Reklama
Reklama

Domowa odżywka do zamiokulkasa. Wypuści nowe, bujne liście

Zamiokulkas zamiolistny nazywany jest czasem „żelazną rośliną”, ponieważ nie ma dużych wymagań uprawowych i poradzi sobie bez większej pomocy. Właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością nie tylko w domach, ale też w miejscach pracy. Jeśli jednak zależy nam na jego urzekającym wyglądzie, warto poznać jego preferencje i dowiedzieć się, jak odżywiać roślinę, by bujnie się rozwijała. Podpowiadamy, jak wykonać domową odżywkę do zamiokulkasa.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina ozdobna, która popularność zyskała na przełomie XX i XXI wieku. Ma ciemnozielone, zgrubiałe liście i dorasta do około 1 metra wysokości. Kwitnie tylko w sprzyjających warunkach, wytwarzając wówczas kolbowate, biało-kremowo-zielone kwiatostany. W mieszkaniach dzieje się to jednak rzadko. Mimo wszystko zamiokulkas jest popularnym i cenionym sukulentem, ponieważ nie ma wielkich wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Jeśli jednak chcemy, by był bujny i zdrowy, warto odpowiednio o niego zadbać i zastosować domową odżywkę.

Uprawa zamiokulkasa. Dbaj o niego w ten sposób

Zamiokulkas jest wieloletnią rośliną z rodziny obrazkowatych (Araceae). W domach powinien być uprawiany w doniczkach z żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemią, o odczynie pH kwaśnym lub lekko kwaśnym. Najlepsze stanowisko dla zamiokulkasa powinno być półcieniste, a nawet cieniste. Ostre, intensywne słońce może bowiem zaszkodzić roślinie bardziej niż niedobór światła.

O czym jeszcze trzeba pamiętać w uprawie zamiokulkasa?

  • W doniczce powinniśmy wykonać warstwę drenażową. Zastoje wody mogą bowiem spowodować gnicie korzeni rośliny.

  • Podlewanie zamiokulkasa powinno mieć miejsce raczej rzadko — zawsze dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi przeschnie. Zamiokulkas to sukulent, a zatem ma naturalną zdolność do gromadzenia wody w liściach.

  • Do podlewania zamiokulkasa powinniśmy używać odstanej wody o temperaturze pokojowej.

  • Optymalna temperatura do uprawy zamiokulkasa to 22-24 stopnie Celsjusza.

  • Bardzo szkodliwe dla rośliny są przeciągi. Trzeba ustawić zamiokulkasa w takim miejscu, by nie był na nie narażony. Inaczej może przestać wypuszczać nowe liście i zmarnieć.

Zbyt intensywne nawożenie zamiokulkasa może doprowadzić do zgnicia jego kłącza i liści. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkiem ten zabieg pominąć. Jak każda roślina, zamiokulkas potrzebuje bowiem zasilania składnikami odżywczymi, by intensywnie rosnąć. W okresie wegetacji można go nawozić co 2-3 tygodnie.

Domowa odżywka do zamiokulkasa — jak ją przygotować?

Zamiokulkas może być odżywiany gotowymi nawozami wieloskładnikowymi, jednak możemy go wzmacniać również domowymi metodami. Jeśli zamiokulkas przestał wypuszczać nowe listki, a istniejące zaczęły żółknąć i opadać, nadszedł czas na zastosowanie domowej odżywki. Możliwości jest wiele - sprawdzą się między innymi fusy z kawy czy nawóz z fasoli, ale doskonałe efekty przyniesie zastosowanie odżywki z soczewicy. Jak ją przygotować? Trzy łyżki soczewicy zalewamy litrem wody i blendujemy. Po zmiksowaniu przecedzamy płyn przez sitko - i gotowe!

Odżywka z soczewicy — jak wpływa na roślinę?

Soczewica to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny bobowatych. Należy do roślin strączkowych i jest źródłem wielu substancji odżywczych, minerałów oraz witamin. Znajdziemy w niej między innymi azot, fosfor, bor, potas, magnez, mangan i żelazo. Wszystkie te składniki korzystnie wpłyną na roślinę, wzmacniając ją i pobudzając do wzrostu. Taki naturalny nawóz możemy stosować co 2 tygodnie. Dzięki temu zamiokulkas będzie intensywnie się rozwijał i stanie się prawdziwą ozdobą domu. Już pierwsza dawka powinna sprawić, że wypuści nowe listki.

Zobacz też:

Skrzydłokwiat w mig wypuści nowe liście i kwiaty. Wystarczy kilka skórek tego owocu

Mój cyklamen uwielbia "zjadać" te owoce. Kwitnie po nich jak szalony

Zrób to z hostami w doniczkach. Bez problemu je przezimujesz

INTERIA.PL