanie potraw. Dla poinsecji optymalna jest stała temperatura pokojowa (17-22 stopnie), dlatego najlepiej położyć ją w salonie, jadalni, pokoju gościnnym lub sypialni.
  • Ziemia - po zakupie sadzonki z poinsecją, zwróć uwage na to, czy na pewno ma ona idealne podłoże. Gwiazda betlejemska najlepiej rośnie w ziemi torfowej, lekko wilgotnej. Nie wolno doprowadzić do jej przesuszenia, (lepiej nie stawiać jej na parapecie usytuowanym nad rozgrzanym grzejnikiem) ale nadmiar wody również może być dla niej szkodliwy, dlatego nie należy przesadzać z podlewaniem. 

Podlewaj gwiazdę betlejemską w ten sposób, a na pewno nie straci liści

Podlewanie gwiazdy betlejemskiej to chyba najważniejszy element jej pielęgnacji. Aby w święta zachwycała urodą swych pięknych liści, musisz nawadniać ją regularnie, ale umiarkowaną ilością wody tak, by wierzchnia warstwa ziemi w doniczce pozostawała lekko wilgotna, ale nie była całkiem mokra. Jeżeli przesadzisz z podlewaniem poinsecji, albo podczas wykonywania tej czynności, będziesz zalewać jej liście, roślina może zacząć gnić.

Z tego powodu najlepiej nawadniać ją od dołu. A gdy roślina będzie wchodzić w okres spoczynku pod koniec zimy, powinieneś jeszcze bardziej ograniczyć jej podlewanie i przenieść ją w nieco chłodniejsze miejsce tak, by mogła wypocząć przed kolejnym sezonem.

Sprawdź: Pod żadnym pozorem nie stawiaj tam gwiazdy betlejemskiej. Zmarnieje jeszcze przed grudniem

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin