Reklama
Reklama

Chcesz założyć ogródek ziołowy w domu? Te rośliny możesz uprawiać bez ziemi i doniczek

Nie ma nic lepszego niż zapach świeżych ziół w kuchni, które samodzielnie wyhodowaliśmy na naszym parapecie. Stanowią one nie tylko smakowity dodatek do wielu potraw, ale i możemy z nich przyrządzić z nich cenne napary. Co więcej, uprawa domowego ogródka ziołowego wcale nie musi być trudna. Wystarczy nam szklany pojemnik i woda, aby cieszyć się niezwykłym smakiem ziół. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zioła odgrywają dużą rolę w naszej kuchni, nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie mieć je ciągle pod ręką, więc chce uprawiać własny ogródek ziołowy. Jednak można się zniechęcić do tego pomysłu, jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca oraz czasu na to, by pielęgnować rośliny. Z pomocą przychodzi proste rozwiązanie, dzięki któremu możemy uprawiać nasze zioła w wodzie.

Jak założyć domowy ogródek bez doniczek i ziemi? To prostsze niż myślisz

Domowy ogródek ziołowy jest marzeniem wielu osób. Jednak często założenie go wydaje się nam trudne do zrealizowania. Zazwyczaj kupujemy gotowe zioła w marketach, jednak bardzo szybko one więdną, a po ścięciu bardzo rzadko odrastają. Natomiast na wysiewanie własnych ziół musimy przeznaczyć sporo miejsca. W dodatku musimy długo czekać na plony, które przez cały ten czas należy starannie doglądać.

Jednak istnieje o wiele prostszy sposób na założenie swojego ogródka ziołowego. Wystarczy nam kawałek słonecznego parapetu, a bez wielkiego wysiłku będziemy mogli wkrótce cieszyć się samodzielne wyhodowanymi roślinami. Metodą, o której mowa, jest założenie wodnego ogródka z ziołami wyhodowanymi ze szczepek.

W tym celu wystarczy, że przygarniemy kilka gałązek świeżych roślin, np. zbierając je w ogrodzie czy otrzymując od znajomych. Kiedy już zdobędziemy nasze ziołowe szczepki, to wkładamy je do małych, szklanych pojemników z wodą. Możemy do tego użyć niewielkich słoików czy butelek.

Podczas uprawy ziół tym sposobem, bardzo ważne jest regularne wymienianie wody w pojemnikach. Najlepiej robić to codziennie. Dodatkowo, jeśli zadbamy o to, by zioła stały w dobrze oświetlonym miejscu, to nasze rośliny szybko wypuszczą korzenie i będą się świetnie rozrastać.

Czytaj również: Nie wyrzucaj rolek po papierze toaletowym. Dzięki nim spełnisz marzenie o domowym ogródku

Jakie zioła można uprawiać w domowym ogródku? Wybór jest naprawdę spory

Zakładając nasz ogródek ziołowy, musimy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie rośliny są w stanie wypuścić korzenie oraz rozwijać się w wodnym podłożu.

Jednak istnieją znane i lubiane zioła, które bez problemu poradzą sobie w takich warunkach. Przedstawiamy listę roślin, które warto uprawiać w domowym ziołowym ogródku:

  • bazylia,
  • oregano,
  • tymianek,
  • rozmaryn,
  • mięta,
  • melisa,
  • szałwia,
  • szczypiorek.

Jak przechowywać zioła? Oto dwa niezawodne sposoby

W momencie, gdy zbierzemy plony z naszego ziołowego ogródka, pojawia się pytanie - jak je przechowywać, aby mogły nam służyć przez długi czas? Do wyboru mamy dwie metody, które są równie skuteczne i pozwolą nam cieszyć się aromatem i smakiem ziół nawet wiele tygodni po ich zerwaniu.

Pierwszym sposobem jest suszenie ziół. W tym celu powinniśmy zerwane liście rozłożyć w cienistym miejscu, które równocześnie będzie suche i przewiewne. Następnie po upływie tygodnia dosuszania naszych roślin, przekładamy je do słoików lub innych szczelnych pojemników. Równocześnie musimy pamiętać o tym, aby nie suszyć ziół na słońcu, ponieważ mogą one utracić swoje właściwości.

Drugą metodą jest po prostu mrożenie ziół. Wystarczy je drobno posiekać i zamrozić lub po prostu przechowywać w ten sposób całe gałązki. Interesującym rozwiązaniem jest także stworzenie tak zwanych kostek smaku. Możemy je zrobić, wypełniając foremki do kostek lodowych posiekanymi liśćmi ziół, a następnie zalewając je wodą i mrożąc. Dzięki temu lepiej zachowamy aromat ziół niż w przypadku suszenia roślin.

Zobacz też:

Dzięki tej paście storczyki będą rosły jak szalone. Zrobisz ją w domu

Podlewaj tym lilie ogrodowe. Będą kwitły przez całe lato

Zapomnij o żółknących liściach ogórków. Ogrodnik radzi, jak wyeliminować problem

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | zioła | uprawa roślin