Reklama
Reklama

Posadź ogórki w tym terminie, a latem zbiorów pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi

Za oknem środek zimy, ale ty nieustannie myślisz o swoim ogródku, ponieważ zastanawiasz się, kiedy najlepiej posadzić ogórki tak, by w sezonie móc liczyć na obfity plony? Nie od dziś wiadomo, że przy uprawie warzyw czas ma kluczowe znaczenie, a doświadczony ogrodnik zdradził nam, kiedy najlepiej je wysiewać. Nie przegap tego terminu, a latem na pewno zapełnisz spiżarnię po same brzegi. Obfitych zbiorów pozazdroszczą ci wszyscy sąsiedzi.

Uprawa ogórków we własnym ogródku to świetny sposób na to, aby tanim kosztem zapewnić sobie zdrowe i smaczne warzywa. Dzięki temu wiesz, co jesz i że na pewno nie zawierają one żadnych sztucznych wzmacniaczy. Domowe plony są też o wiele lepsze od tych ze sklepu, ale takie zajęcie wymaga zaangażowania i odpowiednich umiejętności. 

Oczywiście wszystkiego można się nauczyć. Jednak zanim przejdziesz do praktyki, najpierw zdobądź teoretyczną wiedzę na temat sposobu sadzenia tych roślin. Czy na pewno wiesz, kiedy siać ogórki i jak przygotować pod nie glebę? Jeżeli nie jesteś pewny, niezbędne informacje znajdziesz poniżej.

Kiedy sadzić ogórki w ogrodzie? To najlepszy termin na siew

Ogórki są roślinami ciepłolubnymi, dlatego ich zbyt wczesne zasianie może być fatalne w skutkach z uwagi na ryzyko przemarznięcia. Swoje uprawy możesz jednak również zrujnować, jeżeli będziesz z tym zbyt długo zwlekać. W ten sposób skracasz bowiem okres wegetacyjny. 

Zatem, kiedy sadzić ogórki w ogrodzie tak, by móc liczyć na obfite plony? Teoretycznie nie ma jednego idealnego momentu, ponieważ wszystko zależy od klimatu, odmiany oraz techniki uprawy. Doświadczeni ogrodnicy podkreślają, że inaczej może być w przypadku warzyw uprawianych w gruncie, a inaczej pod osłonami. 

Można jednak założyć, że ogórki najlepiej siać wtedy, gdy pogoda na to pozwala, tzw. temperatura gleby jest stabilna i utrzymuje się na poziomie minimum 14-16 stopni Celsjusza. Oznacza to, że w Polsce ogórki powinieneś sadzić najwcześniej pod koniec kwietnia, a najbezpieczniej w maju. 

Może cię zainteresować: Zbieraj przez zimę, a wiosną rozsyp w ogrodzie. Rośliny ci podziękują

Przygotuj tak glebę pod uprawę ogórków, a latem zbierzesz obfite plony

Odpowiednie przygotowanie gleby jest kluczowe, jeśli latem chcesz zebrać pełne kosze zdrowych i dorodnych ogórków. Warzywa te preferują przepuszczalną, umiarkowanie wilgotną, żyzną ziemię o ph oscylującym w granicach od 6,5-7. Zanim więc przystąpisz do siewu, zadbaj o strukturę podłoża, zasilając je kompostem.

Przygotowanie ziemi pod uprawę ogórków to dopiero początek. Technika siewu również ma znaczenie i najlepiej przeprowadzać go, zachowując około 10-15 cm odstęp między roślinami i 90-110 cm między kolejnymi rzędami. Ułatwi to wzrost i pielęgnację warzyw.

Czytaj również: Większość osób je wyrzuca, ja robię z nich wywar i podlewam rośliny

O tym nie możesz zapomnieć, jeśli marzysz o dorodnych ogórkach

Gdy zasiejesz nasiona ogórków, lekko przykryj je ziemią. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu, zwłaszcza w czasie kiełkowania i wczesnego wzrostu roślin. Nie przelewaj ich jednak, bo wtedy mogą rozwinąć się choroby grzybowe. 

Musisz także zapewnić swoim ogórkom odpowiednią ilość światła i chronić je przez atakami szkodników. W tym celu obok ogórków zasadzić możesz ,.in. czosnek, który zminimalizuje ryzyko ich ataku.  Regularnie odchwaszczaj grządki, stosuj płodozmian i naturalnie nawoź swoje rośliny, a będą zdrowe, najdorodniejsze i najsmaczniejsze w okolicy.

Zobacz też:

Ten kwiat jest jeszcze lepszy od zamiokulkasa. Wystarczy, że podlejesz go raz na 3 tygodnie

Przycinaj forsycje tylko w ten sposób, a będą najpiękniejsze w okolicy. Sąsiadki zzielenieją z zazdrości

Liście rododendronu brązowieją po zimie? Uratujesz go w ten sposób

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: działka | sadzenie | warzywniak