Reklama
Reklama

Twoja roślina marnieje w oczach? Włóż do doniczki szyszkę i rozwiąż problem

Hodowla roślin doniczkowych nie ma prawa się udać, jeśli nie zadbamy odpowiednio o zasilanie naszych okazów wodą. Jednak często zdarza się, że przelejemy lub przesuszymy kwiaty doniczkowe, na skutek czego zaczynają marnieć. Z pomocą przychodzi prosta i skuteczna metoda, dzięki której zawsze będziemy wiedzieli, kiedy podlać nasze rośliny. Wyjaśniamy, jak wykorzystać szyszkę w uprawie kwiatów.

Wielu początkujących ogrodników ma problem z tym, kiedy należy podlewać rośliny. Często dochodzi przez to do przelania albo przesuszenia okazu. Na szczęście można temu w prosty sposób zaradzić, wkładając szyszkę do doniczki. Jak działa ten trik?

Jak rozpoznać czy roślina jest przelana, czy przesuszona? Tych objawów nie warto lekceważyć

To, czy uprawa roślin doniczkowych będzie udana, w dużej mierze zależy od tego, czy dobrze je zasilamy wodą. Bardzo łatwo jest przesuszyć nasze kwiaty domowe lub je przelać. Jednak niektóre objawy jasno wskazują nam czy roślina ma za mało, czy za dużo wody.

W momencie, gdy liście zaczynają żółknąć, marszczą się oraz brązowieją, to znak, że roślina jest wysuszona. Natomiast nadmiar wilgoci objawiać się będzie żółknięciem samych końcówek liści, a także specyficznymi plamami w rejonach nerwu. Co więcej, przelana roślina ma miękkie w dotyku liście.

Jednak nie zawsze te objawy mogą być tylko i wyłącznie skutkiem błędów w uprawie. Czasem można je pomylić z symptomami, występującymi podczas choroby rośliny lub gdy atakują ją szkodniki. Z pomocą przychodzi wtedy sprawdzony i niezawodny trik, który pomoże nam sprawdzać poziom wilgoci w doniczce. Co więcej, miernik ten nic nas nie będzie kosztował i bez problemu znajdziemy go w lesie czy parku.

Czytaj również: Nie wyrzucaj rolek po papierze toaletowym. Dzięki nim spełnisz marzenie o domowym ogródku

Dlaczego warto włożyć szyszkę do doniczki? Twoje rośliny będą rosły jak nigdy wcześniej

Do sprawdzenia poziomu wilgoci w podłożu naszej rośliny wystarczy szyszka. Dzięki niej będziemy mogli w łatwy sposób sprawdzić, czy kwiat potrzebuje aktualnie podlania, czy jest on przelany.

Wystarczy, że zbierzemy kilka szyszek i odłożymy je na ściereczkę, dzięki czemu pozbędziemy się owadów, które mogły się w nich ukrywać. Następnie wkładamy nasze szyszki w doniczkę, tak by były one lekko wbite w ziemię.

Dzięki temu za pomocą naturalnych odruchów szyszki będziemy mogli zaobserwować, czy ziemia w doniczce jest wilgotna. W momencie, gdy będzie za dużo wody, to łuski szyszki się zamkną, a gdy będzie zbyt sucho, to będą one otwarte. Sprawi to, że nie będziemy mieli więcej wątpliwości, czy należy podlać nasze kwiaty, czy nie.

Jak inaczej wykorzystać szyszki w domu? Ich zastosowania zadziwiają

Szyszki mają również inne ciekawe zastosowania w naszym domu. Mało kto wie, ale potrafią one przewidywać pogodę lepiej niż niejedna aplikacja. Wystarczy, że zawiesimy szyszkę przy oknie lub obok wejścia do domu. Dzięki temu obserwując ją, będziemy wiedzieli, jakiej aury się spodziewać, ponieważ podczas ładnej pogody szyszka będzie otwarta, a w trakcie złej i deszczowej będzie się ona zamykać.

Oprócz tego szyszki mogą nam posłużyć także jako pochłaniacze zapachu lub naturalne odświeżacze powietrza. Wystarczy, że spryskamy je ulubionym olejkiem eterycznym, a przez długi czas będą wydzielały piękny aromat.

Zobacz też:

Cynie będą kwitły aż do późnej jesieni. Wystarczy, że zadbasz o te dwie rzeczy

Po zebraniu porzeczek pamiętaj o tym zabiegu. Krzewy ci podziękują

Możesz mieć nawet dwa razy więcej hortensji w ogrodzie. Wystarczy 20 dni

INTERIA.PL