Przez to skrzydłokwiat kwitnie na zielono. Zrób to, a kwiaty zmienią barwę
Martwi cię, że twój piękny skrzydłokwiat kwitnie na zielono? Taki kolor kwiatów wcale nie musi być niepokojącym sygnałem. Może być typowy dla odmiany rośliny, ale nie lekceważ go. Możliwe jest bowiem również, że niecodzienny wygląd twojego kwiatka doniczkowego wynika ze złych warunków i prostych błędów w pielęgnacji skrzydłokwiatu.
Skrzydłokwiat jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych w polskich domach i nie ma się czemu dziwić, Jest dość tani, łatwy w uprawie i posiada zdolności oczyszczające powietrze, a jego subtelna uroda zachwyca.
Zdarza się jednak, że subtelne białe kwiaty skrzydłokwiatu niespodziewanie zaczynają przybierać zielonkawy kolor. A jeżeli nie wynika to z samej odmiany rośliny, nie powinieneś lekceważyć problemu.
Jeżeli twój skrzydłokwiat wcześniej miał jasne, kremowe kwiaty, które dopiero niedawno zaczęły przybierać jasnozielonkawy kolor, najprawdopodobniej nie jest to przypadek. Być może przekwita, a jeżeli nie, to raczej na pewno takie zachowanie rośliny jest konsekwencją niedobranych warunków lub błędów pielęgnacyjnych.
- Zbyt mało światła
Najczęstszym powodem, przez który skrzydłokwiat kwitnie na zielono, jest niedostateczna ilość światła. Jeżeli trzymasz go w pokoju, w którym w okresie jesienno-zimowym jest zbyt ciemno i nie ma dostępu do dużej ilości naturalnego świata, kwiaty rośliny mogą zacząć zmieniać kolor na ciemniejszy. W ten sposób roślina daje ci znać, że wykorzystuje wszystkie swoje siły do utrzymania swoich życiowych funkcji w normie. Zabarwia więc kwiaty chlorofilem.
- Niedostatek składników odżywczych
Być może skrzydłokwiatowi brakuje także składników odżywczych w glebie. W przypadku tej rośliny najlepiej sprawdza się ziemia o kwaśnym odczynie pH odcylującym w granicach od 5,5 do 6,5. Najlepiej przepuszczalna, mieszanka torfu, ziemi ogrodowej i piasku.
Jeżeli natomiast widzisz, że skrzydłokwiat wybarwia się na żółto, najprawdopodobniej jest to wina złego - nieregularego lub zbyt częstego podlewania (w takiej sytuacji najlepiej przyjrzeć się jego korzeniom).
Może cię zainteresować: Sansewieria marnieje? Jeszcze możesz ją uratować
Jeżeli zielone liście skrzydłokwiatów zaczęły zielenieć z uwagi na niedobór składników odżywczych w glebie, możesz zasilić je domową odżywką z fusów herbaty. Pozornie niepotrzebny odpad sprawi, że twoje rośliny znów odżyją. Po prostu rozerwij dwie torebki herbaciane i wysyp ich zawartość do doniczki. Wymieszaj fusy z górną warstwą gleby i podlej swoje kwiaty tak jak zazwyczaj.
Możesz również zająć dwie torebki litrem wody i odczekać kilka godzin. Nawóz z herbaty do skrzydłokwiatu stosuj raz na dwa tygodnie, a roślina będzie mocniejsza i wygląd kwiatów na pewno wróci do normy.
Czytaj również: Przed wigilią zawsze trzymam gwiazdę betlejemską nad świecą. Nie robię tego bez powodu
Zobacz też:
Te ogórki możesz uprawiać na parapecie. Dadzą plony nawet w zimie
Nie wyrzucaj chryzantem po Wszystkich Świętych. Możesz dać im drugie życie
Monstera może mieć dwukolorowe liście. Wystarczy, że zadbasz o nią w ten sposób