Widzisz wełniste kłaczki na roślinach doniczkowych? Zrób to, nim zniszczą dracenę i storczyka
Reaguj od razu, gdy tylko zauważysz, że na swoim fikusie, storczyku lub kaktusie pojawiły się małe, wełniste kłaczki. To nie kurz, tylko szkodniki, powszechnie znane jako wełnowce. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niegroźnie, ale tak naprawdę są żarłocznymi "bestiami", ponieważ bez litości wysysają soki i uszkadzają tkankę roślin doniczkowych. Niestety często osłabiają je do tego stopnia, że te całkowicie usychają.
Wełnowce mierzą tylko 4 milimetry. Te małe, białe robaczki z rzędu pluskwiaków na pierwszy rzut oka wyglądają trochę jak nawarstwiony na liściach kwiatów kurz, albo urocze wełniste kłaczki. Pod żadnym pozorem nie lekceważ ich jednak, gdy pojawią się na roślinach doniczkowych w twoim domu.
Nawet jeśli pierwszego dnia żerują tylko na storczyku, drugiego mogą zaatakować również stojącego obok fikusa, a trzeciego przeniosą się dracenę, piękną hoję lub kaktusa. Postaraj się zwalczyć je od razu, bo inaczej na własnej skórze przekonasz się, że wełnowce są żarłocznymi szkodnikami, które nie spoczną, dopóki w całości nie doprowadzą twojego zielonego parapetu do ruiny!
Zwalczanie wełnowców na roślinach doniczkowych może być uciążliwe, ponieważ lepka, woskowa pomaga im mocno przytwierdzić się do powierzchni łodyg i liści. Nie oznacza to jednak, że nie można wcale się ich pozbyć. Dla chcącego nic trudnego.
Jest nawet jeden prosty domowy sposób, aby uratować draceny i storczyki, które zostały zaatakowane przez plagę tych uciążliwych szkodników. Przynieś z łazienki szare mydło, naturalne bez dodatków zapachowych i przygotuj roztwór, mieszając 20 g tego produktu z litrem wody.
Dokładnie wymieszaj i w przygotowanym preparacie namocz wacik kosmetyczny lub ściereczkę. Przecieraj nią roślinę od podstawy po czubek, zwłaszcza w okolicy łodyg i po spodniej stronie liści. Jeżeli nie docierasz ręką w jakiś zakamarek, w którym mogą przebywać wełnowce, wspomóż się patyczkami kosmetycznymi. Zabieg powtarzaj co 3-4 dni przez kilka tygodni, aż całkowicie pozbędziesz się problemu.
Może cię zainteresować: Wlej do doniczki zamiokulkasa ten produkt za 1,50 zł. To eliksir życia dla chorych roślin
Zastanawiasz się, co zrobić, jeżeli wełnowce oblepiły kolczastego kaktusa? W przypadku tej kolczastej rośliny przecieranie wacikiem raczej odpada. No, chyba że zamierzasz pokłuć się od jego igieł. Najlepiej spróbuj więc wykąpać zaatakowaną przez szkodniki roślinę, fundując jej prysznic.
W tym celu połóż kaktusa na boku w wannie albo brodziku, sięgnij po słuchawkę i opłucz go ze wszystkich stron strumieniem wody. Dzięki temu wełnowce okleją się od powierzchni rośliny, a ty łatwo pozbierasz je patyczkami kosmetycznymi zamoczonymi w płynie do naczyń.
A jeśli szkodniki dostaną się również do korzeni kaktusa, po prostu wykąp roślinę, zanurzając ją na 30 minut w ciepłej wodzie o temperaturze około 55 stopni Celsjusza z odrobiną płynu do mycia naczyń (2-3 łyżki detergentu na 10 litrów wody), Gdy minie pół godziny, spłucz szkodniki wraz z płynem za pomocą słuchawki prysznicowej i przesadź kaktusa do nowego podłoża.
Czytaj również: Przez to skrzydłokwiat kwitnie na zielono. Zrób to, a kwiaty zmienią barwę
Zobacz też:
Ten zabieg dla roślin doniczkowych to konieczność. Będą lepiej rosły
Twój grudnik nie chce zakwitnąć? Pewnie popełniasz ten popularny błąd
Zimą nakarm tym zamiokulkasa. Wróci do formy i urośnie jak na drożdżach