Reklama
Reklama

Ta roślina wysysa wilgoć z powietrza jak odkurzacz. Postaw ją na parapecie

Wilgoć w mieszkaniu jest uciążliwym problem zwłaszcza w okresie zimowym, od grudnia do końca marca. Chcąc nie chcąc, musisz z nią walczyć, jeżeli nie chcesz, aby na dobre zadomowiła się u ciebie szkodliwa dla zdrowia pleśń. Poza uszczelnieniem okien oraz usunięciem innych usterek, przez które ciepło ucieka z twojego lokum, koniecznie postaw na parapecie ten popularny kwiat doniczkowy. Jest to bowiem roślina, która wysysa wilgoć z powietrza jak dobrej jakości odkurzacz.

Rośliny, które pochłaniają wilgoć, naprawdę istnieją i zaliczają się do nich m.in. bluszcz angielski oraz wężownica. To jednak dopiero początek, ponieważ jest jeszcze jeden, bardzo popularny kwiat, który możesz postawić w swoim mieszkaniu, aby zminimalizować uciążliwy problem. Możesz postawić go w pobliżu okien w sypialni, salonie, a nawet w łazience. 

Pamiętaj jednak, że to metoda walki z wilgocią działająca na niewielką skalę. Dlatego poza jego uprawą, powinieneś wdrożyć również inne, długofalowe rozwiązania po to, by maksymalnie ograniczyć ucieczkę ciepła z domu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do rozwoju szkodliwej dla zdrowia pleśni. 

Wilgoć w mieszkaniu jest niebezpieczna. Reaguj, nim będzie za późno

Kontrolowanie poziomu wilgotności w mieszkaniu ma kluczowe znaczenie nie tylko dla twojego komfortu, ale przede wszystkim zdrowia. Jeżeli będzie on zbyt wysoki, na ścianach w łazience oraz innych pomieszczeniach może powstać toksyczna pleśń. 

Ciemne plamy szpecą ściany, a często przyczyniają się również problemów z układem oddechowym, reakcji alergicznych czy przewlekłych infekcji. Dlatego, gdy tylko zauważysz, że którymś pokoju jest zbyt wilgotne, natychmiast reaguj.

Jak walczyć z wilgocią w mieszkaniu? To absolutna podstawa

Jeżeli chcesz zapobiec problemom z wilgotnym mieszkaniem, postaraj się kontrolować temperaturę powietrza. Zadbaj o to, by utrzymywała się na stałym poziomie, a poszczególne pomieszczenia były odpowiednio wentylowane. Sprawdź również, czy okna są szczelne, a jeżeli tak nie jest, wymień je. Zadbaj o usunięcie wszelkich usterek, przez które ciepło może uciekać z twoich ukochanych czterech kątów. 

W miarę swoich możliwości finansowych zainwestuj w dobrej jakości system wentylacyjny. Zainteresuj się także tematem izolacji termicznej oraz konserwacji budynku, w którym mieszkasz.

Może cię zainteresować: Postaw tę roślinę w mieszkaniu, a miłość szybko zapuka do twoich drzwi                                                                

Ta roślina wysysa wilgoć z powietrza jak odkurzacz. Postaw ja na parapecie

Na pewno nie zaszkodzi także zainwestować w rośliny, które pochłaniają wilgoć, takie jak bluszcz angielski, wężownica czy... popularny skrzydłokwiat. Ten ostatni radzi sobie z tym naprawdę rewelacyjnie, jednak może być niebezpieczny dla zwierząt domowych. Najlepiej postaw go więc na parapecie, wysokiej szafce w łazience lub innym miejscu, do którego twoje pupile nie mają dostępu. 

Skrzydłokwiat jest piękny i może wyssać wilgoć z zaparowanych okien niczym najlepszy odkurzacz. Ten egzotyczny kwiatek doniczkowy z rodziny obrazkowatych oczyszcza powietrze z toksycznych substancji, takich jak:  formaldehyd, benzen, czy tlenek węgla. Chłonie również zarodniki pleśni i ogranicza negatywny wpływ promieniowania urządzeń elektronicznych.

Zobacz też:

Rozlewaj to na grządkach, a wygrasz walkę z zarazą ziemniaczaną na pomidorach

Wyborną papaję możesz uprawiać w swoim domu. Wystarczy kilka nasion

Te warzywa siejemy w czerwcu. Konieczne jest także przeprowadzenie prac w sadzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin