Reklama
Reklama

Wlej do doniczki zamiokulkasa ten produkt za 1,50 zł. To eliksir życia dla chorych roślin

Zamiokulkas to egzotyczna roślina, która wybacza wiele błędów w pielęgnacji. Nie jest jednak niezniszczalna i nawet ona zapada na choroby takie jak chociażby mączniak, którego możesz łatwo rozpoznać po białym nalocie na liściach. Zaatakowany przez niego zamiokulkas będzie wyglądał jak zakurzony i wtedy musisz szybko podlać go domowym preparatem. Wlej do doniczki zamiokulkasa ten produkt za 1,50 zł. Inaczej twój piękny kwiat doniczkowy szybko zmarnieje.

Zamiokulkas to obecnie jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w polskich domach. Ma go teraz co drugi Polak, ponieważ utarło się przekonanie, że jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale również łatwy w pielęgnacji i wybacza wiele błędów w pielęgnacji. 

Naprawdę ciężko jest doprowadzić go do ruiny, ale decydując się na uprawę tego kwiatka, powinieneś pamiętać, że nie jest całkowicie odporny na ataki szkodników i chorób roślin. Jeżeli zauważysz na swojej roślinie biały nalot, lepiej szybko wlej do doniczki zamiokulkasa ten produkt za 1,50 zł. Inaczej twój piękny kwiat doniczkowy szybko zmarnieje.

Twój zamiokulkas wygląda jak zakurzony? Biały nalot to poważna choroba

Zaraz po tym, jak zauważysz, że na pięknych ciemnozielonych błyszczących liściach zamiokulkasa pojawił się nieestetyczny biały lub szarawy nalot przypominający mąkę albo kurz, powinieneś wdrożyć odpowiednie działania. Nie wahaj się, by pomóc swojej roślinie. Jest to bowiem znak, że twój kwiatek doniczkowy padł ofiarą groźnego mączniaka pospolitego.

Nalot na liściach zamiokulkasa najpierw będzie występował punktowo, a w miarę upływu czasu zacznie zajmować coraz większą powierzchnię liści i łodyg rośliny. Reaguj już wtedy, gdy na kwiatku zobaczysz maleńkie czarne punkty, ponieważ są to zarodniki grzybów, przez które zamiokulkas będzie stopniowo słabnąć oraz tracić liście, aż w końcu całkowicie obumrze. 

Może cię zainteresować: Zakop jajko w doniczce. Tylu nowych liści jeszcze nie widziałeś

Podlej tym zamiokulkasa, zanim mączniak całkowicie go wyniszczy

Zaatakowanego przez mączniaka zamiokulkasa możesz jeszcze uratować. Wystarczy, że kilka razy podlejesz go domową odżywką, którą przygotujesz z rozgniecionych 3 ząbków czosnku zalanych litrem wody. Stosuj ją 1-2 razy w tygodniu i rozprowadź, opryskując roślinę przygotowanym płynem poprzez butelkę z atomizerem. 

Możesz również wypróbować inny skuteczny domowy oprysk na mączniaka. Do jego zrobienia potrzebne będą ci 1 łyżeczka sody oczyszczonej i 0,5 łyżeczki mydła w płynie. Zmieszaj je i stosuj tak samo, jak wcześniej wspomniany preparat na bazie czosnku.

Czytaj również: Korzenie zamiokulkasa gniją? Popularny kosmetyk może go uratować

Zobacz też:

Hortensja omarzła? Ogrodnik zdradza, jak ją uratować

Ten kwiat warto mieć w ogrodzie. Jego zapach zachwyca ludzi, a odstrasza komary

Podsypują tym pomidory, żeby były smaczniejsze. Ogrodnik ostrzega

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rośliny doniczkowe | pielęgnacja roślin | choroby roślin