Reklama
Reklama

Większość osób je wyrzuca, ja robię z nich wywar i podlewam rośliny

Łupiny cebuli nie są czymś, nad czym skupiamy uwagę. Zazwyczaj po prostu lądują w koszu na odpady. Warto je jednak zbierać przez całą zimę. Wiosną sprawdzą się świetnie w ogrodzie. Podobnie jak sama cebula, jej łupiny mają wiele właściwości odżywczych cennych dla naszych roślin.

Łupiny z cebuli - właściwości 

O tym, że cebula jest zdrowa, wiedzą wszyscy. Jest nie tylko dodatkiem do sałatek, zup, sosów czy marynat. Używamy jej ro robienia syropu, który ma nam pomóc w przypadku infekcji. Łupiny cebuli również posiadają wiele cennych właściwości. Przede wszystkim zawierają fosfor, potas, żelazo, magnez, selen i chrom. Mimo tak doborowego składu trudno oczekiwać, że będziemy jeść to, co zostanie po obieraniu cebuli. 

Właściwości łupin z cebuli możemy jednak wykorzystać w ogrodzie. Większość nawozów, które kupujemy, zawiera fosfor i potas. Ten pierwszy jest znakomitym ukorzeniaczem. Potas natomiast wspomaga przyrost masy zielonej, a także uodparnia rośliny na działanie bakterii i grzybów. Jest szczególnie polecany przy pielęgnacji młodych roślin.  

Właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze mają również zawarte w łuskach cebuli fitoncydy. Karotenoidy wspierają odporność roślin i regenerują ich tkanki. Kiedy dojdą do tego jeszcze witaminy C i B, które przyspieszają tempo wzrostu, łupiny cebuli jawią się jako cenny nawóz ogrodniczy. Taki naturalny nawóz jest nie tylko praktycznie darmowy, ale nie grozi przenawożeniem roślin.  

Czytaj też: Wysusz, zmiel i wrzuć do doniczki. To najlepszy nawóz do roślin za kilka złotych

Jak wykorzystać łupiny z cebuli w ogrodzie?  

Łupiny z cebuli możesz wykorzystać w ogrodzie na kilka sposobów. Są wśród nich banalnie proste, ale i takie, które wymagają więcej uwagi. Wybierz ten najbardziej odpowiedni dla ciebie:  

  • Ziemia do sadzenia 

Sadząc rośliny, wymieszaj ziemię z łupinami cebuli lub połóż je na dno. Użyźnią glebę i pomogą roślinom wykiełkować i rozwijać się dalej.  

  • Gnojówka z łupin cebuli 

100 g łusek cebuli zalej dwoma litrami wody i odstaw na tydzień. Następnie rozcieńcz gnojówkę w stosunku 1:10 (litr gnojówki na 10 litrów wody). Możesz nią zrobić oprysk lub podlać rośliny raz na dwa tygodnie. Gnojówka z łupin cebuli uodporni rośliny na choroby i szkodniki.  

  • Wywar z łusek cebuli

500 g łusek zalej 10 litrami wody, całość odstaw na 24 godziny. Następnie całość zagotuj i gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut. Kiedy wywar wystygnie, możesz go użyć jako oprysk na szkodniki i choroby grzybowe. Sprawdzi się też do zaprawiania nasion przed wysiewem. W tym celu moczymy nasiona pół godziny w wywarze, a potem suszymy je przez dobę na papierowych ręcznikach. Tak zaprawione nasiona będą szybciej kiełkowały.  


 

 

Zobacz też:

Ta roślina odstrasza ślimaki, a przyciąga piękne motyle. Może kwitnąć całe lato

O tych zabiegach koniecznie pamiętaj w lipcu. Ogród ci podziękuje

Chcesz, żeby ogórki obrodziły? Nie zapomnij o tym zabiegu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pielęgnacja roślin | działka