Reklama
Reklama

Chcesz przesadzić choinkę w donicy do ogrodu? Trzymaj się tej zasady leśnika, a dotrwa do kolejnych świąt

Wybrałeś na święta choinkę w donicy? Nie musisz jej wyrzucać na śmietnik. Jeśli drzewko dobrze przetrwało Boże Narodzenie, nie schnie i nie gubi igieł, możesz je zasadzić w ogrodzie, aby tam doczekało kolejnych świąt. Tych kilka zasad pozwoli ci sprawnie przesadzić drzewko do ziemi, aby uratować je przed śmietnikiem. Sprawdź, jak przesadzić choinkę z donicy do ziemi.

Żywe drzewka na święta Bożego Narodzenia nie tylko pięknie ozdabiają mieszkanie czy dom, ale także roztaczają wokół siebie piękny zapach. Tego nie zapewni ci żadna sztuczna choinka. Jednak cięte drzewka bardzo szybko schną i gubią swoje igły. Zaraz po świętach nie pozostaje nic, jak wyrzucić je na śmietnik. Nieco inaczej może być z choinkami w donicy.  

Większość choinek sadzona jest w ziemi, a dopiero wówczas przenoszona do doniczek. Ich bryła korzeniowa jest mocno przycinana, co w wielu przypadkach nie pozwala na przesadzenie drzewka do ziemi. W sklepach jednak znajdziesz sadzonki drzewek iglastych, które od początku rosły w donicach. Te choinki znacznie łatwiej przyjmują się w glebie. Wystarczy, że będziesz przestrzegał tych kilku zasad leśnika. Sprawdź, jak przesadzić choinkę z donicy do gruntu.  

Choinka w doniczce - jak przesadzić ją do gruntu?

Choinkę w doniczce możesz przesadzić do ogrodu, jeśli jej gałązki nie gubią zanadto igieł, nie zauważyłeś także suchych gałązek, a całe drzewko wygląda świeżo jak w dniu zakupu. Zanim jednak to zrobisz, koniecznie sprawdź kondycję korzeni.  

Wyjmij drzewko z doniczki i wyczyść je z ziemi. Następnie usuń wszystkie zgniłe lub uszkodzone korzenie. Jeśli drzewko ma suche korzenie, koniecznie włóż je do wody, aby dobrze namokły przed posadzeniem.  

Następnie w ogrodzie wykop sporej wielkości dołek. Najlepiej wybierz zaciszne miejsce w ogrodzie z dala od większych drzew czy żywopłotu, z którym drzewko mogłoby konkurować o składniki pokarmowe. Zapewnij też choince dostęp do światła słonecznego.  

Do przygotowanego dołka przełóż drzewko i zasyp korzenie. Następnie dobrze podlej drzewko, aby nawodnić glebę. Na sam koniec wyściółkuj ziemię wokół drzewka. Większość gatunków drzew iglastych lubi podłoże kwaśne i wilgotne. Przekompostowana kora zakwasi ziemię w twoim ogrodzie, a także ochroni ją przed nadmiernym wysychaniem. Pamiętaj, aby regularnie podlewać drzewko co ok. 10 dni.  

Jak dbać o choinkę w doniczce?

W ogrodzie przyjmie się jedynie choinka zdrowa i w dobrej kondycji. Wato zatem podczas świąt dobrze o nią zadbać, aby po Bożym Narodzeniu uratować drzewko przed śmietnikiem. Jak dbać o choinkę w doniczce?  

Przede wszystkim regularnie podlewaj ją odstaną wodą o temperaturze pokojowej. Ziemia w doniczce nie może być sucha ani zbyt morka. Choinkę podlewaj raz w tygodniu, ale zanim to zrobisz, sprawdź wilgotność gleby.  

Nie ustawiaj drzewka w pobliżu źródeł ciepła. Kontroluj także temperaturę otoczenia. W razie konieczności przykręć delikatnie grzejniki i zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza. Możesz np. zraszać drzewko. Ponadto nie trzymaj choinki zbyt długo w ciepłym pomieszczeniu - maksymalnie 7-10 dni. Po tym czasie choinka może przejść w okres wegetacyjny, a jej przesadzenie do ogrodu będzie wówczas możliwe dopiero w połowie maja.  

Na sam koniec nie zapomnij o odżywianiu drzewka. Najlepiej używać do tego specjalnych odżywek do choinek. Dzięki temu zapewniasz drzewku dostęp do składników pokarmowych i zapobiegasz zatykaniu się wiązek przewodzących. Twoje drzewko będzie przez cały czas pobierać wodę.  

Zobacz też:

Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarcz, że podlejesz go raz na 3 tygodnie

Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sadzenie | działka | drzewa