Reklama
Reklama

Storczyki mogą kwitnąć przez cały rok. Wystarczy, że je odpowiednio zachęcisz

W sklepach ogrodniczych możemy spotkać się z wieloma gatunkami roślin z rodziny storczykowatych. Jedną z nich jest storczyk dendrobium, który wyróżnia się egzotycznym i oryginalnym wyglądem. Jeśli zdecydujesz się na jego zakup, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach jego uprawy. Jeśli zapamiętasz te kilka prostych zasad, storczyk będzie mógł cieszyć twoje oko nawet przez cały rok.

Roślina obsypana egzotycznymi kwiatami to ozdoba domu, o której wiele osób marzy. Dzięki właściwej pielęgnacji storczyków możemy ją sobie łatwo zafundować.

Jak wygląda storczyk dendrobium?

Storczyk dendrobium to gatunek, który pochodzi z terenów wschodniej Azji i Australii. Ma niewielkie, dzwonkowate wielokolorowe kwiaty, którymi w okresie kwitnienia jest wręcz obsypany. Przeważnie kwitnie wiosną — jeśli jednak odpowiednio o niego zadbamy, możemy liczyć, że okres ten się przedłuży. Storczyki te lubią ciasną przestrzeń dla korzeni, tak więc sprawdzą się w ich przypadku małe doniczki. Wysokie odmiany rośliny mogą wymagać użycia podpórek.

Jak pielęgnować storczyka dendrobium, aby kwitł przez cały rok?

Istotnym elementem w uprawie storczyków jest podlewanie. Zależnie od okresu ich rozwoju, należy dostosować ilość wody, którą im dostarczamy. Najobficiej należy podlewać storczyki w okresie wegetacyjnym i umiarkowanie podczas dojrzewania pseudobulw. Natomiast w okresie zimowym gatunki, które zrzucają liście, muszą pozostać w stanie suchym — dzięki temu nie pozbędą się liści.

Warto pamiętać o podlewaniu storczyków właściwą wodą. W tym przypadku nie nada się zwykła kranówka. Warto, zamiast niej, użyć przegotowanej wody, deszczówki oraz wody bez zawartości wapna.

Storczyki lubią stanowiska słoneczne. Z tego powodu można je ustawiać w oknach od strony południowej, ewentualnie zachodniej lub wschodniej. Musimy się jednak liczyć z tym, że na mniej słonecznych stanowiskach, kwiaty będą pojawiać się w mniejszej ilości.

Aby upewnić się, że roślina ma odpowiednio dużo składników odżywczych do zakwitnięcia, w okresie wegetacyjnym należy nawozić ją co drugie podlewanie. Do ożywienia rośliny można także stosować domowe odżywki oraz specjalne preparaty do uprawy storczyków.

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin