Reklama
Reklama

Najlepsza odżywka do zamiokulkasa. Roślina obsypie się nowymi liśćmi

Zamiokulkas zamiolistny ma niewielkie wymagania i dekoracyjne ulistnienie, dzięki czemu od lat cieszy się dużą popularnością jako roślina doniczkowa. Zwykle dorasta do około jednego metra wysokości i co roku wypuszcza od czterech do siedmiu nowych pędów. Co zrobić, by pobudzić zamiokulkasa do wzrostu i odżywić go, gdy jego wygląd się pogorszył? Jaką odżywkę najlepiej zastosować? Podpowiadamy.

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to popularna roślina zielna, należąca do rodziny obrazkowatych. Wyróżnia się zgrubiałymi, ciemnozielonymi liśćmi, a w sprzyjających warunkach kwitnie, wytwarzając kolbowate, biało-kremowo-zielone kwiatostany. Zamiokulkas nie ma wielkich wymagań uprawowych, dlatego polecany jest nawet osobom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z pielęgnacją roślin. Jeśli jednak chcemy sprawić, by zamiokulkas wypuścił liczne, nowe pędy, musimy go odpowiednio odżywić. Czego użyć, aby osiągnąć cel?

Zamiokulkas zamiolistny — uprawa i pielęgnacja

Uprawa zamiokulkasa jest raczej prosta, gdyż nie należy on do wymagających czy kapryśnych roślin. Nazywany jest nawet "żelazną rośliną", gdyż jest sobie w stanie poradzić bez większej pomocy. Ma jednak pewne preferencje, związane z ziemią czy stanowiskiem. Czego potrzebuje?

  • Zamiokulkasa powinniśmy uprawiać w ziemi żyznej, próchniczej i przepuszczalnej, o odczynie pH kwaśnym lub lekko kwaśnym.

  • Zastój wody może spowodować gnicie korzeni rośliny, więc w doniczce powinniśmy wykonać warstwę drenażową.

  • Zamiokulkas najlepiej rośnie w temperaturze od 22 do 24 stopni Celsjusza.

  • Zamiokulkas jest sukulentem, więc nie potrzebuje zbyt częstego podlewania. Gdy górna warstwa ziemi w doniczce przeschnie, warto go nawodnić odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

  • Odpowiednie nawożenie zamiokulkasa jest istotne zwłaszcza w okresie wegetacji. Warto wówczas stosować co 2-3 tygodnie preparaty bogate w składniki odżywcze.

  • Przesadzanie zamiokulkasa powinno mieć miejsce dopiero wtedy, gdy doniczka zrobi się dla niego zbyt mała, a jego kłącza zaczną ją "rozsadzać".

Zamiokulkas najlepiej będzie się czuł na stanowisku cienistym lub półcienistym. Niedobór światła jest bowiem dla niego mniej szkodliwy niż zbytnie nasłonecznienie. Stanowisko dla niego musi być też osłonięte od przeciągów, które źle wpływają na roślinę. Zamiokulkas może nawet przestać rosnąć i przestać wypuszczać nowe liście.

Przeczytaj też: Domowa odżywka do zamiokulkasa. Wypuści nowe, bujne liście 

Zamiokulkas nie rośnie? Zastosuj odżywkę pobudzającą wzrost

Zamiokulkas nie jest wymagającą rośliną, jednak jeśli nie zapewnimy mu właściwych warunków i nie będziemy o niego odpowiednio dbać, przestanie rosnąć i zmarnieje. Może przestać wypuszczać nowe liście na przykład z powodu przeciągu, braku światła czy zbyt małej ilości składników odżywczych. Na szczęście można pomóc roślinie, nawożąc ją naturalną odżywką - naparem z pokrzywy.

Choć pokrzywa uznawana jest za chwast, jej wartości odżywcze cenione są od wieków. Liście rośliny można samodzielnie zerwać i wykonać z nich napar, gdy są świeże lub po wysuszeniu. Trzeba tylko uważać, by się nie poparzyć — pokrzywa pokryta jest bowiem kłującymi włoskami, w których znajdują się substancje drażniące, w tym kwas mrówkowy. Do nawożenia zamiokulkasa może też zostać wykorzystana herbata z pokrzywy. Wystarczy zaparzyć jedną torebkę w szklance gorącej wody.

Jak odżywić zamiokulkasa? Gdy napar już ostygnie, wystarczy nim podlać roślinę. Stosujmy odżywkę co dwa tygodnie, a wkrótce zamiokulkas zacznie wypuszczać mnóstwo nowych liści. Zawarte w pokrzywie azot, potas i fosfor pobudzą go do wzrostu i wzmocnią jego korzenie.

Zobacz też:

Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki. Zrób domowy oprysk, a mszyce nie tkną winorośli

Ta odmiana hortensji jest tak piękna, że zwala z nóg. Musisz mieć ją w ogrodzie

Tych roślin nie przycinaj w lecie. Jedna błędna decyzja i przestaną kwitnąć

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | nawożenie