Reklama
Reklama

Domowa odżywka do zamiokulkasa. Wypuści nowe, bujne liście

Zamiokulkas zamiolistny nazywany jest czasem „żelazną rośliną”, ponieważ nie ma dużych wymagań uprawowych i poradzi sobie bez większej pomocy. Właśnie dlatego cieszy się tak dużą popularnością nie tylko w domach, ale też w miejscach pracy. Jeśli jednak zależy nam na jego urzekającym wyglądzie, warto poznać jego preferencje i dowiedzieć się, jak odżywiać roślinę, by bujnie się rozwijała. Podpowiadamy, jak wykonać domową odżywkę do zamiokulkasa.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina ozdobna, która popularność zyskała na przełomie XX i XXI wieku. Ma ciemnozielone, zgrubiałe liście i dorasta do około 1 metra wysokości. Kwitnie tylko w sprzyjających warunkach, wytwarzając wówczas kolbowate, biało-kremowo-zielone kwiatostany. W mieszkaniach dzieje się to jednak rzadko. Mimo wszystko zamiokulkas jest popularnym i cenionym sukulentem, ponieważ nie ma wielkich wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych. Jeśli jednak chcemy, by był bujny i zdrowy, warto odpowiednio o niego zadbać i zastosować domową odżywkę.

Uprawa zamiokulkasa. Dbaj o niego w ten sposób

Zamiokulkas jest wieloletnią rośliną z rodziny obrazkowatych (Araceae). W domach powinien być uprawiany w doniczkach z żyzną, próchniczą, przepuszczalną ziemią, o odczynie pH kwaśnym lub lekko kwaśnym. Najlepsze stanowisko dla zamiokulkasa powinno być półcieniste, a nawet cieniste. Ostre, intensywne słońce może bowiem zaszkodzić roślinie bardziej niż niedobór światła.

O czym jeszcze trzeba pamiętać w uprawie zamiokulkasa?

  • W doniczce powinniśmy wykonać warstwę drenażową. Zastoje wody mogą bowiem spowodować gnicie korzeni rośliny.

  • Podlewanie zamiokulkasa powinno mieć miejsce raczej rzadko — zawsze dopiero wtedy, gdy górna warstwa ziemi przeschnie. Zamiokulkas to sukulent, a zatem ma naturalną zdolność do gromadzenia wody w liściach.

  • Do podlewania zamiokulkasa powinniśmy używać odstanej wody o temperaturze pokojowej.

  • Optymalna temperatura do uprawy zamiokulkasa to 22-24 stopnie Celsjusza.

  • Bardzo szkodliwe dla rośliny są przeciągi. Trzeba ustawić zamiokulkasa w takim miejscu, by nie był na nie narażony. Inaczej może przestać wypuszczać nowe liście i zmarnieć.

Zbyt intensywne nawożenie zamiokulkasa może doprowadzić do zgnicia jego kłącza i liści. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy całkiem ten zabieg pominąć. Jak każda roślina, zamiokulkas potrzebuje bowiem zasilania składnikami odżywczymi, by intensywnie rosnąć. W okresie wegetacji można go nawozić co 2-3 tygodnie.

Domowa odżywka do zamiokulkasa — jak ją przygotować?

Zamiokulkas może być odżywiany gotowymi nawozami wieloskładnikowymi, jednak możemy go wzmacniać również domowymi metodami. Jeśli zamiokulkas przestał wypuszczać nowe listki, a istniejące zaczęły żółknąć i opadać, nadszedł czas na zastosowanie domowej odżywki. Możliwości jest wiele - sprawdzą się między innymi fusy z kawy czy nawóz z fasoli, ale doskonałe efekty przyniesie zastosowanie odżywki z soczewicy. Jak ją przygotować? Trzy łyżki soczewicy zalewamy litrem wody i blendujemy. Po zmiksowaniu przecedzamy płyn przez sitko - i gotowe!

Odżywka z soczewicy — jak wpływa na roślinę?

Soczewica to roślina jednoroczna lub dwuletnia z rodziny bobowatych. Należy do roślin strączkowych i jest źródłem wielu substancji odżywczych, minerałów oraz witamin. Znajdziemy w niej między innymi azot, fosfor, bor, potas, magnez, mangan i żelazo. Wszystkie te składniki korzystnie wpłyną na roślinę, wzmacniając ją i pobudzając do wzrostu. Taki naturalny nawóz możemy stosować co 2 tygodnie. Dzięki temu zamiokulkas będzie intensywnie się rozwijał i stanie się prawdziwą ozdobą domu. Już pierwsza dawka powinna sprawić, że wypuści nowe listki.

Zobacz też:

Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów

Polacy chętnie go sadzą, bo bajecznie kwitnie. Jest jednak niebezpieczny

Te kwiaty sadzimy już niedługo. Nie przegap terminu, jeśli chcesz mieć kolorowy ogród

INTERIA.PL