Reklama
Reklama

To najlepszy czas na wysiew papryki. Trzymaj się tych zasad, by mieć obfite plony

Zima w pełni, ale powoli nadchodzi czas, w którym pora zacząć rozmyślać nad swoim tegorocznym ogródkiem. Wiele roślin wymaga rozpoczęcia przygotowań odpowiednio wcześniej, aby móc później cieszyć się z sukcesu uprawy. Wśród nich należy wymienić paprykę. Wystarczy w odpowiednim momencie rozpocząć wysiew, stosować kilka kluczowych zasad i udane plony latem będą gwarantowane. Podpowiadamy, kiedy najlepiej wysiewać paprykę oraz jak się o nią odpowiednio zatroszczyć.  

Papryka bogata w witaminy, chętnie jest spożywana przez wiele osób. Jej liczne odmiany oraz barwy sprawiają, że jest składnikiem licznych dań. W przydomowych ogródkach i szklarniach nie gości jednak tak często, jak w kuchni. Nie cieszy się w uprawie taką popularnością jak, chociażby ogórki czy pomidory. Na szczęście z każdym rokiem się to zmienia, ponieważ coraz więcej osób dostrzega, że uprawa papryki wcale nie jest tak skomplikowana. Można hodować ją w ogródku, szklarni, na balkonie czy w gruncie. Podstawą jest dobra rozsada. Jak ją przygotować?  

Fundament udanej uprawy papryki  

Przed rozpoczęciem uprawy papryki koniecznie należy zapoznać się ze specyfiką tego warzywa oraz jak dobrze przygotować się do jego hodowli. Każdy etap ma bowiem istotny wpływ na to, jakie plony będziemy zbierać w nadchodzącym sezonie.  

Fundamentem udanej uprawy papryki jest wybór odpowiednich nasion. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy mieć słodką czy ostrą paprykę, czerwoną, żółtą, a może zieloną? Na balkonach dobrze sprawdzą się odmiany karłowate z niewielkimi owocami. W gruncie poradzi sobie większość odmian, które posiadają odporność na temperatury i niektóre szkodniki.  

Wiedząc już jaką odmianę chcemy hodować, należy zadbać o jak najwyższą jakość nasion. Ważne, aby były świeże i posiadały wysoką zdolność do kiełkowania. Przed wysianiem warto o nie zadbać i odpowiednio nawilżyć nasiona.  

Przeczytaj również: Te warzywa możesz wysiać już w styczniu. Nie potrzebujesz ogródka, wystarczy parapet

Kiedy najlepiej wysiewać paprykę na rozsadę? 

Najlepszym czasem na wysiew nasion papryki jest końcówka lutego oraz pierwsze dni marca. Cały proces rozsadu papryki trwa około 8 tygodni. Wraz z końcem lutego dni są coraz dłuższe, co sprzyja rozwojowi nowych roślinek. Jak wtedy poprawnie wysiać paprykę na rozsadę? 

Najlepiej użyć bardzo małych doniczek albo zaopatrzyć się w specjalne pojemniki do rozsady. Odpowiednio wcześniej przygotowane nasiona, wysiewaj równomiernie, umieszczając je w ziemi na głębokości około 4-5 cm. Dodatkowo niezwykle ważna jest odpowiednia temperatura do kiełkowania, która powinna wynosić około 23-25 st. C. Rozsad dobrze umieścić w ciepłym, jasnym miejscu, na przykład na parapecie.  

Kiedy roślinki wykiełkują, można przenieść je w nieco chłodniejsze miejsce. W tym wszystkim ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości światła. Każdy etap uprawy papryki jest tak samo istotny, aby uprawa przyniosła obfite plony.  

Przeczytaj również: Zbieraj przez zimę, a wiosną rozsyp w ogrodzie. Rośliny ci podziękują

O tym nie zapominaj, hodując paprykę  

Rozwój rozsady należy regularnie monitorować. Po około 3-4 tygodniach wymagane będzie przesadzenie wykiełkowanych roślin do większych doniczek. Wtedy należy dokonać selekcji i wybrać tylko zdrowe okazy. Ta czynność to nic innego, jak pikowanie, o którym nie można zapomnieć. Daje ono przestrzeń do dalszego rozwoju i wykształcania korzeni.  

W czasie wzrostu sadzonek papryki należy regularnie dbać o odpowiednią wilgotność gleby oraz nawożenie. Przelanie może spowodować gnicie korzeni. Warto również monitorować stan liści, a także systematycznie ocierać je z osadzającego się kurzu. Wraz ze wzrostem należy przystąpić do hartowania sadzonek, aby przygotować je do życia na zewnątrz. Jak to zrobić? Codziennie wynosić roślinkę na zewnątrz. Rozpocząć od krótkiego czas, a potem coraz bardziej go wydłużać.  

Po przejściu tych wszystkich etapów pozostaje ostatni, a mianowicie wsadzenie rozsadów papryki do gruntu. Zazwyczaj następuje to po 2-3 miesiącach od wysiewu nasion. Sadzonki powinny być silne i mieć odpowiedni wzrost, aby mogły sobie poradzić na zewnątrz. Po umieszczeniu roślin w gruncie pozostaje je odpowiednio podlewać i pielęgnować, a następnie czekać na obfite plony papryki.  

Zobacz też:

Zrób to przed sadzeniem cebuli i czosnku, a będziesz mieć obfite zbiory

Marzysz, by w tym roku twoje hortensje zakwitły na różowo? To możliwe, wystarczy prosta czynność

To najlepsze odmiany pomidorów do szklarni. Wysiej je, a zbierzesz obfite plony

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: warzywniak | działka | szklarnia | uprawa roślin